Hlavní navigace

Do veřejnoprávního multiplexu bude možné vložit i tzv. czech point

8. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 4. 2008

Podíval jsem se do jedněch z prvních materiálů pro přechod na terestrické digitální vysílání a v nich byla provokativní prognóza. S radostí musím konstatovat, že strategie, kterou jsme zvolili na konci roku 2004, se nemusela měnit, konstatoval dnes na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě šéf projektu Digitalizace České televize (ČT) Pavel Hanuš.

Veřejnoprávní televize původně předpokládala, že bude synchronně zapínat DVB-T a vypínat analog. Oproti předchozímu plánu jsou v tom současném podle Hanuše dvě zásadní změny – neúměrně se natahuje příprava na přechod a nefunguje vypínání analogu. Rok 2007 skutečně považuji za ztracený. Projekty Domažlic a Ústí nad Labem už byly připravené v roce 2006, řekl Hanuš.

BRAND

Šéf projektu Digitalizace ČT uvedl také, že v momentě, kdy bude vypnutý jihočeský vysílač na Kleti, „zhasne“ mnoho vykrývačů. Musíme vyřešit to, aby nedošlo k totálnímu výpadku. Je zapotřebí rozlišovat, o které vysílače jde – v oblasti, nebo mimo oblast, zmínil Pavel Hanuš. Mimo oblast bude muset veřejnoprávní televize změnit příjem z primární sítě nejspíš na satelit a zachovat po určitou dobu analog.

Oproti Domažlicím pak doplní ČT k piktogramu informační lištu, kde bude uvedená informace o tom, kdy dojde k vypnutí v oblasti. Lišta bude v dolní části obrazovky. Novinkou v multiplexech bude i tzv. czech point, neboli lokální informační program. Ten už vysílala veřejnoprávní televize v rámci testu na Kavčích horách. Vyzkoušeli jsme si, že je možné vkládat informace pro jednotlivé regiony. Umožní to např. i vkládání teletextu, dodal Pavel Hanuš.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).