Hlavní navigace

Dva miliony aktivních českých uživatelů ICQ (aktualizováno)

Jiří Macich ml.

V lednu letošního roku se počet českých uživatelů instant-messagingové služby ICQ přehoupl přes dva miliony. Více uživatelů má ICQ pouze v Rusku a Německu, ale tyto země mají také výrazně více obyvatel než Česko, což jen podtrhuje výsadní postavení ICQ u tuzemských uživatelů. Podle měření NetMonitor mělo přístup na Internet v prosinci 2007 už 4,6 milionu lidí v České republice. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli v číslech ICQ nejsou mrtvé duše resp. již nepoužívaná uživatelská konta nebo více…

V lednu letošního roku se počet českých uživatelů instant-messagingové služby ICQ přehoupl přes dva miliony. Více uživatelů má ICQ pouze v Rusku a Německu, ale tyto země mají také výrazně více obyvatel než Česko, což jen podtrhuje výsadní postavení ICQ u tuzemských uživatelů. Podle měření NetMonitor mělo přístup na Internet v prosinci 2007 už 4,6 milionu lidí v České republice. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli v číslech ICQ nejsou mrtvé duše resp. již nepoužívaná uživatelská konta nebo více kont jednoho uživatele. Podle tiskové zprávy jde o aktivní uživatele. Bohužel definice tohoto termínu chybí a zatím jsme se ji nedozvěděli ani na náš přímý dotaz. Není tedy jasné, kdo a jak se mezi aktivní uživatele počítá (např. podle četnosti přihlášení, data posledního přihlášení).

I tak jde ale o zajímavé číslo, které v českých podmínkách může konkurence ICQ jen tiše závidět. Je otázkou, proč je ICQ pro české uživatele tak lákavé. Domníváme se, že úspěch v České republice je výsledkem úzké spolupráce mezi společností ICQ, která nabízí nejnovější technologie, a portálem Atlas.cz, který dokáže ICQ zasadit do českého prostředí a zároveň mu poskytuje rozsáhlou a účinnou marketingovou podporu, míní Ofer Oved, viceprezidenta společnosti ICQ.

Marcom

Faktem ovšem je, že ICQ dominovalo už v době, kdy se Češi museli spolehnout na různé neoficiální lokalizace, které dlouho hrály hlavní role v žebřících nejstahovanějšího obsahu ze serverů jako je třeba naše sesterská Slunečnice.cz. Ještě v roce 2007, tedy v době existence oficiální lokalizované verze, byla neoficiální čeština do ICQ sedmým nejstahovanějším titulem českého původu. (Tisková zpráva #1, tisková zpráva #2)

Aktualizace (13:05): Dozvěděli jsme se, že aktivní uživatelé jsou ti, kteří se k ICQ přihlásili alespoň jednou během posledního měsíce.

Našli jste v článku chybu?
22. 2. 2008 14:52
Pavel (neregistrovaný)
Právě že jabber.org mě rozčaroval při pokusu o obnovení hesla, tak jsem zkusil jabber.cz a poté, co mě dost lidí stejně mohlo kontaktovat jen přes ICQ (prostě jabber.cz nebyl zrovna spolehlivý) jsem to opět odložil. Momentálně používám jabber přes gmail, ten má výpadky jen občasné (no, zrovna dneska ráno, ale jinak opravdu jen občasné :)). Relativní spokojenost. Co do stability ale u mě vede MSN, které ale prakticky nepoužívám (protože ho prakticky nepoužívá nikdo z mého okolí). :(
22. 2. 2008 12:59
Fido (neregistrovaný)
Prechod mozny samozrejme je. Staci aby si ostatni zvolili jeste dalsi IM. Muzou pak pouzivat oboje soucasne a neni problem pozvolna a bezbolestne migrovat jinam. Chce to ale nejakeho univerzalniho (multiprotokoloveho) klienta. Pak prakticky ani nepoznaji, ze ten s kym si pisou nejede pres icq. Jinak u me to je vicemene stejne. Naprosta vetsina znamych je jen na icq, dva lidi na yahoo a 3 na jabberu.