Hlavní navigace

Dotazy čtenářů: Vypnutí analogu Novy se projevilo i tam, kde nemělo

21. 5. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
V dnešním kole otázek čtenářů serverů Digizone.cz a Digitálně.tv se znovu zaměříme především na terestrické vysílání. Ukázalo se, že vypnutí analogu z pražského Žižkova postihlo i některé diváky závislé na dokrývačích. Zvláště televize Nova nedala pokyn k přeladění svých mimopražských dokrývačů, čímž zmizel její signál i z míst, kde ještě mohla dál vysílat analogově. Několik diváků se ptalo na terestrický příjem televize ve vysokém rozlišení, někteří by tímto způsobem uvítali i Novu Sport po zemi. Zajímavý je i dotaz divačky, která zpozorovala nezvyklé piktogramy ve vysílání satelitní Digi TV.

Terestrická televize

Marie Hloušková: Bydlím v Berouně a asi od začátku května mě zmizela Nova. Nemohu naladit na žádném kanálu. Můžete prosím poradit?

Odpověď: Televize Nova 30. dubna ukončila analogové vysílání z pražského městského vysílače Žižkov. Na tento vysílač byly navázány i další menší vysílače v okolí Prahy, které rovněž přestaly vysílat, jelikož Nova nepožádala o jejich zachování. Proto pokud Novu v současnosti nepřijímáte pomocí analogu, budete muset přejít na digitální příjem.

Zdislava Höferová: Televizní signál přijímáme z vysílače na Žižkově. Nejde mi však naladit TV Noe. Můžete mi poradit, na jakém kanálu tak lze učinit? Nebo co jiného bych měla udělat, abych se na TV Noe mohla dívat v televizi, abych neblokovala domácí počítač, přes který teď Noe zatím chytáme?

Odpověď: Televize Noe momentálně vysílá v Praze na 46. kanálu digitálně z vysílačů Strahov, Ládví a Zelený Pruh. Pokud jste v dosahu tohoto signálu, měla by vám TV Noe naskočit společně se Z1, Public a Óčkem. Dalším způsobem je příjem přes kabelovou televizi nebo přes satelit. Zejména satelitní příjem je nejjednodušší, protože Noe vysílá nekódovaně na pozici 23,5 st. východně, a tak k jejímu příjmu není třeba dekódovací kartu a postačí i nejjednodušší satelitní set top box.

Lubomír Hejhal: Kdy bude zahájeno vysílání v HDTV z vysílače Cukrák?

Odpověď: Pozemní vysílání HDTV z Cukráku zatím není v plánu. Pokud máte zájem o televizi ve vysokém rozlišení, doporučujeme příjem přes digitální kabelovou televizi nebo IPTV, případně můžete přejít na satelitní platformu Skylink, která obsahuje několik HDTV programů v češtině.

Nova HD - Telefónica

Kamil Oldach: Dobrý den, je možné použít set-top-box zakoupený v Německu i pro příjem českých stanic? Snažil jsem se v Aši naladit české digitální vysílání, ale bez úspěchu… Objevilo se mi jen pár německých stanic, ale česká ani jedna. Jak jsem se dočetl, je možná chyba v tom, že jsem použil set-top-box přes anténní zesilovač. Ale přesto bych rád věděl, jestli nemusejí být DVB-T boxy pro příjem českých stanic upraveny… Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď: Set-top-boxy dovezené ze zahraničí jsou použitelné i u nás bez jakýchkoliv úprav, musejí jen podporovat příjem DVB-T ve standardu MPEG-2, což ten váš dozajista splňuje. Ve vaší oblasti by měl být bezproblémový příjem minimálně dvou digitálních sítí. Pokud tedy přijímáte digitální stanice z Německa, měl by váš set-top-box bez problémů přijímat i české stanice.

Martin Mokroš: Moje teta má starou televizi, a příjem signálu měla jen přes pokojovou anténu, jelikož na baráku není společná anténa a není ani kabelovka. Můžete mi poradit prosím, jestli existuje set top box na příjem přes pokojovou anténu? Nebo existuje pokojová anténa se set top boxem?

Odpověď: Každý set-top-box má anténní vstup, což znamená, že k němu můžete připojit i běžnou pokojovou anténu. Některé starší typy těchto antén ale nemusí být pro příjem dostatečné, proto vám doporučujeme zakoupit set-top-box a vyzkoušet, jak bude fungovat s vaši stávající anténou. Bude-li potřeba, můžete zakoupit novou anténu, set-top-box v jednom balení s anténou se neprodává, ale v každé prodejně elektroniky máte možnost si koupit obojí. Prodejce vám případně poradí.

Jitka Vrábliková: Bydlím v činžovním domě, kde je 24 bytových jednotek a máme společnou anténu na baráku. Budeme potřebovat set-top box pro každý byt, nebo se dá zařídit na společné anténě nějaké zařízení, které umožní digitální vysílání do celého baráku?

Odpověď: Digitální vysílání se dá sloučit do celého domu a dále přenášet jako analogové přes společnou anténu. Tento postup ale nedoporučuji, protože když začne v budoucnu vysílat nový program, bude nutná další úprava. Pokud ale jednou provedete úpravu společné antény a každý byt bude mít vlastní set-top-box, tak v budoucnu získáte nové programy, aniž byste museli znovu upravovat anténní systém. Kromě společné antény pro zemské vysílání se dá úprava provést i tak, že můžete přijímat satelitní vysílání. Více informací naleznete v článku Chytrá společná televizní anténa.

Kateřina: Dobrý den, moc bych Vás prosila o informaci, zda Nova Sport vysílá v České Lípě digitálně. Nepodařilo se mi ji totiž na set-top-boxu naladit.

Odpověď: Nova SSport vůbec nevysílá terestricky, tudíž ji není možné naladit na běžnou anténu. Pokud máte zájem sledovat tento program, doporučujeme vám přejít na kabelovou televizi nebo satelit. V obou případech je Nova sport součástí placené nabídky, a není ji možné přijímat bez poplatků. Na satelitu je ale možné si ji předplatit i krátkodobě, což je užitečné zejména v době konání větších sportovních událostí nebo jen v té části sportovní sezony, která vás nejvíce zajímá.

Satelitní televize

Michal: Dobrý den, zvažuji koupi satelitu. Je možné pořídit nějaký, který nepotřebuje dekódovací kartu na ČT, Primu a Novu? Nebo musím tuto kartu ještě dokoupit. Popřípadě na kolik mě to přijde? Satelit budu mít pro dvě televize tzn. 2× digitální přijímač napojený na jednu parabolu. Pokud to dobře chápu, znamenalo by to jednu kartu na každý přijímač. Vzhledem k tomu, že jsem z místa bez kvalitního signálu je satelit jediná možná volba.

Odpověď: Pro příjem hlavních českých programů skutečně potřebujete dekódovací kartu, ta se ale mnohdy prodává již v ceně přijímače. Pokud tedy ještě nemáte zakoupený satelitní set-top-box, doporučujeme vám zakoupit přijímač a kartu v jedné akci. Jenže ani cena samostatné karty už není tak vysoká jako před několika lety, doporučujeme vám shlédnout nabídky platforem Skylink (www.skylink.cz) a CS Link (www.cslink.cz). Někteří prodejci nabízejí i rozbočení signálu z jedné karty do více satelitních přijímačů, jenže koupě podobného zařízení se vyplácí až tehdy, když máte v domácnosti více přijímačů. Pro dva přijímače doporučujeme koupit dvě karty zvlášť.

Satelit

Jitka Růžičková: Když mám příjem přes digitální satelit, a mám starší televizi, a zobrazuje se mi v pravém horním rohu obálka s písmenem A. Znamená to, že po digitalizaci nepůjdou programy? Myslela jsem, že když mám příjem přes satelit, že se mě příjem digitalizace netýká.

Odpověď: Pokud opravdu sledujete televizi přes satelit, a máte předplacenou nabídku Digi TV, UPC Direct, nebo zakoupenou přístupovou kartu Skylink nebo CS Link, tak můžete si být jistá, že se vás vypnutí analogového vysílání nedotkne. Pokud ale přijímáte přes satelit jen některé zahraniční programy a další přijímáte přes anténu, tak budete muset digitalizaci řešit. V satelitním vysílání programů České televize, Novy a Primy se však žádné varovné piktogramy neobjevují, tedy není důvod, abyste viděla jakékoliv nevšedné znaky na své televizi.

Jiné dotazy

Milan Syřiště: Proč si při příjmu přes set top box nastavený na 4:3 pan scan musím pomáhat na televizoru tlačítkem 4:3/16:9? Obraz je někdy na výšku deformovaný, což se mění v průběhu vysílání.

Odpověď: V průběhu vysílání se mění poměr stran v programu televizí. Projevuje se to zejména u reklam, kdy některé jsou širokoúhlé, zatímco jiné nikoliv. Pokud máte na set top boxu trvale zapnutou funkci pan scan, tak sice vidíte u širokoúhlého obrazu standardní rozměry bez černých pruhů jenže v případě že se ve vysílání objeví šot v poměru 4:3, tak váš set-top-box výsledný obraz deformuje.

Jiří Zavadil: Zajímá mě, zda bude dodržen plán přechodu pro vysilač u Českých Budějovic – Kleť.

Cloud23

Odpověď: Technický plán přechodu je závazný jak pro televize, tak pro provozovatele digitálních sítí. Není důvod, aby nebyl dodržen. Znamená to, že koncem letošního srpna dojde k zapnutí digitálního vysílání multiplexu 2 a 3 a koncem června 2010 nastane vypnutí analogového vysílání programů ČT 1, Nova a Prima.

TPP České Budějovice

Autor je šéfredaktorem státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání www.digitalne.tv

Způsobilo vám problémy vypnutí analogových dokrývačů Novy v okolí Prahy?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).