Hlavní navigace

EU-la lá!

22. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jen máloco dovede strhnout takovou lavinu nenávistných blogpostů jako urážka svaté krávy. Jednou tak byla uražena svoboda. Čí? Přece nás všech! Že jste si nevšimli?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Člověk nemusí být odborníkem na svět opensource, aby věděl, že právě díky tomu, že je opensource, se webový prohlížeč Firefox vyšplhal do pozice suverénní dvojky v současném online světě. Jeho vývoj podporuje – finančně, časově, prostředky nebo morálně – spousta velikánských, velikých i docela malých organizací a moře jednotlivců. Firefox je majetek v socialistickém zájmu jeho spolutvůrců a fandů, nicméně k tomu aby fungoval, potřebuje systém a řád. Představuje totiž velkou hodnotu. A kde je hodnota, tam musí být pravidla pro její udržování. Kde jsou pravidla, tam je…

Byla to zajímavá zpráva. Open-source komunita se vzteká, že jejich milovaný prohlížeč vyžaduje při prvním spuštění v Ubuntu Linux (betaverze nové generace) potvrzení licenční smlouvy s koncovým uživatelem (EULA). Co je na tom divného? Přece že Ubuntu Linux je svobodný software a do něj se žádné manýry z Windows (odklikávání koncových licenčních ujednání je na Windows tak běžnou věcí, že si ji spousta uživatelů ke své škodě ani nevšímá) zanášet nebudou! Z banality, která vznikla tak, že Mozilla Corporation spravující Firefox upozornila Canonical řídící Ubuntu na nutnost potvrzení licenční smlouvy, se stala velebublina, a tisíce krve lačnících open-source křižáků vyrazily do boje. Za co? Inu za svobodu! Nás všech!

Problém odklikávání licenčního ujednání (pouze jedinkrát při prvním spuštění) ve Firefoxu by tvůrci Ubuntu mohli vyřešit snadno. Firefox by prostě přejmenovali, dali mu jinou ikonku a osekali pár funkcí. Jenže, kdo by to dělal, když je prohlížeč jedním z tahounů distribuce, zvláště pro uživatele závislé na webových aplikacích? Nikdo, samozřejmě!

DT 23

A tak se o potvrzování licenčního ujednání pod Firefoxem diskutovalo…a diskutovalo…a diskutovalo…a diskutovalo, až se Mozilla Corporation rozhodla, že nenáviděnou smlouvu poněkud upozadí. Je to sice taková změna pro změnu a puristy to stejně neuspokojí, ale pořád je to lepší, než kdyby vznešení uživatelé Linuxu museli potvrzovat nějakou potupnou EULA.

Nechci si tím již tak podrážděné ortodoxní „svobodisty” ještě více rozházet, ale obávám se, že dokud bude svět otevřeného softwaru o hádkách, zda zde může nebo naopak nesmí být licenční ujednání s uživatelem, zůstanou mu komnaty globálního rozšíření uzavřeny. Tzv. komunita by neměla řešit ochranné značky Firefoxu, ani vymýšlet zbytečný IceWeasel. Měla by se soustředit na otázky funkce, kompatibility, kvalitní lokalizace a dokumentace GUI aplikací v Linuxu. Tím svému tučňákovi i své svobodě pomůže více. Eu-la lá!

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).