Hlavní navigace

DOKUMENT: Rozpočet účtu ČT pro užití výnosu z reklam na rok 2008

22. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 4. 2008

Česká televize (ČT) dodá letos 40 milionů korun na podporu zdravotnických zařízení, škol a ústavů sociální péče kvůli přechodu na digitální televizní vysílání. Dalších 20 milionů přispěje zdravotně postiženým občanům na instalaci digitálních přijímačů, poradenství a servis.

Držitelé průkazů ZTP/P, sociálně velmi slabí jedinci a samostatně žijící občané starší 75 let by mohli dostat set-top-boxy i bezplatně. To jsou jen některé z údajů, které přinesl rozpočet účtů ČT pro užití reklamních výnosů v tomto roce. Dokument minulý týden schválila vláda a včera se objevil na webu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání.

DOKUMENT: Rozpočet účtu ČT pro užití výnosu z reklam na rok 2008 [PDF, 298 kB]

Veřejnoprávní televize v sedmistránkovém dokumentu popisuje, jak naloží s předpokládaným výnosem 750 milionů korun z vysílání reklamy v letošním roce. ČT od 1. ledna 2008 měla až na výjimky přestat reklamu vysílat úplně, tzv. digitální novela přijatá loni v listopadu ale prodloužila Kavčím horám možnost uvádění inzerce až do konce analogového televizního vysílání v Česku.

Zákon přímo také rozvrhl a v některých případech dokonce přesně stanovil, jak budou peníze získané reklamou využité. 150 milionů korun ročně získá Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a dalších 15 milionů korun za rok dostane Český telekomunikační úřad na zvláštní účet pro rozvoj zemského digitálního vysílání v Česku.

Cloud23

Osud zbylých peněz digitální novela určila pouze zhruba a konečné rozhodnutí nechala na televizi samotné a na vládě. Představený a schválený rozpočet převádí hrubé rozvržení do konkrétních položek. Zachovává přitom základní proporci, že dvě třetiny zbývajících financí jdou na podporu a rozvoj DVB-T v ČR, zejména na rozvoj a provoz multiplexu veřejné služby, a že poslední třetinu má ČT k dispozici na správu a digitalizaci svého archivu.

„V případě zdravotnických zařízení by se mělo jednat hlavně o rekonstrukce anténních systémů, instalační služby a v minimální míře o přímou podporu pro přijímací zařízení,“ doplňuje veřejnoprávní televize k určení peněz na digitální vybavenost institucí.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).