Hlavní navigace

Distributoři: Set-top-boxy bez dobré češtiny nemají na trhu šanci

17. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 8. 2007

Kompletní podpora češtiny a české diakritiky v menu, teletextu, programovém průvodci (EPG) digitálního přijímače a český manuál jsou dnes nezbytností. Shodli se na tom produktoví manažeři osmi společností, které na tuzemský trh set-top-boxy dodávají. Jejich názory zveřejnil v anketě časopis určený prodejcům spotřební elektroniky Reseller Magazine CE. Všichni oslovení potvrdili, že digitální přijímače se zvládnutou češtinou mají v nabídce. Server DigiZone.cz udílí takovým přístrojům ochrannou známku „Umí dobře česky“.

Myslím, že set-top-box bez češtiny a správné diakritiky v EPG dnes nemá na českém trhu velkou šanci. Boom, kdy lidé koupili k příjmu DVB-T cokoli, je pryč. Dnes je kladem důraz především na vybavenost přístroje, uvedl Radek Dobeš, manažer prodeje společnosti Atos. Jeho slova podpořil i Product Manager společnosti BGS Levi Czech Radovan Votava: Naše set-top-boxy podporují češtinu; je to jeden z hlavních argumentů, podle kterého se zákazník rozhoduje při jejich výběru. Někteří distributoři, například Mascom, proto rovnou přednastavují svoje přijímače pro české prostředí. Zákazníci tak mají ušetřenou práci s výběrem jazyka menu i preferované řeči zvuku a titulků.

KL22 hlasovani

Spotřebitelé v České republice se podle distributorů oslovených časopisem Reseller Magazine CE orientují v drtivé většině na přijímače zemské digitální televize se základní výbavou. V tomto segmentu je velmi důležitá cena, tím pádem je přirozené, že prodej přijímačů se zabudovaným pevným diskem anebo DVD je kvůli jejich několikanásobně vyšší ceně nízký, shrnul situaci Michal Kutlík, produktový manažer firmy Solid Czech. Nicméně najdou se i zákazníci, kteří preferují vybavenější set-top-boxy. Poptávka je i po dvoutunerových přijímačích (2× DVB-T tuner), kombo přijímačích (DVB-T a DVB-S) a přijímačích s HDD, zmínil produktový manažer společnosti Abacus Martin Hurtík, který ale jedním dechem dodal: Nicméně v porovnání s prodanými objemy základních DVB-T set-top-boxů jde o nízké počty kusů.

V otázce, jestli volil při koupi zařízení na příjem digitální televize rovnou televizor se zabudovaným digitálním tunerem, nebo jen set-top-box jako doplněk televizoru stávajícího, distributoři unisono preferují druhou a levnější variantu. Volbu digitálního televizoru radí jen těm zákazníkům, kteří hodlají investovat do modernizace domácnosti vyšší částku a chtějí novou televizi rovnou. Myslím si, že samostatné digitální přijímače jsou zatím mnohem flexibilnější a jejich vybavenost často převyšuje integrované digitální tunery, řekl v anketě Radek Dobeš. Michal Kutlík a s ním i další ale chápou digitální televizory jako řešení budoucnosti: Pro koncového zákazníka je vždy samozřejmě lepší, když jeho TV přijímač má už zabudovaný (digitální) TV tuner. Všechny výhody digitálního příjmu má tím pádem přímo implementované už v TV a nepotřebuje dva dálkové ovladače.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.