Hlavní navigace

Dvě televize v jednom: Prima šetří, tři celoplošné programy by neutáhla

18. 5. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Televize Prima minulý týden přišla a zároveň nepřišla o vysílací licenci pro svůj třetí program Prima Klub. Stanice zaměřená na ženy měla začít vysílat nejpozději v polovině letošního roku na základě licence udělené programové síti regionálních televizí ovládaných Primou (a od loňského roku označovaných zkratkou R1). Prima Klub se měl objevit v některém ze tří celoplošných „komerčních“ multiplexů, v kabelu a také na satelitu. Objeví, ale ve velmi okleštěné verzi a pod jiným názvem.

Bez satelitní a kabelové licence

Licenci (PDF, 1,16MB) pro vysílání Prima Klubu získala Prima, respektive společnost FTV Prima, loni v červnu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tomuto programu vydala oprávnění pro tři druhy vysílání: zemské digitální, kabelové a satelitní (více ke způsobu udělení licence Prima Klubu v článku „Primácké“ regiony se přeskupují na digitální sítě R1 a TV 7). Primě poté začala běžet zákonná 360-denní lhůta pro zahájení vysílání, a kdyby ani do jejího uplynutí nová televize neodstartovala, radní by jí museli licenci odebrat. Udělení licence nabylo právní moci 23. června 2008, lhůta pro zahájení vysílání Prima Klubu tedy vyprší letošního 18. června. Prima má ještě celý měsíc na to, aby nový program pustila do éteru. Nebude to však už na základě „trojité“ licence pro terestrické, kabelové a satelitní vysílání, protože samostatného oprávnění pro kabelové a satelitní vysílání se Prima Klub dobrovolně vzdal.

RRTV v tiskové zprávě z konce minulého týdne uvedla, že vzala na vědomí informaci o zániku kabelové a satelitní licence pro Prima Klub ke dni 12. května 2009, přičemž se odvolává na paragraf 24, písmeno f) zákona 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání. V něm se přímo praví, že platnost licence zaniká dnem, ke kterému provozovatel vysílání s licencí požádal o ukončení vysílání. Prima si ovšem ponechala možnost šířit Prima Klub v některé ze zemských digitálních sítí, a zároveň Radu požádala o změnu licenčních podmínek, která spočívala v úpravě programu a taky názvu stanice. Místo Primy Klub by tedy měla vysílat televize R1, což je název části regionálních televizních studií, které sdílí analogové kmitočty s televizí Prima, a zároveň je Prima prostřednictvím firmy Regio Media vlastnicky ovládá.

Nejlevnější cesta, jak nepřijít o licenci

Televize R1 - regionální studia mapa

Značku R1 používají „primácké“ regiony (tedy regionální televize vlastněné firmou Regio Media, nikoli Regionální televizní agenturou) od loňského srpna, televize R1 má od té doby připravené logo a grafický obal, v podstatě tedy může okamžitě začít vysílat jako samostatný celoplošný kanál. Na rozdíl od Primy Klub, která grafiku ani logo připravené nemá, a znamenala by pro Primu obrovské investice do nákupu ženských seriálů, telenovel a filmů, se R1 nemusí obávat ani o to, že nebude mít co vysílat. Na základě licence, původně vydané pro Prima Klub, s upravenými licenčními podmínkami, by mělo jít o regionální zpravodajství a publicistiku – tedy to, co už dnes vyrábějí a nabízejí regionální studia R1 v rámci odpojovaného vysílání u celoplošného hlavního programu Primy.

Prima Klub měl být dalším samostatným celoplošným plnoformátovým programem, R1 bude programem regionálního zpravodajství, publicistiky, ale také starších seriálů a filmů, který nebude vysílat na samostatné pozici, ale bude se dělit o prostor v multiplexu 2 s Primou Cool, která ve všední dny vysílá jen odpoledne a dopolední časy vůbec nevyužívá. Upravené licenční podmínky umožňují celoplošné R1 vysílat pět hodin denně během pracovního týdne, přičemž na regionální zprávy připadne čas od 6 do 8 hodin, a na seriály a filmy, většinou zahraniční a staršího data výroby, od 8 do 11 hodin. R1 tak bude v podstatě velmi podobná současné televizi Public, a Prima s ní rozhodně nemá velké ambice: jde jen o záchranu vysílací licence, která by mohla propadnout státu.

Do pozemního multiplexu ano, na satelit ne

Televize R1 - Minuty regionu

R1 se tedy objeví v multiplexu 2 na stejné pozici jako Prima Cool a bude vysílat v době, kdy Cool vysílala monoskop. Zajímavé je, že na satelitu k podobnému dělení o jednu programovou pozici nedojde a Cool na něm bude nadále přes všední dny dopoledne vysílat monoskop. Proč? Vysvětlení je jednoduché: tím, že se Prima rozhodla vzdát satelitní a kabelové licence pro Prima Klub, dnes přejmenovaný na R1, může se tento program na satelitu objevit jenom jako program převzatý z pozemního vysílání. Převzít by ho ale musel některý ze satelitních operátorů, a zároveň by za něj musel hradit poplatky za šíření signálu. To se operátorům v případě programu s regionálním zpravodajstvím, u kterého se nedá čekat nijak extrémně vysoký zájem diváků, samozřejmě nechce.

Jiná situace nastane u kabelových a IPTV operátorů: pro ty se R1 stane povinně šířeným programem, protože podle zákona musí do základní omezené programové nabídky povinně a zdarma zařadit všechny televizní stanice, které u nás vysílají prostřednictvím DVB-T (a mají k tomu řádnou licenci). Takovou povinnost provozovatelé satelitních služeb nemají. Otazník zatím visí nad způsobem zařazování regionálních zpráv na celoplošný program R1. Bude je vysílat živě z několika regionů najednou, tak jako se to dnes děje u televize Prima, takže se jednotlivé regiony budou odpojovat od celoplošného vysílání R1, nebo se každá regionální relace objeví v programu celoplošně, a R1 regiony odpojovat nebude? V původní licenci pro Prima Klub je totiž odpojování povinnou podmínkou, kterou RRTV později upravila tak, že pokud se provozovatel nedohodne s regiony na podmínkách jejich vstupů do celoplošného vysílání, poběží v daném regionu v době vymezené pro tyto vstupy celostátní program Primy Klub.

MM socky3

Vznikne ještě Prima Klub?

Změna licenčních podmínek, která dělá z Primy Klub regionálně laděnou celoplošnou televizi R1, platí do konce roku 2011. Do té doby si může Prima promyslet, zda bude mít na vysílání tří samostatných programů, a zároveň bude jasné, jak se nástup nových bezplatných televizí v DVB-T projevil na sledovanosti jejího hlavního programu i Primy Cool. V neposlední řadě by také mělo být už po finanční krizi, během níž by bylo provozování tří celoplošných, pozemně šířených bezplatných digitálních televizí jedním majitelem přímo sebevražedné. Pragmatický přístup Primy ale není dobrou zprávou pro Czech Digital Group (CDG), operátora zemské digitální sítě 3, která jako jediná připadala v úvahu pro šíření Primy Klub. V multiplexu 2, kde vysílá hlavní Prima a nově také Prima Cool, už není místo, zatímco multiplex 3 má nedostatek klientů s řádnou licencí pro vysílání v DVB-T.

Odsunutím startu samostatného Prima Klubu až na rok 2012 (pokud k němu vůbec dojde), se prodlužuje nejistota CDG ohledně naplnění vlastní sítě dlouhodobými klienty. Televize, které nyní v multiplexu 3 vysílají, totiž s jeho operátorem uzavírají dohody pouze na několik měsíců dopředu a poté je prodlužují. U digitální sítě, která má ambici pokrýt svým signálem téměř 90 procent obyvatel České republiky, a jejíž rozvoj a provoz bude finančně velmi náročný, to není dobrý výhled do budoucna.

Vrátí se časem Prima k projektu samostatného programu Prima Klub?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.