Hlavní navigace

Druhá digitální dividenda ještě neproběhla a už se uvažuje o třetí: pro kanály 42 až 48

27. 2. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Podle prvních spekulací by tato část vysílacího spektra připadla mobilním hybridním službám. Znamenalo by to faktickou likvidaci současných multiplexů DVB-T.

„Požerou“ mobilní operátoři digitální televizi?

České televize se ještě nevzpamatovaly z nekritického postoje Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k uvažované druhé digitální dividendě, a už se objevily spekulace o dalším ukrajování vysílacího spektra, jež nyní využívá pozemní digitální televize (DVB-T). Takzvaná třetí digitální dividenda, která by se měla dotknout vysílacích kanálů 42 až 48, by podle těchto spekulací měla proběhnout ve prospěch mobilních operátorů a jejich mobilních hybridních služeb. Rozhodnout by o ní měla Světová radiokomunikační konference v roce 2018, naznačil slovenský web Power.szm.sk, který vychází z blíže nespecifikovaného zahraničního zdroje.

Třetí digitální dividenda by se podle těchto informací měla dotknout V. televizního pásma UHF, tedy frekvencí 638 až 694 MHz. „Pro DVB-T, respektive DVB-T2 by tak v UHF pásmu zůstalo jen 20 kanálů,“ konstatuje slovenský web. První digitální dividenda, která byla dokončena loni na podzim, připravila zemské digitální televizní vysílání o kanály 61 až 69, druhá digitální dividenda, o které se vedou vášnivé diskuse, aniž by ještě byla oficiálně vyhlášena, se má týkat kanálů 49 až 60. Každý z těchto kroků snižuje možnost využití kmitočtového spektra pro klasické lineární televizní vysílání a posiluje mobilní operátory.


Zdroj: Power.szm.sk

Uplatněním druhé a třetí digitální dividendy by terestrická televizní platforma přišla o víc než polovinu vysílacích kanálů oproti stavu po přechodu na digitální vysílání (obrázek kliknutím zvětšíte)

Paseku by natropila už druhá digitální dividenda

Power.szm.sk připomíná, že původní kmitočtový plán mezinárodní telekomunikační unie ITU z roku 2006 počítal pro každou zemi s osmi celoplošnými multiplexy DVB-T. Jeden však měl být v III. televizním pásmu VHF, které hned nato ITU vyčlenila pro zemský digitální rozhlas T-DAB. Poté, co se pásmo 800 MHz vyjmulo pro mobilní širokopásmové připojení k internetu LTE (první digitální dividenda), zbylo na každý stát šest sad pro celoplošné sítě DVB-T. Česká republika z nich poskládala fakticky pět celoplošných multiplexů a další kmitočty udělila regionálním sítím DVB-T. Řada z nich ale využívá kmitočty v pásmu 700 MHz, o které je má obrat druhá digitální dividenda.

Už druhá digitální dividenda by českým televizím natropila dost problémů. Celoplošný multiplex 3 by se kvůli ní prakticky rozpadl, zásadní problémy by postihly i multiplexy 1 a 2. ČTÚ kvůli tomu omezil platnost vydávaných kmitočtů pro nové regionální sítě DVB-T jen do roku 2017, protože předpokládá, že druhou digitální dividendu oficiálně posvětí Světová radiokomunikační konference 2015 a začne platit nejpozději o dva roky později. Většina evropských zemí ale tento postup odmítá jako diskriminační, protože zásadním způsobem omezuje televizní vysílání. V probíhajícím připomínkovém řízení k návrhu Strategie správy spektra to ČTÚ napsala i Česká televize, Nova a Prima.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Druhá digitální dividenda děsí Českou televizi, přišla by kvůli ní o možnost šířit v DVB-T dětský kanál ČT :D a kulturní ČT art. Třetí digitální dividenda by DVB-T platformu zlikvidovala úplně.

Pavel Dvořák: třetí dividenda je nesmysl

„Třetí digitální dividenda je nesmysl,“ říká člen Rady ČTÚ a bývalý dlouholetý šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. „Jednak ještě není rozhodnuto o druhé, a kmitočtové příděly pro sítě DVB-T jsou vydány dlouho dopředu, až do roku 2025.“ To je sice pravda, ale třetí digitální dividenda by mohla přjít až po tomto datu. V podstatě by se tak rozhodovalo, jak velkou část spetra by zabrala digitální televize v novém standardu DVB-T2, která nepotřebuje tolik vysílacích kanálů jako nynější DVB-T. S rychlým přechodem na DVB-T2 počítají i plány druhé digitální dividendy, o níž se má rozhodnout již v příštím roce a mohla by se začít uplatňovat od roku 2017 nebo 2018.

DVB-T2 by rozmezí 20 vysílacích kanálů zřejmě stačilo (kdybychom počítali i s třetí digitální dividendou, na pozemní digitální televizi by zbývaly kanály 21 až 41), záleželo by však na výsledcích mezinárodní koordinace kmitočtů. A ta je podle dodavadních poznatků zrádná. „Třetí digitální dividenda je v současné době čirá spekulace, ale musíme počítat s tím, že tuhle kartu někdo brzy vytáhne. Mobilním operátorům se rozhodně víc vyplatí vysílat v UHF pásmu než v GSM,“ řekl serveru DigiZone.cz vedoucí projektové kanceláře České televize a někdejší šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Podle jeho dřívějších prohlášení je třeba co nejdříve přijmout projekt dalšího rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, protože jinak hrozí, že si kmitočty rozeberou mnohem vlivnější a bohatší mobilní operátoři. „Stát by měl jasně říci, zda stojí o zemskou digitální televizi a v jaké podobě,“ uvedl Hanuš loni na podzim v rozhovoru pro DigiZone.cz.

MMF24


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Podle radního ČTÚ Pavla Dvořáka je třetí digitální dividenda nesmyslem

Na odebírání kmitočtů nejsme připraveni, upozorňuje ČT

Jakékoli další omezování kmitočtového spektra určeného pro televizní vysílání ale povede ke značným potížím, protože český éter se v posledních letech naplnil celou řadou televizních programů, které rozhodně nechtějí terestrické vysílání opustit. Konkrétně Česká televize zatím nemá jasno v tom, kde bude po případném uplatnění druhé digitální dividendy šířit dětský kanál ČT :D a kulturní ČT Art, protože Regionální síť 7 i celoplošný multiplex 3, v nichž tyto programy vysílají, by byly touto dividendou viditelně postiženy. Ve veřejnoprávním multiplexu 1 přitom není pro další televizní programy místo.

„Musím přiznat, že nás trochu straší, s jakým klidem se hovoří o digitální dividendě 2 a přitom na to televizní terestrické vysílání skutečně není připraveno. Můj osobní názor je ten, že co chybí a co se musí dohodnout se všemi relevantními subjekty, je udržitelná strategie rozvoje zemského digitálního vysílání v České republice. Koncem digitalizace si všichni odfoukli, že je konec. Ne, to byl začátek. Pokud by někdo snil o digitální dividendě 2 v nějakém krátkém čase, tak se mělo začít již před dvěma lety,“ řekl loni v září serveru DigiZone.cz Pavel Hanuš. A jeho kolega, technický ředitel ČT Ivo Ferkl dodal, že například u multiplexu 3 by druhá digitální dividenda zrušila tři čtvrtiny jeho kmitočtů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).