Hlavní navigace

DVB-T versus LTE, aneb jak to vypadalo s rušením pozemního TV signálu v roce 2016

27. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: ČTÚ
UVNITŘ GRAFY – Informace na toto téma vám z pravidelných monitorovacích zpráv ČTÚ přinášíme každý měsíc. Tady je shrnutí za minulý rok.

Poslední zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) z tohoto měsíce mimo jiné říká, že k 31. lednu 2017 bylo ve zkušebním provozu 1758 základnových stanic (BTS) systému mobilních dat 4G/LTE a v provozu trvalém 11 838. Je v ní také zmínka, že od 1. dubna 2014 bylo 4G příčinou rušení zemského pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T ve 46,6 % přijatých hlášení. Podívejme se tedy na loňský rok právě z tohoto pohledu.

Zdrojem informací jsou pravidelné měsíční monitorovací zprávy ČTÚ, z nichž je mimo jiné vidět, že i přes značný nárůst počtu BTS se dlouhodobě daří udržovat rušení v patřičných mezích. Meziročně, od ledna 2016 do ledna 2017, totiž vzrostl počet základnových stanic v trvalém provozu z 6 041 na 11 838, tedy skoro dvojnásobně.

K TÉMATU: ČTÚ – od roku 2014 bylo LTE příčinou rušení u takřka poloviny přijatých hlášení

ČTÚ, prosinec 2016: počet hlášení poklesl, prokázané rušení DVB-T je nad listopadovou úrovní

Cloud23

Poté, co v lednu, březnu a zejména v únoru 2016 počet prokázaných rušení DVB-T výrazně vyskočil, se čísla postupně snižovala k minimu v rámci prázdninových měsíců. Pak začalo rušení opět narůstat s gradací zejména v říjnu a také v prosinci 2016. A to se přitom počet základnových stanic pro 4G/LTE od doby minima v srpnu 2016 navýšil jen o asi 1200.

Z čísel a hlavně z grafu „Prokázaná rušení DVB-T vs. počet BTS 4G/LTE“ je vidět, že křivka prokázaných rušení je dlouhodobě plochá i přes strmě stoupající počet BTS. Je vidět i to, že se dařilo udržovat počty opravdu prokázaných rušení DVB-T mobilními daty v rozumných mezích po většinu roku, což je znát zejména v kontrastu s prvními třemi měsíci 2016.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).