Hlavní navigace

El Capitan, chytrá Siri a hudební služba. Apple naděloval na WWDC

8. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nový OSX, iOS, chytřejší Siri a Apple Pay překračující oceán. A na tradiční konferenci WWDC nemohly chybět ani chytré hodinky Apple Watch.

Na první pohled to vypadá, že to Tim Cook přehnal se sledováním Pirátů z Karibiku nebo si přihnul rumu, ale nový operační systém pro počítače Applu se bude jmenovat podle populární lezecké skalní stěny v Yosemitech – El Capitan. 

Verze pro vývojáře je k dispozici hned ode dneška, první veřejná beta by se měla objevit během července a ostrou verzi si budou moci stáhnout majitelé Maců na podzim. Tentokrát se Apple zaměřil na výkon a detaily. 

Metal API pro iOS se protlačil i do OS X a měl by o polovinu zrychlit vykreslování v aplikacích. Podle Adobe novinka zrychluje jejich služby až osmkrát. Ocení to především herní vývojáři. Podle Applu už týmy z 2K Games, Blizzardu, Unrealu nebo Unity integrují API do svých renderovacích systémů.

Podle prezentujícího Craiga Federighiho se změny dotkly vyhledávacího systému Spotlight, který umí hledat i v aplikacích. Typově bude možné vyhledávat třeba ještě neotevřené e-maily od vybraných lidí. 

Siri se učí

Novinky přijdou i s iOS 9. Siri se naučila vyhledávat ve fotkách pomocí komplikovanějších příkazů jako třeba v Google Photos. Zároveň se ale Apple dušuje, že umělá inteligence pracuje anonymně, jen v zařízení a není nijak propojené s Apple ID. 

Siri také začíná předvídat, aby také ne. Dostává každý týden kolem jedné miliardy úkolů. Už pozná oblíbené aplikace pro určité aktivity. Zároveň se snaží dodávat data podle toho, co majitele telefonu nebo tabletu podle jeho kalendáře čeká. 

Apple také slibuje nový úsporný režim, který by měl zvýšit výdrž iPadů a iPhonů přibližně o hodinu. A iOS 9 je úsporný i ve svých nárocích na prostor na disku. Místo 4,4 gigabajtů se dostal na 1,3 gigabajtu. 

Zároveň s novým systémem dostanou iPady vylepšenou klávesnici a objeví se i multitasking. Zároveň uživatelé s hardwarovou klávesnicí získají možnosti nových klávesových zkratek. 

Aplikace bez legrace

Z App Store už si podle Tima Cooka stáhli uživatelé 100 miliard aplikací a vývojářům poslal Apple 30 miliard dolarů. 

Pomoci dalšímu rozvoji mají i Apple Watch, které už mají i svou novou verzi systému s novinkami z oblasti placení, map a zábavných hodin. Majitelé hodinek už také mohou z hodinek rovnou odpovídat na e-maily. 

Apple Pay už se naučil v hodinkách operovat se zákaznickými kartami. A vývojáři dostali do rukou i plno nových možností – na internet se lze připojit i bez iPhonu, získávat data z měřiče tepu, akcelerometru nebo k digitálnímu kolečku na boku. 

A nakonec… hudba 

Na úplný závěr si Cook nechal novou, ale očekávanou službu. Když před rokem kupoval Apple za tři miliardy firmu Beats, bylo jasné, že kromě designových sluchátek má v oku i stejnojmenný streamovací projekt. 

Právě v této oblasti Apple trochu zaspal, a teď scéně streamingu vládne švédské Spotify a podobné služby jako Deezer, které pronikají do nabídek mobilních operátorů. Apple na to jde ale trochu jinak. 

Vytváří celý ekosystém Apple music, ve kterém aplikace souvisejí s hudbou. Pro posluchače přinese novinka bližší vztah k muzikantům a pro kapely zase možnosti komunikace se svými fanoušky. 

KL24

Vznikne tak globální Beats Radio, kde playlist sestavují lidé z rádií, kapely i zpěváci. 

I tady má svou roli Siri, která umí pustit hudbu nejen podle názvu nebo interpreta, ale třeba i podle filmu, ve kterém zazněla. Apple Music bude spuštěna na konci června, a to rovnou ve stovce zemí. Na podzim se dočkají i majitelé přístrojů s Androidem nebo Windows. Cenově se bude pohybovat v rámci mantinelů hudebních služeb – 9,99 dolarů za měsíc nebo necelých patnáct dolarů za rodinné předplatné pro šest členů domácnosti. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).