Hlavní navigace

Doména .eu na spadnutí

Mirek Zeman

Že Evropská unie usiluje o vytvoření domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain, TLD), není žádná novinka. Původně měla být .eu omezena jen na instituce Evropské unie, nyní ale bude otevřena všem jednotlivcům, organizacím a společnostem v EU. V současnosti padla poslední překážka - byl vybrán registrátor a správce domény.

Že Evropská unie usiluje o vytvoření domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain, TLD), není žádná novinka. Původní záměr Evropské unie byl, že TLD .eu nebude určena pro každého. Evropská společenství předpokládala, že bude vyhrazena pro instituce Evropské unie, nekomerční společnosti a subjekty veřejné služby. Celá věc proto byla zajímavá asi jako dění v TLD .mil. Dnes již je však Evropská unie přesvědčena, že doménu v .eu si bude moci registrovat každý jednotlivec, organizace či společnost v Evropské unii, což by se České republiky mělo zanedlouho rovněž týkat. Vše dosud viselo na výběru registrátora, který bude .eu spravovat. Tato překážka však padla v březnu.

Záměr pořídit si vlastní TLD pojala Evropská unie již před třemi lety. V červenci 2000 byla zaslána oficiální žádost Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Po obdržení požadavku ICANN zahájila obvyklé řízení ve věci vytvoření nové TLD. O měsíc později však odeslal Michael M. Roberts, prezident ICANN, do Bruselu překvapivé rozhodnutí. Požadovaná .eu sice formálně vykazovala znaky ccTLD (vázala se ke geografickému teritoriu atd.), avšak registrace ccTLD se řídí dle pravidel IANA a RFC 1591. Podle nich jsou jako ccTLD registrovány jen dvouznakové kódy států uvedené v ISO 3166–1 (UK a SU jsou historické výjimky), přičemž kód EU v seznamu není.

Třebaže se hned objevila řada předpovědí prorokujících .eu temnou budoucnost, nenaplnila se žádná. ICANN ještě v srpnu téhož roku rozhodl, že: „IANA staff is advised that alpha-2 codes not on the ISO 3166–1 list are delegable as ccTLDs only in cases where the ISO 3166 Maintenance Agency, on its exceptional reservation list, has issued a reservation of the code that covers any application of ISO 3166–1 that needs a coded representation in the name of the country, territory, or area involved“. Jednání Evropské unie a ICANN nakonec dospěla do stádia, kdy se obě zúčastněné strany dohodly, že .eu bude zařazena do kořenové zóny, jakmile Evropská unie vybere registrátora a tento podepíše standardní kontrakt s ICANN.

V září loňského roku Evropská komise uveřejnila v Official Journal of the European Communities výzvu nazvanou Call for Expressions of Interest for the Selection of the .eu TLD Registry, na jejímž základě měl být vybrán správce .eu. Dlužno poznamenat, že Evropská unie nikdy nevydala žádný oficiální seznam zájemců a mnozí kandidáti si v internetových diskusích stěžovali, že její rozhodování je v tomto ohledu podstatně méně průhledné než například rozhodování tolik kritizované ICANN. Jeden z uchazečů nakonec na svých webových stránkách umístil FAQ obsahující tabulku nejvážnějších zájemců: EUDR, EUREG, EU-Registry, EURETO, EURid.

Content 2017 - tip Footshop

V polovině března letošního roku se začalo proslýchat, že vítězem by se mohl stát EURid. Jedná se o sdružení belgického, italského a švédského správce TLD, ke kterému se mají připojit správci TLD z České republiky a Slovinska a The European Co-ordination Council of ISOC Chapters, přičemž kontrakt by měl být uzavřen na pět let (rozhodnutí Evropské komise zde, ale nic se z něj nedozvíte.). Českou republiku zastupuje člen představenstva CZ.NIC Tomáš Maršálek. Proč si EURid vybral právě Českou republiku a Slovinsko, se na jeho webových stránkách neuvádí, pouze zde stojí, že byli osloveni dva správci TLD z kandidátských zemí, kteří mají podobný pohled na věc („provozovat (.) registr ve skutečně neziskovém duchu“ – specialita CZ.NIC).

Registr by měl být otevřen nejpozději do šesti měsíců, patrně tedy v září 2003, ovšem nejdříve bude třeba podepsat již zmiňovaný standardní kontrakt s ICANN. EURid prozatím uvolnil informaci o zaváděcí ceně domény, která by měla činit přibližně 10 eur ročně a po uspokojení první zájemců by mohla klesnout až na polovinu. Dále je známo, že bude použita tzv. „sunrise period“, kdy budou moci uplatnit svá práva držitelé ochranných známek (stejný systém byl aplikován pro TLD .biz a .info). Co však zatím není jasné vůbec, je skutečnost, zda bude .eu otevřena i zájemcům mimo Evropskou unii. Formulace v oficiálních dokumentech zatím svědčí spíše o opaku.

Anketa

Má doména .eu smysl?

Našli jste v článku chybu?
8. 4. 2003 15:54
Stanislav Kozina (neregistrovaný)
Zadna z vyse uvedenych odpovedi vsak neni odpovedi na moji otazku (ja jsem take pres Google par webu v .SU objevil). Sice jsem presne neuvedl, co tou oficialni existenci TLD vlastne myslim - rekl bych, ze (snad) existenci nejake organizace, ktera cilevedome zajistuje jeji chod, nikoliv pouze pritomnost NS zaznamu na root-servers. ICANN/IANA ma celkem velkou "setrvacnost" - viz kontakty na neexistujici organizaci pro TLD .CZ. Ostatne treba TLD .GB opravdu neexistuje (aspon se mi o to…
8. 4. 2003 15:50
Dan Lukes (neregistrovaný)
ccTLD .su byla delegovana v dobe, kdy SU jako ISO kod regulerne existoval a existoval i prislusny stat - nutna podminka delegace byla tedy splnena. To je ale skutecne jen podminka pro vznik - to jest "odebranim" zkratky ze seznamu nedochazi automaticky ke zruseni delegace. O zruseni delegace musi ICANN rozhodnout, pricem je jiste, ze poskytne dostatecne prechodove obdobi uzivatelum teto domeny nejen pro samotny prechod "jinam", ale i pro to, aby si vsichni meli moznost zvyknout na nove adresy. J…