Hlavní navigace

EK prošetří oprávněnost dotací na set-top-boxy v Itálii

2. 1. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

2. 1. 2006

Italská vláda poskytla divákům v letech 2004 a 2005 příspěvěk 200 milionů eur (5,7 miliardy korun) na nákup nebo zápůjčku set-top-boxů pro DVB-T a DVB-C a Evropská komise (EK) nyní zahájila vyšetřování, zda byly tyto peníze podle Dohody EK ve věci pravidel pro udílení státních dotací rozdány oprávněně. Informaci přinesl server GfK Marketing Services. Částka byla distibuována mezi nakupující prostřednictvím veřejných grantů a sloužila především na přístroje pro zemský příjem, stejná nabídka byla sice i pro kabelové zákazníky, nikoli však už pro budoucí diváky satelitní technologie DVB-S. A to byla chyba, EK se chystá na posouzení technologické neutrality dotací, která je jedním z odůvodnění pro podobné pěněžité dávky. Rozhodnutí prozkoumat italské praktiky v digitálním vysílání bude nejprve zveřejněno na stránce Oficiálního zpravodaje EU, pak by se k němu měly vyjádřit příslušné subjekty.

Italská vláda rozdělila peníze bez předchozího informování EK, ta potom dostala dvě stížnosti: od provozovatelů satelitní televize, ale i od vysílatelů DVB-T. Komise bude posuzovat, zda vládní rozhodnutí neznamenalo zvýhodnění zemské platformy vůči ostatním. Server DigiZone.cz už v listopadu minulého roku informoval čtenáře o sankcích, které udělila EK za neoprávněné státní financování digitalizace v německé spolkové zemi Berlín-Brandenburg. Naopak v březnu 2005 stejná komise schválila pestrou směs veřejných zásahů na podporu zemské digitální televize v Rakousku. Dotace se týkaly financování pilotních projektů a výzkumu, příspěvků na set-top-boxy bez omezení platformy pro sociálně slabé, grantů společnostem na vývoj nových digitálních služeb a kompenzací pro vysilatele za souběžné analogové i digitální šíření signálu. Podle EK všechny účely splnily princip průhlednosti, potřebnosti, rovnoměrnosti a technologické neutrality. Vyšetřování v Itálii se bude týkat pouze dotací za předchozí dva roky, místní vláda plánuje na letošek pozměněnou verzi pěněžité podpory digitalizace, kterou komisi už raději oznámí předem.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.