Hlavní navigace

Do Prahy dolétl díky inverzi signál digitálního rozhlasu od břehu Baltského moře

Autor: Messe Berlin
UVNITŘ VIDEO – Cena úlovku je o to větší, že multiplex polského veřejnoprávního rozhlasu je šířený na kanálu 12D, tedy hned vedle vysílače Žižkov.
Lukáš Polák
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Signál digitálního rozhlasu až téměř z pět set kilometrů vzdáleného polského města Koszalin, které leží u břehu Baltského moře, se podařilo včera zachytit v Praze. Stejně jako v uplynulých dnech i tentokrát za touto skutečností stálo inverzní počasí, které ovlivňovalo a ještě minimálně několik týdnů bude ovlivňovat příjmové podmínky nejen nad územím České republiky a Slovenska. Úlovek byl realizován na dvojici antén Kathrein určených pro III. pásmo a DAB tuneru Yamaha T-D500.

K TÉMATU: Inverze do Česka přinesla signály z „celé“ Evropy, varuje před ní i slovenský regulátor

MMkrize lavy

III. pásmo je i přes určitou zaplněnost v České republice relativně stále volné, a tak zájemci o příjem vzdálených signálů mají v těchto dnech a týdnech doslova žně. Cena úlovku je o to větší, že multiplex polského veřejnoprávního rozhlasu je šířený na kanálu 12D výkonem pouhých 3,2 kW. Polskie Radio tedy používá hned sousední digitální blok, který je pro území hlavního města České republiky určen multiplexu Českého rozhlasu. Tomu byl přidělen kanál 12C. Právě signálům z Polska včerejší inverze patřila. Bylo možné zachytit nejen stovky kilometrů vzdálené VKV vysílače, ale i některé lokální dokrývače.