Hlavní navigace

Dvořák (ČTÚ): Vždy bude skupina, pro kterou TV vysílání zkolabuje

19. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

19. 1. 2009

Pavel DvořákČTÚ na dnešním setkání s novináři řekl, že TPP je postaven na tom, že komerční televize souhlasily s odevzdáním kmitočtů. Pro úřad to tedy znamená, že 30. duben by měl být stěžejní pro vypnutí analogového vysílání na Žižkově. Počet lidí, kterých se to dotkne, teď ČTÚ nezná. Pokud budou lidé signál přijímat signál z Cukráku, těch se to teoreticky nedotkne. 30. dubna je zkrátka termín, který se musí splnit.

Pokud k vypnutí analogu nedojde a nebude tedy dodržen TPP, bude to negativní signál digitalizaci. Může dojít k dominovému efektu. Když se odloží jedno vypínání, dojde k dojmu, že se může odložit i další, řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. V tuto chvíli podle Dvořáka nikdo neví, odkud lidé berou v Praze signál, zdali jde o Žižkov nebo Cukrák. Předseda Rady ČTÚ řekl, že lidé budou určitě o vypnutí analogu vědět – poběží např. tříměsíční kampaň.

Vždy bude nějaká skupina lidí, pro které televizní vysílání zkolabuje, konstatoval Dvořák. Zopakoval, že 16 % lidí si digitální vysílání zajistí signál až před vypnutím toho analogového. 26 % lidí pak dle ČTÚ zatím není rozhodnuto. Jak to bude s digitalizační kampaní v médiích, Dvořák neví, protože to nespadá do kompetencí úřadu. Dvořák zároveň řekl, že více jak 93 % lidí je informováno o přechodu na digitální vysílání.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.