Hlavní navigace

Příjem HD programů přes DVB-T2 by mohl být v Česku zpoplatněn

7. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
7. 12. 2010

Placenou službou by mohlo být zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2, které umožňuje šířit i programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Na pravidelném setkání s novináři to v pondělí řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. Právě ČTÚ udělil povolení Českému metrologickému institutu k dlouhodobému testování digitálního vysílání v systému DVB-T2 v Praze, které začalo 29. listopadu a bude trvat do konce příštího roku.

K TÉMATU: České Radikomunikace nečekaně zahájily v Praze test systému DVB-T2 (MAPA POKRYTÍ)

S testem počítáme zhruba na rok s tím, že ho zhruba v polovině roku 2011 rozšíříme na oblast České Budějovice tak, abychom měli možnost ověřit velkou jednofrekvenční síť, prohlásil Dvořák. Testování bude probíhat na kanále 25, na němž vysílání DVB-T2 již probíhá z pražského vysílače na Žižkově. Počítáme s tím, že v listopadu 2011 tento test vypneme a cílem je mj. získat podklady technického charakteru pro další sítě, které by mohly vstoupit do výběrových řízení tak, abychom mohli v letech 2013 až 2015 spustit nové sítě DVB-T2, doplnil předseda Rady ČTÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Pražský test DVB-T2 obsahuje ČT HD a Novu HD. Může ale kdykoli skončit

Zda však dojde ke komerčnímu využití sítí DVB-T2 a pozemnímu vysílání HDTV v České republice, záleží podle Dvořáka na samotných operátorech multiplexů a provozovatelích televizních stanic. Záměrně říkám, že jde o technické plánování, protože o tom, zda DVB-T2 bude nasazeno, v jakém tempu a zda dojde k případné transformaci sítí DVB-T na sítě DVB-T2, nerozhodne příliš technika, ale dostupnost koncových zařízení a také to, v jakém rozsahu a v jakých podnikatelských modelech se uplatní HD televizní vysílání ze zemských vysílačů, upozornil Dvořák.

ICTZ23

NAPSALI JSME: Smělý plán: do olympiády 2012 pokrýt většinu Česka signálem DVB-T2

V této chvíli zatím neznáme případné podnikatelské záměry jednotlivých televizí. Jsou tady signály o placených modelech terestrické televize v systému DVB-T2, případně v systému DVB-T, dodal šéf ČTÚ. Zároveň však nechtěl být nijak konkrétní. Vysílání HDTV testuje ve vlastní síti DVB-T již delší dobu Telefónica O2, která provozuje svůj multiplex 4 v Praze, Brně a Ostravě. Krátkodobý test HD vysílání ve standardu DVB-T2 provedly v květnu v Praze České Radiokomunikace.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.