Hlavní navigace

Došly torrenty?

5. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Patrně nejznámější „pirátský“ server The Pirate Bay přechází definitivně z úložiště souborů typu .torrent na katalog Magnet Linků. Je to jeho konec? Ba naopak, začátek!
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Možná i vás zastihla zpráva o tom, že svého času nejdůležitější server pro distribuci torrentů a svého času ikona sdílení obsahu jako takového, přinejmenším v médiích, zavírá krám – tedy alespoň pokud jde o soubory torrentů. Server The Pirate Bay se stává zátokou magnetických odkazů; což ostatně už delší dobu primárně byl.

Smazání  torrentů z původně jen torrentové zátoky nepochybně vyvolá vlnu nostalgie a nesouhlasného mručení řady uživatelů, zejména těch dlouhodobých, poznámky o „konci starých časů“ a „pádu slávy“, a podobně, a to přesto, že na funkčnost serveru jako takového nemá prakticky žádný vliv. Je to přirozené, děje se tak prakticky pokaždé, když je stará technologie nahrazena novější generací, když se kolečko dějin posune o zoubek dopředu. TPB už není tím, co býval, a rozhodnutí o ukončení možnosti stahovat torrenty po pravdě není až tak důležité, ale je to symbol.

MM AI t

Když jsem se zde na konci ledna pokusil popsat  jeden, řekněme, alternativní pohled  na konec serveru Megaupload, který byl, jak známo, rozprášen americkou policií, dalo se čekat, že něco podobného postihne další servery podobného typu; a že couvat bude muset i „české“ Ulož.tamto. Stalo se, i když zatím ne v tak velkém rozsahu, jaký se dal předpokládat. Zrušení torrentů na TPB s tímto asi bezprostředně nesouvisí, nicméně určitá souvislost zde je – a dovolím si říct, že velice významná. Není jí nic menšího, než právě ona technologická evoluce sdílení informací, která je ve skutečnosti poháněná ne požadavky trhu, ale spíše snahami o jeho uzavření. Nutnost stahovat torrenty je  v celém systému BitTorrent jedním ze slabých míst. Jejich nahrazení odkazy typu Magnet a infrastrukturní změny, které s tím souvisí, je de facto krokem kupředu směrem k systému, který si zachová klíčové vlastnosti torrentu, ale který bude také pozvolna eliminuje nutnost mít katalogy, případně další centra.

Že pirátské zátoce došly torrenty, vůbec neznamená, že pirátská zátoka vysychá, právě naopak. Dost možná se pouze transformuje, a to směrem, který se může ve výsledku ukázat jako pozitivní pro její uživatele. Každé pozitivum je ovšem samozřejmě velmi relativní.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).