Hlavní navigace

Průšvih: iHNed běžel na půl plynu

30. 1. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden došlo k zajímavé události, když z ničeho nic přestal server iHNed fungovat tak, jak byli uživatelé zvyklí. Důvodem bylo odpojení redakčního systému společnosti Macron. Ta se domáhá proplacení svých faktur. Situaci komentuje Petr Matoušek a přidává žebříček pěti největších průšvihů, které se udály na českém Internetu.

Minulý týden došlo na českém Internetu k zajímavé věci. Na nějakou dobu přestaly fungovat servery firmy Economia (respektive její dceřinné společnosti Economia OnLine). Důvodem bylo vypnutí redakčního systému, který provozuje společnost Macron. Ta se cítila k tomu oprávněna, protože podle vyjádření jejích zástupců jim Economia nezaplatila faktury za více než půl miliónu korun. Economia tvrdí, že rozhodně není neplatičem. Naopak platí velmi vzorně a že s výší faktur prostě nesouhlasí.

Že o této informaci psala většina internetových deníků je jasné. Rychle zareagovalo i Netcentrum (provozují portál Centrum.cz), které obeslalo firmy inzerující na serverech Economie a nabídlo jim reklamu na svých serverech podobného zaměření se slevou. Stejnou nabídku učinil Václav Fischer klientům zkrachovalých cestovek. Nabídl jim zájezd se slevou. Tehdy se to setkalo s kladným ohlasem.

Nabídka Netcentra však rozlítila žurnalistu Daniela Dočekala, který jim ve svém článku „Internetoví paraziti“ dokonale umyl hlavu. Vyčetl jim naprosto všechno, od horší kvality jejich zpravodajství až po zavádějící tiskové zprávy (v tom měl 100% pravdu). Bohužel však Daniel Dočekal zapomněl na jednu věc, že pracuje pro konkurenční portál a tudíž by si měl jakékoliv podobné články odpustit. Ostatně byl to právě on, kdo mi tyto zásady při mých začátcích vštěpoval do hlavy.

Ještě mnohem zajímavější jsou reakce čtenářů oněch článků. Z nich jsem nabyl dojmu, že o interním problému dvou firem vědí naprosto všechno. Tolik insiderů na jednom místě se nevidí každý den. Skoro mám až dojem, že to spíš než insideři jsou žvanilové.

A co bude výsledkem tohoto sporu? Velká ztráta kreditu pro iHNed, který začal pomalu růst. Velká ztráta kreditu pro Macron, který bude mít asi velký problém najít dalšího zákazníka pro svůj redakční systém. A další plus pro vývojářskou společnost Globe, která bude nástupcem Macronu.

Pět nepříjemných událostí českého Internetu

5. Růst a pád APO

Dalo by se říci, že Asociace poskytovatelů obsahu (APO) byla jeden velký průšvih. Od začátku hodně slov a málo činů. Nakonec zašla na úbytě, když postupně téměř všichni členové vystoupili.

4. Odpojení iHNed

Pro Economii Online, která server provozuje, katastrofa. Pro Macron, který redakční systém odpojil, také. Nic nepoškodí reputaci tak, jako mezifiremní spory na veřejnosti.

3. Smazání všech zpráv na email.cz

Díky havárii disků přišli uživatelé služby Email.cz o všechny své zprávy. To bylo velmi nepříjemné. Ještě nepříjemnější byla prohlášení provozovatelů, která přinejmenším dezinformovala uživatele, když tvrdila, že o poštu přišlo pouze 10% uživatelů.

2. Krach Globopolis

Špatná zpráva pro provozovatele služby, ještě horší pro investory (především ty drobné). Bohužel se to však odrazí i na investicích do jiných internetových firem u nás. Investoři již budou opatrnější.

1. Zveřejnění rodných čísel na Mageu

UXD

Na známém diskusním serveru řádil před dvěma lety hacker. Bohužel server nebyl nejlépe zabezpečen a byla zveřejněna rodná čísla registrovaných uživatelů.

Víte o větších průšvizích? Diskutujte o nich v diskuzním fóru pod článkem.