Hlavní navigace

eClub: tři studentské projekty si odnesly finanční podporu na další rozvoj

17. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve studentské soutěži eClub se letos větší měrou objevily projekty již schopné prodeje produktu, anebo těsně před ním.

Včera v podvečer se v pražském prostoru Era svět sešli příznivci eClubu ČVUT, aby si vyslechli verdikt poroty a aby zjistili, které soutěžní týmy budou odměněny jednorázovým stipendiem na podporu dalšího rozvoje svých projektů.

V úvodním projevu shrnul duchovní otec eClubu Honza Šedivý uplynulý, již pátý, běh, připomněl nejzajímavější přednášky, které si mohli návštěvníci eClubu poslechnout, a samozřejmě nezapomněl poděkovat porotě, sponzorům a přednášejícím. Trochu tím napnul netrpělivé soutěžící, ale to tak prostě u každého správného vyhlášení musí být. A kdo si tedy odnesl stipendium?

Vítězové jarního eClubu 2013

Vítězové jarního eClubu 2013

Vítězi se stali pánové Marek ČesalPeter Vittek s projektem Apeman Boards; zabývají se vytvářením nejexkluzivnějších karbonových longboardů v České republice. Na projekt získají finanční injekci ve výši 40 000 Kč.

Na otázku, čím si myslí, že zaujali mezinárodní porotu, mi sdělil Peter Vittek: „Jeden z členů našeho týmu studuje VŠE a je profesionálním tvůrcem prezentací, což nám určitě hodně pomohlo. Cestu nám dále otevřelo i to, že jsme produkt mohli fyzicky ukázat porotcům. A myslíme si, že máme výhodu v tom, že používáme nejmodernější technologie, původem převážně z letectví.“

Druhým oceněným projektem se stal BlindShell — mobilní rozhraní pro nevidomé, jehož autoři Petr Svobodník a Michal Cerman se mohou těšit na stipendium 30 000 Kč.

Tvůrci BlindShellu

Tvůrci BlindShellu

Jak vznikl nápad vyvíjet právě takovouto aplikaci, na to jsem se zeptala tvůrců, kteří na ČVUT studují program Otevřená informatika. „Na ČVUT jsme se zrakově postiženými spolupracovali již delší dobu. Díky tomu jsme přišli na to, že některá technologická zařízení, zejména dotykové přístroje, jsou pro zrakově postižené téměř neovladatelné, a rozhodli jsme se přizpůsobit jim je tak, aby mohli pohodlně využívat i tyto technologie,“ shodují se oba autoři.

Tým na třetím místě získá finanční podporu 20 000 Kč. Jan Kolařík a Tomáš Valenta zaujali porotu projektem Mixturam, jehož hlavním přínosem je možnost sestavit a nechat si vyrobit vlastní směs potřebných látek, bylinek a vitamínů na podporu zdraví.

Tým Mixturam

Tým Mixturam

U nich mi už od minulých prezentací vrtala hlavou otázka, zdali se nebojí farmaceutické konkurence. Tomáš Valenta říká, že určitě ne, protože projekt má náskok díky jedinečnému řešení. Jan Kolařík k tomu dodává: „Upřímně řečeno, naše firma je malá, proto jsme flexibilní. Zákazníkům nabízíme řešení na míru, což v podmínkách velkých farmaceutických korporací není dost dobře možné. Spíš než farmaceutické společnosti by nám mohly konkurovat firmy, které nabízejí potravinové doplňky. Od těch se ale lišíme tím, že my produkt vyrábíme přímo, oni je jen přeprodávají pod vlastní značkou.

Podle Honzy Šedivého, pořadatele eClubu, stoupla oproti minulým letům úroveň prezentací, a mezi soutěžními týmy se objevily i už existující firmy, které začínají své produkty prodávat. „Zájem pracovat na vlastních nápadech se mezi studenty zvyšuje, roste počet studentů, kteří chtějí dělat něco užitečného, někomu prospějí, pomůžou nebo alespoň udělají radost,“ říká Honza Šedivý.

Marketing Meeting balicek

eClub probíhá dvakrát ročně, souběžně se školními semestry, a příští tedy začíná v září. Všechny přednášky budou opět streamovány, i ukládány na YouTube.

Více informací o eClubu, o soutěžních týmech a videozáznamy závěrečných prezentací naleznete na webu eClubu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

PR manažer katedry kybernetiky FEL ČVUT v Praze

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).