Hlavní navigace

Digitální rozhlas by neměl vysílat v L-bandu, soudí čtenáři Digizone.cz

4. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
4. 8. 2009

Digitální rozhlasové vysílání by mělo na území České republiky vysílat jen ve třetím televizním pásmu a nikoliv v L-bandu. Čtenáři serveru Digizone.cz se v anketě většinově vyjádřili, že provozovat vysílání v L-bandu nemá smysl. A pokud ano, měla by síť v tomto pásmu sloužit jen pro lokální a regionální vysílání.

K TÉMATU: Pavel Dvořák: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma

Až 69 procent čtenářů v anketě soudí, že digitální rozhlas by měl vysílat jen ve třetím televizním pásmu, tak jak to plánují například České radiokomunikace. Necelých 20 procent se vyjádřilo, že L-band by se mohl využít pro lokální a regionální vysílání. Neomezené využití L-bandu i pro celoplošné zemské rozhlasové sítě by si přálo šest procent účastníků ankety.

ebf - tip do článku - debata

DALŠÍ INFORMACE: Digitální rozhlas začal testovat vysílání z Klínovce

Český telekomunikační úřad nedávno zveřejnil záměr vydražit první sítě pro zemské digitální rozhlasové vysílání, ale právě pouze v L-bandu. Zatím jediným vážným zájemcem je příbramská společnost Teleko, která se testům digitálního rozhlasového vysílání věnuje dlouhodobě. Měsíc před vyhlášením výběrového řízení dokonce Teleko zahájila další z řady testů tohoto vysílání. Digitální rozhlas ve standardu DAB a DAB+ mohou od pátku 31. července naladit posluchači v dosahu jáchymovského vysílače Klínovec. Krátkodobý experiment, který obsahuje výhradně stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu, potrvá do poloviny srpna a běží výhradně v L-pásmu.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).