Hlavní navigace

Economia Online bude platit!!

7. 2. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přibližně před týdnem prosákl na veřejnost spor společností Economia Online a Macron Software týkající se nezaplacených faktur, který vyvrcholil vypnutím serverů iHNed. EO si však nasypala popel na hlavu a v pondělí se zavázala zaplatit MS nejen dlužnou částku, ale dokonce více! Jak by to bylo hezké, kdyby to byla pravda.

Podstata sporu tkvěla především ve faktu, že společnost Macron Software (součást Macron Group) požadovala po společnosti Economia Online (dceřinné firmě vydavatelství Economia) uhrazení dvou pohledávek v celkové výši 570.000 korun, kterou EO MS údajně dlužila za listopad a prosinec minulého roku. EO se ovšem s výší faktur MS rozhodně nehodlala smířit, proto se rozhodla dlužnou částku sporovat. MS se naoplátku rozhodl zastavit provoz internetových serverů iHNed (ale také MaM a dalších) – které běžely na jeho redakčním systému WebToDate – a celou záležitost bez ohledu na etiku tohoto postupu logicky medializovat. Následně na sebe obě společnosti v průběhu několika dnů začaly dštít oheň a tiskové zprávy, ve kterých si kladly současnou situaci navzájem za vinu a obviňovaly se ze lží nejrůznějšího ražení. Na jedné straně MS trval na uhrazení faktur, na straně druhé EO trvala na jejich neoprávněné výši. V pondělí se ovšem v tichosti objevila tisková zpráva MS, podle níž EO nakonec MS zaplatí nikoli 570.000, ale dokonce 800.000 korun! EO kapitulovala.

„Dne 5. 2. 2001 uzavřely společnosti Macron Software a Economia Online dohodu o mimosoudním vyrovnání a uzavřely tím svůj spor, který v předminulém týdnu vrcholil odstavením serverů www.ihned.cz, www.mam.cz a dalších. EOL uhradí Macron Software částku zhruba 800.000 korun, která vzešla ze společně provedeného závěrečného vyúčtování. Macron Software rovněž dočasně obnoví provoz modulu Obchodního věstníku, aby nedošlo k přerušení služeb pro platící uživatele serveru iHNed.“

Na českém Internetu se bezprostředně objevily komentáře, které spekulovaly o důvodech, jež EO k tomuto kroku nakonec vedly – novináři, kteří od počátku stranili EO naopak zarytě mlčeli. Nejpravděpodobnější logická teze byla přibližně následující – společnost Macron Group (neplést s Macron Software) má velmi dobré vztahy s Economií (neplést s Economia Online), pro kterou zajišťuje sofistikovaný redakční systém QPS a řadu dalších aplikačních řešení, na nichž vznikají všechny „papírové“ tiskoviny tohoto faktického monopolisty v oblasti ekonomického tisku. Obě společnosti proto měly na korektním vyřešení sporu mezi svými dceřinnými firmami jistě zájem. Tuto mou doměnku podpořil rovněž Martin Šafář, výkonný ředitel MS, který nečekané navýšení dlužné částky o 230.000 komen­toval jako společné zúčtování obou společností k 23. 1. 2001. Otázku, zda se spor vyřešil na úrovni Economia Online – Macron Software či Economia – Macron Group zase odmítl komentovat. Takže spekulaci o nadstandardních vztazích Economie a Macron Group vlastně podpořil.

Vcelku logický myšlenkový proces, který navíc koresponduje s občasnými neověřenými informacemi, jež čas od času někde vyplavou na povrch. Nahlédnout do zákulisí tohoto sporu a potažmo vzájemného vztahu obou společností zvenčí totiž není snadné a situace ze všeho nejvíce připomíná gordický uzel. Málokdo kupříkladu ví, že doména www.ihned.cz původně směřovala na úspěšný internetový projekt MG WebOffice. MG se posléze s EO dohodl, že rukou společnou budou v této doméně provozovat server, kterému MG poskytne komunitu uživatelů, technologické řešení a obsah WebOffice, zatímco EO dodá ekonomické zpravodajství. Výnosy z provozu serveru se měly dělit rovným dílem mězi obě společnosti – což mi ostatně potvrdil jak Petr Štěpánek z EO, tak Martin Šafář z MS. Díky tomu spolu Economia Online a Macron Software neuzavřely standardní smlouvu o dodání produktu, ale o společném provozování serveru – což je ona atypická smlouva, kterou se hájil MS. Je pravděpodobné, že pokud se rovným dílem dělily výnosy, stejně tomu bylo i s náklady.

„Na druhou demonstraci na podporu stávkujících zaměstnanců České televize přišlo pouze několik stovek lidí.“

Toto je dezinformace – druhá demonstrace byla jakýmsi privátním dýchánkem dvou zpěváků – nicméně ve zpravodajství České televize měla v podání manipulátorů ražení Jany Bobošíkové či Vladimíra Železného (z jehož studií se vysílalo) svůj efekt. Dezinformace není lež – jak by se na první pohled mohlo zdát – jedná se o pravdivé tvrzení, ve kterém jsou záměrně opomenuty některé podstatné skutečnosti s cílem manipulovat diváka (posluchače, čtenáře). Nadpis tohoto článku je rovněž dezinformace a dezinformace je také tisková zpráva společnosti Macron Software. Už na první pohled si lze všimnout jejího jednostranného ladění – pokud se vydává zpráva o ukončení sporu mezi dvěma společnostmi, měla by být asi dílem společným. Když jsem však volal do EO Petru Štěpánkovi, abych si preventivně ujasnil některá fakta, konstatoval tento údiv nejen nad existencí samotné tiskové zprávy, ale zejména nad částkou 800.000 korun, kterou má EO MS údajně zaplatit. Pravda je taková, že MS od EO skutečně dostane zaplaceno 800.000, ale…

ICTZ23

…ale jedná se o zcela jinou částku, než která byla přibližně před týdnem medializována a která byla současně spojena se zastavením provozu serverů EO. Výsledkem sporu o oněch 570.000 – jednalo se o spor ryze účetní – je totiž skutečnost, že výše požadavků MS byla zřejmě neoprávněná, protože firma z této částky dostala po vzájemném jednání zaplaceno pouze 10 – 15 procent. Spekulace o tom, kdo chtěl koho „vyšoupnout“ z lukrativního byznysu kolem ekonomického serveru iHNed a jak je to skutečně s oním údajným nevyplaceným podílem MS na celém projektu, raději nechme stranou. Economia Online si objednala zbrusu nový redakční systém od společnosti Globe Internet (snad spolehlivější, než Post.cz), neboť údajně nebyla spokojena s kvalitou služeb MS a Macron Software se naopak pravděpodobně dotklo, že přišel o lukrativní zakázku, kterou si celkem logicky nárokoval – tak či onak však tiskovou zprávou vychýlil citlivé váhy veřejného mínění ve svůj neprospěch. Gordický uzel se nakonec napnul, ale nepovolil.

Economia nadále používá (a pravděpodobě používat bude) redakční řešení Macron Software a jediný, kdo na celé situaci vydělal, je bezesporu Globe Internet, jež za ušití nového redakčního systému „horkou jehlou“ dostal určitě nemalou provizi.

A co si o tom celém vlastně myslíte vy?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]