Hlavní navigace

Důležití nejsou řadoví piráti, ale černí poskytovatelé, myslí si advokáti

21. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 4. 2009

Odpoledne pokračovala v hotelu Corinthia Towers konference HDTV Forum. Blok od půl třetí se věnoval také pirátství satelitní a kabelové digitální televize. Úvodní slovo si vzala Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie. Ta promluvila k pirátství Blu-ray a DVD disků. Prchalová konstatovala, že v současné době se nejčastěji můžeme setkat s tzv. 720p ripy, které se nejlépe zobrazují na sedmnácti nebo devatenáctipal­cových obrazovkách.

Ředitelka ČPÚ upozornila, že přenos rozhlasového nebo televizního vysílání je možný jen se souhlasem původního vysílatele. Internetové pirátství podle Prchalové ohrožuje a zpomaluje rozvoj IPTV a Video-on-Demand. Internetové pirátství tímto velmi deformuje rozvoj trhu, konstatovala Markéta Prchalová. Vinu na tom především mají tituly, které jsou na síti dostupné, a to včetně těch předpremiérových. Nabídky legálních provozovatelů velmi často nemohou konkurovat pirátským sítím, dodala.

BRAND23 Workshop

ČPÚ chce proti onlinovému pirátství bojovat proto, že chce omezit pirátskou nabídku a rozšiřovat ty legální. Chceme se zaměřit ne na samotné uživatele, ale provozovatele, kteří na nelegálním podnikání založili svůj business plán, konstatovala ředitelka České protipirátské unie. Právník Petr VlachUPC Česká republika řekl, že ale v současné době je velmi těžké najít člověka, který je pirátem.

Kroky proti člověku, který nelegálně přijímá, je však možné najít a operátor by se na něj obracel soudně. Pokud půjde o jednotlivce, jednalo by se o soukromě právní kroky a může dojít také k trestně právním krokům. Advokát ČAEK Antonín Hedrlín řekl, že jednotlivec-pirát je sice závažným problémem, ale horší je, pokud je to takový jednotlivec, který to předává dalším divákům. Na Slovensku je např. problém také v tom, že zde neexistuje nějaký orgán nebo platforma, která by kontrolovala dodržování práv.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).