Hlavní navigace

Economia: za digitální obsah HN nějakým způsobem platí 9 804 lidí

David Slížek

Jak se Hospodářským novinám po zavedení paywallu daří nabírat předplatitele? Šéf vydavatelství Roman Latuske na IAC 2015 zveřejnil aktuální čísla.

Pro Economii to byl složitý rok. Musela se vypořádat s poklesem prodeje tištěných novin, s dopady akvizice Centrum Holdings i s integrací redakcí a přechodem k publikování podle pravidla „digital first“.

K tomu začala experimentovat s videem (nejdřív v rámci DVTV, pak projekt rozšířila) i s placeným internetovým obsahem a nevyhnula se ani výrazným škrtům. „Počet zaměstnanců se v roce snížil o 20 % a v číslech za loňský rok to bude vidět,“ řekl na Internet Advertising Conference 2015 šéf vydavatelství Roman Latuske.

Loňské zavedení paywallu na iHNED.cz podle něj sice nezvýšilo celkový počet předplatitelů, ale značně změnilo jejich rozdělení. Zatímco v září 2014 měly Hospodářské noviny (HN) celkem 27 012 předplatitelů, z toho 87 % printového a 13 % digitálního vydání (vesměs na iPadu), letošní čísla jsou výrazně odlišná.

V únoru 2015 měly HN celkem 26 668 abonentů. Z toho 64 % tvořila předplatná tištěných novin, 20 % smíšená předplatná (print + digitál), 13 % ryze digitální a 3 % čistě webové verze. „Je vidět, že 9 804 lidí nějakým způsobem platí za digitální obsah,“ upozorňuje Latuske.

Marcom

Celkový počet předplatitelů tak klesl, podle Latuskeho je ale pokles oproti minulým letům mnohem nižší. A z čísel vyplývá, že počet ryze digitálních předplatitelů mírně stoupl na 16 % (digitál + čistě web). Jinou otázkou je, že nárůst v digitálu nedokáže vyrovnat pokles v tisku. Latuske tak letos očekává propad příjmů z abonmá asi o 5 %. 

Do nového roku každopádně Latuske hledí s optimismem. Tržby Economie v roce 2015 odhaduje na cca 815 milionů. Z toho 415 milionů chce utržit v printu (má tvořit 51 % a dále klesat) a cca 400 milionů v digitálu (má tvořit 49 % a dále růst).

Našli jste v článku chybu?
9. 4. 2015 16:47
Redy (neregistrovaný)

Potom co mi neustale vyskakovalo ze musim platit jsem IHNED vymazal ze zalozek a nechodim tam ... vim asi jsem jediny, ale kdyz to tak chteji budiz. Chodim na jine weby. Nicmene kdyz si clovek otevre tyto weby maji vsichni uplne stejny obsah ...Me to prijde jaky kdyz nekdo dela clanky a rozesila je ostatnim, jakoby byla jen jedna redakce pro vsechny.

9. 4. 2015 15:39
Garfield (neregistrovaný)

A někteří do toho placení za digitální obsah spadnou jako já. Zkusil jsem akci jeden měsíc za korunu, což mi ovšem HN bez mého souhlasu nebo explicitní informace že to tak bude automaticky prodloužili, ovšem už za plnou cenu. A než jsem se rozhoupal k nějaké rázné reakci (uznává, čistě moje chyba), strhli i ještě poplatek za další měsíc. Takže jsem byl pro forma tři měsíce předplatitelem a zvedal statistiky, aniž jsem o to vůbec stál. Tedy, teoreticky bych stál, ale ne za tu předraženou sumu, kt…