Hlavní navigace

Druhý kanál TV Barrandov? Uvidíme napřesrok, říká Přemysl Svora

16. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
16. 10. 2008

Připravovaná digitální televize Barrandov zatím neuvažuje nad tím, že by vedle hlavního plnoformátového programu rozjela ještě nějaký další kanál. Zároveň to ale nevylučuje. My o tom přemýšlíme s tím, že si na to necháváme prostor na podzim příštího roku, tak abychom vážně uvažovali nad tím, kterým směrem jít. Počkáme, co udělá konkurence, protože i Nova a další si požádají o licence pro nové kanály, řekl programový šéf TV Barrandov Přemysl Svora serveru RadioTV.cz.

Barrandov podle Svory tuší, jakým směrem půjdou další programy Novy a Primy. Budou to monotematické kanály a trh se rozvrství. My se teď soustředíme na start naší televize, a když se nám podaří, tak potom budeme uvažovat nad dalším rozvojem případně novými kanály, řekl. Samostatným monotematickým kanálům v celoplošných zemských digitálních sítích ale Svora podle svých slov nevěří. Pokud budou vysílat volně, prodle programového šéfa Barrandova se neuživí.

Monotematické kanály se posunou do roviny placených. Myslím, že se neuživí terestricky šířený monotematický kanál s plným pokrytím. Pokud ano, tak jen jako placený. Protože jen šíření signálu vyjde odhadem na 40 až 60 milionů korun ročně, a takovou částku by z reklamy monotematicky kanál stěží dostával, vysvětlil Svora. Když bude kvalitní, může fungovat jako placený, lidé zaplatí za jednu domácnost pět korun a to ho možno i uživí, dodal.

ebf - partner 1

Volné celoplošné pozemní digitální vysílání si podle Svory budou moci dovolit pouze televize jako Nova nebo Prima, ale budou mít mnohem jednodušší a levnější program. Za pět až šest let nebude mít ani lídr trhu na to, aby dělal SuperStar nebo podobné megaprojekty. Takže televize budou střídmější, míní Svora. Vývoj podle něj do značné míry ovlivní i fakt, zda si pozemní příjem televize v České republice udrží nejlepší pozici, nebo zda diváci dají podobně jako v sousedním Německu nebo Rakousku přednost satelitu.

Ale nemyslím si, že by všechny tři multiplexy obsadily celoplošné neplacené televize. To by bylo pro ně neúnosné. Tady ten prostor nevidím, ten trh je na to malý. I proto tady zřejmě budou muset vzniknout i placené terestrické kanály, byť jejich podoba je zatím nejasná, řekl Svora. Programový šéf TV Barrandov si také nemyslí, že by televize Nova dokázala uživit dalších pět samostatných programů. Pokud je spustí, bude to podle Svory jen proto, aby zničila konkurenci, ale bude je muset dotovat ze zisku hlavního kanálu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).