Hlavní navigace

Petr Dvořák chce pět programů České televize, Alena Müllerová jenom tři

30. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
30. 8. 2011

Měla by mít Česká televize čtyři programy jako dosud, nebo o jeden víc, jak žádá kandidát ne generálního ředitele ČT a bývalý šéf Novy Petr Dvořák, či dokonce jen tři, jak ve svém kandidátském projektu píše šéfdramaturgyně vývoje programu Alena Müllerová? Dvořák zvolil za jedno z ústředních témat svojí kandidatury spuštění pátého, nízkonákladového programu ČT 3, který by kombinoval vysílání pro děti a vzdělávací pořady.

K TÉMATU: Rada České televize zveřejnila projekty 15 kandidátů na generálního ředitele

Vznik ČT 3 by podle Dvořáka stál Kavčí hory do 45 milionů korun, jeho provoz pak každoročně okolo 120 milionů korun. Vysílal by především pořady z archivu ČT a také nakoupené akviziční tituly. ČT 3 by měla podle Dvořáka vysílat ve veřejnoprávním multiplexu, odkud by musely zmizet všechny programy Českého rozhlasu a musel by se snížit datový tok kanálu ČT 2, který je zbytečně nastavený moc vysoko z dob, kdy Dvojka ještě vysílala sportovní přenosy.

ČTĚTE TAKÉ: Pátý program České televize by měla být dětská a vzdělávací ČT 3. Napřesrok

S Dvořákovou představou provozních nákladů pátého programu ale zásadně nesouhlasí výkonný ředitel zpravodajského kanálu ČT 24 a další kandidát na generálního ředitele České televize Roman Bradáč. Náklady na vznik nového kanálu opravdu mohou být 35 až 45 milionů, ale jeho zajištění v rámci provozních nákladů se bude pohybovat kolem tří set milionů ročně, aby to byl kanál opravdu kvalitní, naplňující požadavek na veřejnou službu. Je třeba vidět, že původní dětská tvorba je velmi drahá, řekl Bradáč v rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz.

NAPSALI JSME: Fenič kritizuje předčasné zveřejnění kandidátských projektů na ředitele ČT

Otevření nového kanálu znamená rozšíření vysílací plochy ČT o 25 procent. Většina tohoto prostoru bude muset být akvizice a peníze na ní bude nevyhnutelné sebrat z peněz na původní tvorbu a to je podle mne špatně. Vznik nového kanálu v podstatě znamená i vytvoření programové díry v rámci dramaturgie současných kanálů, především ČT 1. Tento prostor naplní archív a opět akvizice. A to jsou další peníze, vysvětlil šéf ČT 24, který zatím svůj vlastní kandidátský projekt nezveřejnil.

K VĚCI: Fero Fenič: pozměnil bych program ČT 4 a vrátil pořad typu Česká soda

UXD

Naopak šéfdramaturgyně ČT Alena Müllerová projekt novinářům rozeslala v pondělí odpoledne a nastiňuje v něm možnost zrušení jednoho ze čtyř současných programů ČT. V dlouhodobé perspektivě a měnících se podmínkách je nutné znovu zanalyzovat, zda počet čtyř kanálů ČT jen ten pravý. Porovnáme-li náklady a zisky ČT, je zřejmé, že počet čtyř kanálů ČT neúměrně zatěžuje, a že vhodnější by možná byly tři programové okruhy, doplněné případně levnějším programovým okruhem, provozovaným pouze na internetu, píše Müllerová.

Pokud by se podařilo udržet čtyřkanálovou ČT, Müllerová navrhuje ze sportovní Čtyřky udělat „dělený“ program, kdy by část vysílacího času zabral sport a část dětské a vzdělávací pořady.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.