Hlavní navigace

Digitální televize se stále vyvíjí, nepřeválcuje nás?

14. 6. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Máme pár týdnů po ukončení zemského analogového televizního vysílání v Praze a okolí a zároveň pár týdnů před stejnou událostí na dalších důležitých vysílačích v České republice. I když si to moc neuvědomujeme, je to velký revoluční přelom v dějinách televize. Digitální přenos televizního signálu bereme dnes již jako samozřejmou a běžnou věc.

I když jsou v naší zemi ostrůvky, kde se mohou s digitální televizí diváci setkat pouze přes kabel nebo družici, jsme všichni mokří od digitální vlny, která se okolo nás valí. Zemské digitální vysílání, byť třeba jen veřejnoprávní sítě, se letos dovalí skoro do všech koutů naší vlasti. Přístroj set-top-box, ať už pro kabelový, zemský či satelitní příjem u nás zdomácněl a jen málokdo dnes neví, k čemu slouží. Během pár let se tento přístroj zavrtá pod šasi televizorů či jiných televizních komponentů.

Obměna starých těžkých skleněných CRT televizorů za ty nové lehké, ploché a širokoúhlé již plnou parou probíhá. Dalo by se říci, že např. na pět prodaných set-top-boxů pro DVB-T připadá jeden iDTV televizor. Televizní revoluce spolu s nástupem nových televizních stanic hladce probíhá. I když se vlivem světové hospodářské krize a vlivem menšího zájmu o televizní reklamu nějaký ten projekt zabrzdil či ukončil úplně, máme se co se výběru programů již velice dobře. Nástup programů s obrazem ve vysokém rozlišení HD je také velice pozitivně u diváků přijímán. Přechod programů na širokoúhlé zobrazení je také u většiny diváků brán jako další mezistupeň k dokonalejšímu obrazovému zážitku.

Společnosti nabízející analogovou kabelovou televizi směle přecházejí k digitální technologii s širším spektrem využití. Multikina čím dál více nabízejí trojrozměrné filmy a divák jen žasne, jak blaženě se dá lidský mozek oklamat a proniknout do prostoru děje. Veletrhy s televizní tématikou navštěvují čím dál častěji vývojové společnosti nabízející nové technologie přenosu obrazu, kdy se HDTV stává pomalu minulostí, televizory mají již standardně integrovány různé druhy tunerů i s možností připojení k internetu. Přes něj dokážeme na dálku ovládat i naše PVR set-top-boxy, aby nám nahrály oblíbený televizní pořad. A nebo se televize degradují na pouhé zobrazovače s externím přípojným zařízením s tím „zbytkem“.

Pomyslný televizní „matrix“ či virtuální realita postupně ožívá a my se ptáme, co bude dál, čím nás nové technologie oslní v dalších měsících a letech. Kdyby se takovým tempem a finančním krytím vyvíjel vesmírný výzkum, lidský tvor by už kráčel po Marsu. Vše je ale stále pouhá zábava a realita života je úplně jinde. Je bezpochyby, že lidé milují zábavu a chytré obchodní společnosti toho dokáží nadmíru využít. Za pár let na nás v obývacím pokoji „vybafne“ holografický trojrozměrný obraz a naše mysl opět zpochybní, zda se nám to jen zdá či nikoliv.

Vraťme se ale zpět k zemi, konkrétně v tuzemsku probíhající televizní digitalizaci, neboť ta rozhlasová nás jen zatím čeká. Nabídka televizních programů je už dosti bohatá a když se k tomu v příhraničních oblastech přidá i příjem ze sousedních států, máme de facto doma již pro velkou skupinu diváků dostatečnou televizní nabídku. Doufám, že si lidé uvědomují, že televizní obrazovka je pouhý mezičlánek vnímání světa okolo nás a neupnou se k ní jako ke středobodu vesmíru. Kdybychom např. sledovali pouze televizní zpravodajství, jistě by nám vlasy zešedly dříve, než-li přirozenou cestou.

ICTZ23

Stejně tak na nás nebezpečí číhá z počítačových her, kdy se mohou dva světy střetnout a promítnout do toho opravdového. Nekažme si náš život s upínáním se k těmto zábavným hračkám a hleďme na život jako na příležitost, jak ho vychutnat a nezkazit si ho. I když se bez digitálních technologií dnes vůbec neobejdeme, pokusme se alespoň připustit si, že ano. Při mé nedávné instalaci satelitního kompletu na totální samotě daleko za civilizací, kde si majitel postavil roubenku, u které se pásly ovce, kozy a drůbež, mě mnoho věcí přesvědčilo v úsudku. Když jsem z instalace odjížděl a pohlédl okénkem na dřevěnou ovčí stáj, na které se z boku rýsovala právě nainstalovaná satelitní parabola, bylo mi celkem úzko. Notabene když jsem věděl, že se sem za pár týdnů opět vrátím, abych k ní nainstaloval parabolu druhou, tentokrát určenou pro satelitní příjem internetu.

Bez digitálních technologií jako je telefonní mobilní síť, televize, internet, atd. si už dnes nedokážeme představit život. Je to tak dobře nebo naopak? Při jedné satelitní instalaci mi zákazník – inženýr – po rozhovoru podobnému tomuto článku řekl, že se stejně jednou všechny ty kmitočty a vlny vůbec, v éteru střetnou a pomůžou tak vyvolat konfliktní střet naší civilizace s přírodou. Kéž by neměl pravdu a digitální technologie používané i ve všech dnes dostupných dopravních prostředcích, nás dopraví na místo určení bezpečně a včas.

Dokážete si udržovat přehled o všech novinkách v digitálním vysílání?

Autor článku

Maloobchodní prodejce DVB-T přijímačů....