Hlavní navigace

MS Edge vs. zbytek světa. Do souboje prohlížečů se vrací strašidlo spotřeby

27. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Pokud někoho překvapí, že Microsoft Edge má nejmenší spotřebu, tak je nutné připomenout, že je to nehotová beta prohlížeče s čtvrtinou funkčnosti.

Microsoft opět vyrazil do boje a je to ten starý dobrý Microsoft. Otestoval spotřebu Chrome, Opery, Firefoxu a svého nového Edge a vyšlo mu, nedivte se, že Edge má spotřebu nejmenší a Chrome největší. Je to téma, které se už řešilo mnohokrát, naposledy před rokem. Tehdy se zjistilo, že Chrome prostě žere baterky a Google slíbil zlepšení. Ke kterému poněkud nedošlo.

Nový test Microsoftu ukazuje, že když si v Chrome pustíte HD video, tak vydrží přehrávat 4 hodiny a 19 minut, zatímco Edge to dotáhne na sedm hodin a 22 minut. Pokud budete prohlížeče používat pro brouzdání po populárních webech, ani tady to nedopadne zrovna nejlépe. 

Jenže, u Edge je potřeba zdůraznit, že prozatím jde stále o betu, obsahující asi tak třetinu funkčnosti, kterou mají ostatní prohlížeče. Na druhou stranu, Microsoft tvrdí, že plná (nebo spíše méně „beta“) verze, která dorazí v létě, bude ještě více spořit energii. Ušetřit ji chce menšími nároky na paměť, lepším ovládáním aktivit na pozadí a potlačením reklam ve Flashi.

Microsoft je v plné síle, takže v Get more out of your battery with Microsoft Edge prostě doporučuje, že máte začít používat Edge, abyste šetřili baterii. Což je vzhledem k nedokončenosti tohoto prohlížeče a absenci podstatných věcí, jako jsou rozšíření (alespoň pro něco jako LastPass) nebo možnosti mít více profilů (protože spousta lidí potřebuje oddělit soukromý a pracovní život), dost problematické. A těch podstatných funkcí chybí více. Ale budiž.

Laboratorní testy jsou jedna věc, výsledek vidíte výše. Microsoft ale ještě využil telemetrie z Windows 10 z celého světa (je zjevné, že počítače do Redmondu posílají i informace o spotřebě, dobré vědět) a vyšel mu následující výsledek:

Chrome bude spotřebovávat skoro 720 mW energie, Firefox 494 mW a Edge „pouze“ 465 mW. Průměrně na stroj, dlužno zdůraznit a bez možnosti zjistit, proč to dává výsledky tak radikálně odlišné od předchozího testu. A už vůbec není jasné, proč většina světových médií používá právě tento druhý graf. Byť jedno vysvětlení by tu možná bylo: hodí se víc v neprospěch Googlu.

Nakonec to ve výše uvedeném textu Microsoft tak trochu zazdil tím, že „Microsoft Edge zajistí o 17 až 70 % více baterie než konkurenti“.

Prostě starý dobrý Microsoft, byť to nic nemění na tom, že Google má dlouhodobě máslo na hlavě a Chrome nutně potřebuje změnu. V posledních měsících začíná fungovat tak nějak jako Firefox před 4–5 lety, kdy bylo nejlepší od Firefoxu odejít právě k Chrome. Dnes, paradoxně, je Firefox svižnější než Chrome. A podle Microsoftu a jeho světových telemetrií má také menší spotřebu, byť podle komplexního testu v laboratoři je na tom v zásadě nejhůř.

Cloud23

PS: Pokud jste si pořídili (znovu-pořídili) Operu na základě příslibu, jak šetří baterii, tak to asi nebude tak horké (tedy pokud dáte na PR Microsoftu). Opeře se něco takového samozřejmě nelíbilo, takže v Over the edge? tvrdí, že je to všechno jinak. 

Starý dobrý Microsoft a jeho FUD je prostě zpátky, včetně dobře namazané PR mašinerie, která zajistí v médiích i správně kreativní využití toho grafu, který vypadá nejlépe. Ideálně, jak to leckde dokázal, nechat uvést 70 % zlepšení a tiše opomenout oněch „17 až 70 procent“, případně to můžete najít dokonce opačně, tedy v podobě „Chrome spotřebovává o 70 % více baterie“.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).