Hlavní navigace

Evropská vysílací unie zakládá expertní skupinu pro 3D vysílání

17. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 2. 2010

Expertní skupinu pro trojrozměrné televizní vysílání (3DTV) zakládá Evropská vysílací unie EBU, která sdružuje evropské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice. Jejím cílem je sdružovat zkušenosti s tímto typem vysílání a výměna informací. Podle serveru Broadbandtvnew­s.com by měla také formulovat základní technické specifikace pro 3D vysílání z hlediska výroby, distribuce a přijímacích zařízení.

K TÉMATU: Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

Skupina se má poprvé sejít v březnu a má úzce spolupracovat s výbory asociace pro vysílání ve standardech DVB, ITU a SMPTE. Potřebu vytvořit podobný orgán, který by určil závaznou vysílací normu pro 3DTV, vyslovil v lednovém rozhovoru pro DigiZone.cz technický ředitel České televize Rudolf Pop. Právě na společné dohodě podle něj závisí, jak rychle se 3D vysílání rozšíří po celé Evropě.

MM socky3

ROZHOVOR K TÉMATU: 3D televizory pro český trh? Letos na jaře, slibuje manažer Samsungu

Čekáme, jak se zachová EBU, které vysílací systémy pro 3D vybere, aby byly kompatibilní pro všechny evropské země a my bychom si mohli v rámci EBU vyměňovat pořady. Jakmile bude znám jeden nebo dva systémy, přijmeme je i my, řekl Pop. Česká televize je, stejně jako Český rozhlas, dlouholetým členem EBU.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.