Hlavní navigace

Digitální rozhlas začal testovat vysílání z Klínovce

2. 8. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Měsíc před vyhlášením výběrového řízení na operátory prvních sítí pro zemský digitální rozhlas zahájila příbramská společnost Teleko další z řady testů tohoto vysílání. Digitální rozhlas ve standardu DAB a DAB+ mohou od pátku 31. července naladit posluchači v dosahu jáchymovského vysílače Klínovec. Krátkodobý experiment, který obsahuje výhradně stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu, potrvá do poloviny srpna. UVNITŘ MAPA POKRYTÍ DIGITÁLNÍHO ROZHLASU Z KLÍNOVCE

Co vysílá? Čtyři programy Českého rozhlasu

Z Klínovce lze na digitální rozhlasový přijímač, kompatibilní s vysílacími standardy DAB a DAB+, naladit čtyři stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu. V systému DAB jde o celoplošný program ČRo 2 – Praha a regionální ČRo Karlovy Vary. V systému DAB+ o vyloženě digitální stanice ČRo Rádio Wave a ČRo Leonardo, které pozemně vysílají už jen v televizním veřejnoprávním multiplexu České televize. Rozhlasový multiplex lze zachytit na kanálu LG, kde vysílá poměrně vysokým výkonem 2,5 kW.

Je pokryto poměrně rozsáhlé území Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje, sdělil serveru DigiZone.cz Tomáš Řapek, ředitel společnosti Teleko, která experiment provozuje. Stejná firma testuje zemské rozhlasové digitální vysílání pravidelně a jako jediná zatím připustila, že v nadcházejícím tendru Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) požádá o kmitočtové příděly pro pravidelné vysílání v takzvaném L-pásmu. To je vhodné spíše pro regionální vysílání (u celoplošného nebo při pokrývání většího území se musí použít více vysílačů).

Programy v testu DAB/DAB+ z Klínovce
Rádio ČRo 2 Praha logo
Rádio ČRo Plzeň logo
Rádio ČRo 4 - Radio Wave logo
Rádio ČRo Leonardo logo
Mapa pokrytí - test DAB/DAB+ Klínovec 2009

Mapa pokrytí digitálního experimentu Českého rozhlasu z vysílače Klínovec. Pro podrobnější zobrazení si klikněte, ještě podrobnější mapu si můžete stáhnout [PDF, 25,4MB]. (Zdroj: Teleko)

Jak toto vysílání zachytit?

DAB přijímač

Digitální vysílání Českého rozhlasu z Klínovce lze přijímat pouze na speciální digitální rozhlasové přijímače, schopné zpracovat signál ve standardu DAB a DAB+. Společnost Teleko na svých webových stránkách nabízí zájemcům ke koupi přijímače od společnosti Pure, která se specializuje právě na výrobu a prodej rozhlasových digitálních přijímačů. Koupi takového přijímače by si ale měl posluchač pořádně rozmyslet, protože v České republice se zatím v tomto standardu stabilně nevysílá a testy, které provozuje především společnost Teleko, se vždy týkají jiného území (proběhly již v Praze, Plzni, Brnu a Příbrami).

Budoucí operátoři ani provozovatelé rozhlasového vysílání zatím netuší, zda se pro řádné digitální rozhlasové vysílání využije standard DAB, DAB+ nebo nějaký jiný. Firma Teleko se však v poslední době soustředí na testování dvou výše zmíněných standardů, přičemž budoucnost vidí zejména v DAB+, který šetří datový tok. Jestliže totiž ve standardu DAB vysílají obě stanice ČRo v současném testu z Klínovce minimálním datovým tokem 192 kbit/s (kompresní standard MPEG-2, u standardu DAB+ pro jeden rozhlasový program stačí datový tok 64 kbit/s (při kompresním standardu MPEG-4).

Do kdy test potrvá?

Teleko má od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci pro krátkodobé experimentální zemské digitální rozhlasové vysílání do 14. srpna letošního roku. Vysílání tedy potrvá dva týdny a poté jej Teleko vypne. Nelze vyloučit, že se na podzim test zopakuje na nějaké jiné lokalitě, ale to záleží na zájmu operátora a rozhodnutí RRTV, zda takový krátkodobý experiment znovu povolí. ČTÚ se chystá 31. srpna vyhlásit výběrové řízení na provozovatele prvních řádných sítí pro zemské digitálního rozhlasové vysílání v takzvaném L-pásmu. Celkem půjde o 27 sítí, z toho jedna bude celoplošná, 13 krajských a 13 městských (zaměřených na krajská města).

Telekomunikační úřad vyhlásil na svém webu připomínkové řízení k zadání této soutěže. Podmínky tendru se tedy mohou podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka ještě změnit. Na rozdíl od všech předchozích výběrových řízení na kmitočty pro digitální vysílání bude tentokrát ČTÚ sítě dražit. Zvítězit by měla vždy nejvyšší finanční nabídka. České Radiokomunikace jako největší provozovatel pozemních rozhlasových vysílačů v tuzemsku už naznačily, že by místo vysílání v L-pásmu upřednostnily tendr na kmitočty ve III. televizním pásmu, z nichž se lépe sestavují celoplošné sítě pro digitální rozhlasové vysílání.

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma

Výběrové řízení na operátory prvních sítí pro zemský digitální rozhlas se chystá koncem srpna vypsat Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Předběžné podmínky tendru visí už pátý týden bez větší pozornosti médií na webu ČTÚ. O co vlastně v tomto výběrovém řízení jde a kdy bychom se mohli dočkat startu řádného digitálního rozhlasového vysílání? Na otázky serveru DigiZone.cz odpovídal předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Na celostátní vysílání si ještě počkáme

Právě od Českých Radiokomunikací se očekává, že sehrají při digitalizaci rozhlasu podobnou roli jako při digitalizaci televizního vysílání. Vlastní totiž nejlukrativnější vysílače, a tak se bez nich neobjedou ani operátoři, kteří by chtěli digitální rozhlasové vysílání provozovat sami. Je velmi pravděpodobné, že i firma Teleko, pokud by chtěla provozovat celoplošné rozhlasové digitální sítě, by si od Českých Radiokomunikací pronajímala některé vysílače, tak jako to u televizního multiplexu 3 dělá společnost Czech Digital Group (CDG). Samy České Radiokomunikace si potom počkají spíše na rozhlasové digitální kmitočty ve III. televizním pásmu.

Vysílání ve III. pásmu však zatím brání některé analogové televize. Teprve po jejich vypnutí bude možné sestavit celostátní rozhlasové multiplexy. Asi největší zábranou digitálního rozhlasového vysílání ve III. pásmu je analogové vysílání televize Nova na 12. kanálu ze severočeského vysílače Buková hora. Toto vysílání mělo už dávno skončit kvůli rušení digitálního rozhlasu v sousedním Německu, podle Technického plánu přechodu na zemské digitální televizní vysílání v České republice se s ním ale počítá až do konce srpna příštího roku.

Čtěte zítra na DigiZone.cz článek o tom, jak České Radiokomunikace vnímají zemské digitální rozhlasové vysílání v L-pásmu

Vyzkoušíte si příjem digitálního rozhlasu z Klínovce?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.