Hlavní navigace

Digitální rozhlas poslouží i v nouzových situacích, technologii otestovali v Bavorsku

13. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zkušební provoz proběhl ve spolupráci s Institutem pro vysílací techniku. Služba je zajímavá tím, že umožňuje aktivaci i v případě, že se posluchač nachází na jiné programové pozici.

Minulý měsíc proběhly v sousedním Bavorsku testy funkce Emergency Warning Functionality označované zkratkou EWF. Ta v případě nouze (přírodní katastrofy, válečný stav a podobně) v rámci digitálního rozhlasového multiplexu (DAB) umožňuje vysílání nejen textových, ale také krátkých hlasových zpráv. Pro tyto účely byl použit celobavorský kanál 12D, který je obsazen převážně tematickými stanicemi komerčního rozhlasového okruhu Antenne Bayern. Operátor v rámci multiplexu šířil dočasně i programovou pozici označenou jako „EWF – test“.

KL22_nominace

ČTĚTE TAKÉ: Někteří evropští vysílatelé opustí stará pásma, dají přednost digitálnímu šíření

Zkušební provoz technologie EWF proběhl ve spolupráci s mnichovským Institutem pro vysílací techniku. Služba je zajímavá tím, že umožňuje aktivaci i v případě, že se posluchač nachází na jiné programové pozici. Je však nutné, aby daný přijímač podporoval funkci Journaline. Informace je možné vysílat taktéž v několika jazycích. U některých přijímačů bude možná aktualizace o tuto funkci také dodatečně. Jedná se například o klíčenku Noxon DAB Stick. Bližší informaci o této funkci mohou najít zájemci na těchto webových stránkách.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.