Hlavní navigace

Spotify v Evropě vynáší autorům víc než iTunes

Jan Kovalík

Streamovací služba Spotify vydělala muzikantům v Evropě o 13 procent víc, než činily jejich příjmy z prodeje digitální hudby na iTunes.

Hudební průmysl prochází další radikální změnou svého obchodního modelu. Obliba streamovacích služeb jako Spotify nebo Pandora masově roste a zákazníci tak přestávají mít potřebu si digitální hudbu kupovat a stahovat.

Čerstvá čísla pochází od společnosti Kobalt, která se v Evropě zabývá výběrem poplatků od streamovacích služeb a zastupuje zájmy umělců. V posledním kvartálu tohoto roku získal Kobalt pro své klienty ze streamu o 13 % víc, než z prodeje singlů a alb v digitálním obchodě iTunes společnosti Apple. 

“Že Spotify předstihlo v Evropě iTunes, považuji za nový milník ve streamování hudby,” uvedl ředitel Kobaltu Willart Ahdritz pro server TechCrunch.

Nekompromisní nástup streamu

Ještě před rokem byla situace úplně jiná. Tehdy příjmy z iTunes vedly před streamem o plných 32 %. Během roku 2014 ovšem trend streamování notně zesílil. Agentura Nielsen Entertainment pro Wall Street Journal uvedla, že počet přehraných streamů služeb jako Spotify nebo Pandora meziročně vzrostl o 46 %.

Apple naopak minulý měsíc reportoval pokles v prodeji hudby v iTunes Store o celých 13 %. I když přechod od stahování ke streamování probíhá na obou stranách Atlantiku, globální tržby z iTunes Apple letos navýšil. Na hudbě, filmu, knihách a aplikacích letos společnost vydělala 4,3 miliardy dolarů, o 300 milionů více, než loni. Firma ovšem neupřesnila, jaký podíl na výnosech činí prodej hudby.

Budoucí pokles stahování na úkor streamu se ovšem zdá neodvratný. Potvrzují to i čísla americké fonografické společnosti (RIAA), která za první polovinu roku 2014 hlásí pokles stahování singlů o 11 %, celých alb o 14 %, zatímco využívání streamovacích služeb vzrostlo o 28 %.

Content 2017 - tip Footshop

Podle RIAA dnes streamovací služby činí téměř třetinu příjmů z prodeje digitální hudby v USA.

Apple si nekompromisní nástup streamu též uvědomuje a hodlá si z nového trendu ukrojit vlastní podíl. Proto společnost nedávno investovala 3 miliardy dolarů do akvizice firmy Beats, která vedle výroby sluchátek provozuje svůj streamovací servis Beats Music. Podle neoficiálních informací nyní Apple integruje streamovací funkce Beats do iTunes a výsledek odhalí veřejnosti v příštím roce.

Našli jste v článku chybu?
7. 11. 2014 16:06

Ono se především v článku netvrdí obecně, že Spotify rozdělilo mezi hudebníky o 13% více peněz než iTunes... V článku je napsáno něco trochu jiného, totiž že tato převaha Spotify se týká klientů jedné konkrétní "agentury" (či jak to lépe nazvat) Kobalt. Co to znamená konkrétně je dost problém posoudit - klidně se může Kobalt u svých klientů na stream více zaměřovat a tím se to zkreslí atd.

Jinak obecně asi nikdo nemůže zpochybnit, že pozice stream služeb sílí, spíš bych si kladl otázku, zda jde…

5. 11. 2014 17:11
Kamil (neregistrovaný)

Podle mě to není v rozporu s tím, co zde dřív bylo. To, že se zvětší počet přehraných streamů neznamená, že jsou v zisku. Pokud jsou to streamy z free verze, jak se tam uvádělo.

http://www.zive.cz/bleskovky/spotify-ma-10-milionu-predplatitelu-a-novou-aplikaci-pro-linux/sc-4-a-173774/default.aspx