V nejbližším možném termínu by mělo v Českém rozhlase začít fungovat oddělení vnitřního auditu. Nařídil to prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan, který ode dneška nahradil ve funkci odstupujícího generálního ředitele Richarda Medka. Duhan zároveň pozastavil platnost stávajících konkurenčních doložek ve smlouvách členů nejvyššího managementu ČRo.
K TÉMATU: Richard Medek rezignoval, Český rozhlas povede dočasně Peter Duhan
Zatím není jasné, jak se zrušení konkurenčních doložek dotkne bývalého ředitele rozhlasu Medka. Rozhodnutí ve věci konkurenční doložky ve smlouvě bývalého generálního ředitele ČRo Richarda Medka je plně v kompetenci Rady Českého rozhlasu a ČRo ho nebude nijak komentovat,
uvedl Duhan v dnešní tiskové zprávě.
ČTĚTE TAKÉ: Duhan: do volby ředitele ČRo půjdu, o Medkově rezignaci jsem věděl dopředu
Peter Duhan by měl vést ČRo po dobu tří měsíců, během kterých má Rada ČRo podle zákona vybrat nového generálního ředitele. Současná rada má ale jen pět členů, zatímco ze zákona by jich měla mít devět a k volbě ředitele je třeba minimálně šesti hlasů. Není jasné, zda se Poslanecké sněmovně podaří v následujících třech měsících obsadit uvolněná místa v radě.
Podle předsedy stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslava Jandáka (ČSSD) je pravděpodobnější, že se poslanci dostanou k volbě rozhlasových radních až po květnových parlamentních volbách. Budu tlačit na sněmovnu, aby radní zvolila co nejdříve. Můj osobní názor je však takový, že tento stav bude trvat až do voleb,
řekl Jandák časopisu Týden.
Parlamentní volby přitom proběhnou až poslední květnový víkend, kdy bude končit devadesátidenní lhůta pro zvolení nového generálního ředitele ČRo. Do doby, než poslanci rozhodnou o nových členech Rady ČRo, navíc bude nynější prozatímní ředitel rozhlasu Peter Duhan prakticky neodvolatelný, protože i pro odvolání ředitele by muselo hlasovat minimálně šest radních, a rada má nyní pět členů.