Hlavní navigace

Dnes začíná platit zákon, který reguluje videoservery na internetu

1. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
1. 6. 2010

Ode dnešního dne začíná provozovatelům komerčních videowebů v České republice běžet šedesátidenní lhůta, během které by se měli evidovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Začíná totiž platit zákon o audiovizuálních mediálních službách, který zavádí pro tyto weby podobnou regulaci jako pro klasické televize.

K TÉMATU: Začíná platit zákon o audiovizi. Videoweby podléhají stejné regulaci jako televize

Podmínka evidence se týká všech videowebů, které mají provozovatele v České republice, vlastní redakci, dramaturgicky zasahují do skladby obsahu webu, dělí zveřejňovaná videa do rubrik nebo žánrů a především fungují proto, aby svému majiteli generovaly zisk. Rada bude podle evidence namátkově kontrolovat, zda provozovatelé dodržují zákon, tedy zda například nezveřejňují závadný obsah, který by mohl narušit psychický a fyzický vývoj dětí a mládeže, nebo by byl xenofobní či rasistický.

ROZHOVOR: Regulace videoslužeb na internetu? Od června, říká šéfka Rady pro vysílání

Pokud se některý provozovatel odmítne evidovat u RRTV, hrozí mu pokuta. V zákoně je nesplnění povinnosti evidence sankcionováno pokutou až do výše jednoho milionu korunu. V případě, že takovýto subjekt bude znám, dostane od RRTV upozornění s lhůtou k nápravě, a když i potom odmítne evidenci, je na místě pokuta, sdělila serveru DigiZone.cz předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

ČTĚTE TAKÉ: Regulaci Rady pro vysílání se nevyhnou ani české kanály na YouTube

Zástupci největších českých videowebů však nehodlají zákonu odporovat a dobrovolně se u Rady evidují. Stream.cz je určitě objektem, který bude tím zákonem dotčen. Aktivně se přihlásíme k povinnosti respektovat ho. Společně s odborem Úřadu RRTV pro nelineární služby ale budeme muset precizovat to, na které části obsahu Stream.cz se zákon vztahuje, a na které ne, řekl DigiZone.cz ředitel internetové televize Stream.cz Miloš Petana.

BRAND

NAPSALI JSME: Videoweby budou muset kvůli regulaci archivovat i reklamní spoty

Podobně se chystá zachovat také portál Seznam.cz nebo televize Nova. Nejsledovanější česká televize ale zvažuje, že k regulaci přihlásí pouze web Nova.cz se svým televizním archivem, zatímco zpravodajský server tn.cz nikoli.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).