Hlavní navigace

Multiplex 4 přechází od Telefóniky k majiteli TV Pohoda Radimu Pařízkovi

24. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
24. 1. 2012

DOPLNĚNO VYJÁDŘENÍ TELEFÓNIKY A ČTÚ Televizní multiplex 4 mění majitele. Podle ekonomického deníku E15 přebírá kmitočty této sítě od Telefóniky společnost Digital Broadcasting, jejímž většinovým vlastníkem je ostravský podnikatel Radim Pařízek. Tomu patří ostravské Rádio Čas, chystá start dětské televize Pohoda a spoluvlastní síť rádií Hey. Telefónica už tuto transakci potvrdila.

K TÉMATU: Multiplexu 4 zvoní hrana. Letošní rok může být jeho poslední

Společnost Telefónica Czech Republic se k tomuto kroku rozhodla kvůli tomu, že do budoucna se hodlá zaměřit plně na telekomunikační a ICT služby, které jsou jádrem jejího podnikání, řekl agentuře ČTK mluvčí společnosti Hany Farghali. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), bez jehož souhlasu nelze kmitočty vysílací sítě převést na jiného provozovatele, už se změnou vyslovil souhlas. Nejde o koncentraci kmitočtů na jednom místě a zároveň jde o subjekt, který na českém trhu dlouhodobě působí, uvedl mluvčí ČTÚ František Malina.

O převodu multiplexu na nového vlastníka už byly podle informací serveru DigiZone.cz spraveny televize, které v této síti vysílají. Dotkne se jich totiž třídenní výluka, ke které dojde od 25. do 27. ledna. V informačním crowlu už na ni upozorňuje hudební televize Óčko. V multiplexu 4 nadále zůstáváme, stejně jako Česká televize a Nova, sdělil serveru DigiZone.cz generální ředitel Óčka Jiří Balvín s tím, že pro programy, které šířeny v multiplexu 4, se zatím nic nemění.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Pařízkova TV Pohoda získala řádnou licenci pro DVB-T vysílání

Podle listu E15 má Pařízkova firma získat kmitočty od Telefóniky bezplatně. Telefónice hrozilo, že s ní ČTÚ zahájí správní řízení o odebrání kmitočtů, protože je firma nevyužívá. Podle vládního harmonogramu digitalizace měl být totiž multiplex 4 do roku 2009 vystavěn tak, aby jeho signál dosáhnul k 70 procentům obyvatel České republiky. Místo toho ale vysílá jen v Praze, Brně a Ostravě. V minulosti byl dostupný i v Plzni, tamní vysílač ale Telefónica vypnula.

ČTĚTE TAKÉ: Dětská TV Pohoda neodstartuje v únoru, ale „mírně později“

Cloud23

Multiplex 4 momentálně šíří programy ČT HD a Nova HD jako bezplatný experiment, a jediným platícím zákazníkem této sítě je hudební televize Óčko, která v ní vysílá ve standardním rozlišení obrazu.

Výluka multiplexu 4, která souvisí s převodem na nového vlastníka, začne už zítra. (Screenshot: au­tor)

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).