Hlavní navigace

EFF v kampani upozorňující na šmírování ve školách míří na Google

9. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Electronic Frontier Foundation
Kampaň „Spying on Students“ upozorňuje na rizika plynoucí z využití technologií ve školách. A rovnou obvinila Google z dolování údajů o dětech.

Electronic Frontier Foundation (EFF) spustila kampaň, která upozorňuje na nebezpečí šmírování ve školách, které plyne z nasazení internetových a dalších technologií. 

Spuštění kampaně, pojmenované, „Spying on Students“ (odkaz na tiskové prohlášení EFF), doprovází i podání stížnosti k americké Federal Trade Comission (FTC). V té EFF viní Google, že soustřeďuje a doluje data týkající se osobních informací dětí ve školách, včetně dat o jimi vyhledávaných informacích.

Kampaň správně upozorňuje na to, že technologie (dodávaná zařízení či software) ve školách můžou být zneužívány pro sledování, získávání informací o dětech a studentech a k následnému komerčnímu využívání. EFF přímo ukazuje na Google a jím poskytované Google Apps for Education a Chromebooky.

Viní Google z toho, že v Chrome prohlížečích je povolena automaticky možnost synchronizace, a ačkoliv Google v Google Apps for Education necílí inzerci, právě tato funkčnost Chrome mu umožňuje sledovat, ukládat a dolovat data pro ne-inzertní účely. Do rukou Googlu se, podle EFF, dostávají záznamy o všech webech, na které žáci a studenti chodí, co vyhledávají, na co klikají ve vyhledávání či na co se dívají na YouTube. Google prý zároveň selhal v povinnosti získat souhlas samotných žáků a studentů, případně jejich rodičů.

Podle EFF Google přislíbil, že synchronizaci na Chromeboocích pro školy nebude ponechávat ve výchozím stavu jako aktivní. Google ale hlavně zveřejnil The facts about student data privacy in Google Apps for Education and Chromebooks, kde se snaží na obvinění a výtky EFF reagovat.

Ve vysvětlení upozorňuje, že v Google Apps for Education nejsou reklamy a data o tom, jak jsou využívány poskytované služby (Gmail, Kalendáře, Disk, Docs, Sheets, Slides, Kontakty, Skupiny a další), firma nevyužívá pro inzertní účely.

Synchronizace v Chrome je podle Googlu nutná k zachování možnosti přihlásit se k libovolnému počítači a najít v něm vše, co žák, student či učitel používá. Co se dalších služeb týče (YouTube, Mapy, Blogger, atd), je plně na rozhodnutí školy, zda je žákům a studentům zpřístupní a Google ve vyjádření upozorňuje, že i zde k uživatelům přistupuje podle platných pravidel a zajišťuje, že nedochází k cílení inzerce podle osobních informací o uživatelích.

CIF - osobnosti

K vysvětlení Googlu i obvinění od EFF je možné dodat jednu zásadní věc: skutečně si lze jenom velmi těžko představit, že by Chrome (a Chromebooky) byly efektivně využitelné bez možnosti synchronizovat si účty a mít tak jistotu, že to, co uživatel používá, bude mít k dispozici všude, kde se přihlásí. 

Sledování studentů „Spying on Students“ (odkaz na web samotné kampaně) je poměrně zásadní téma. EFF se přitom rozhodlo vystřelit po velké rybě v otázce, která není technologicky řešitelná jinak, než jak ji Google řeší.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).