Hlavní navigace

Moucha

Vojtěch Bednář

Já jsem nevymyslel nic nového. Jen sbírám nápady a dávám je dohromady. Tady objednám něco od jednoho, tady od druhého. A skládám dějiny.

Doba čtení: 2 minuty
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Věta, kterou jsem uvedl tuto glosu, je parafráze monologu hlavního hrdiny dnes již historického filmu Moucha. Převratný vynález, který vznikl sklížením stávajících postupů a technologií, měl umět teleportovat předměty i živé organismy z jednoho místa na jiné. Úžasná věc, leč bohužel došlo k poruše a strojek svou činností způsobil velmi nepříjemné sklížení člověka a hmyzáka z názvu filmu. Dějiny se tak opět obrátily proti svému tvůrci, kterého proměnily v na hmyzí poměry obrovské monstrum nepatřící ani do světa lidí, ani much.

Od natočení Mouchy uplynulo dvaadvacet let. Světlo světa spatřily lepší horory s více efekty a elegantnější synapsí, leč varování vyslovené jejím příběhem zůstává stále aktuální. Naposledy pomyslný Rubikon sešitého vynálezu překročil jeden z největších technologických komplexů světa – společnost Google. Bezprostřední mutace člověka a mouchy sice nehrozí, avšak potenciální negativní efekty klonování se neomezují jen na hardware. Řeč je o prohlížeči Chrome.

Vypadá parádně a jednoduše. Umí uspokojit začátečnického uživatele, i pokročilého nerda. Jádro Webkit spolehlivě sežižlá takřka jakoukoli stránku. Navigace vypůjčená z Firefoxu, automatizovaný Speed Dial z Opery, anonymní režim z IE8, některé prvky jak to tak vidím ze Safari, některé z Konqueroru. Prostě Chrome (mimochodem víte, že toto slovo mělo ve světě prohlížečů taky svůj význam dávno před Googlem?) je dokonalý hybrid. Spletenec stávajících postupů a technologií, které dohromady dávají novou kvalitu. Teď jen počkat, kdy do něj nastoupí někdo, koho dotyčný stroj zmutuje.

EBF 2018 tip v článku řečníci Lupa

Mnoho pokročilých uživatelů si nepochybně Chrome stáhlo proto, aby jej vyzkoušelo. Když Google dořeší RSS čtečku, systém doplňků, stahování a přidá vizuální motivy, je zde dobrá šance, že nemálo uživatelů u Chrome zůstane. Pak bude záležet na jeho další podpoře a vývoji. Na rozdíl od aplikací, které může Google nechat několik měsíců ležet bez změny, než se k nim vrátí (Picasa), nebo projektů, které považuje za zcela okrajovou záležitost (Talk), je totiž prohlížeč vysoce exponovaným softwarem. Je náchylný na bezpečnostní chyby, které jsou v něm skutečně zneužitelné, a zneužívány. Funkční vada nebo nekompatibilita může způsobit problémy nejenom uživatelům, ale i provozovatelům webových serverů. Několikaměsíční odmlčení vývoje/ záplatování znamená velký problém ne pro ty, kteří během té doby Chrome vyhodí, ale hlavně pro ty, kteří u něj zůstanou.

Google se vydáním Chrome vydal cestou jednoduchého vytváření přidané hodnoty a la moucha, leč na technologickém kolbišti, které vyžaduje od svých hráčů neustálou činnost. Na tomto poli se využívání muších synergií nemusí dlouhodobě vyplatit a já se tak trochu bojím, aby to nakonec nebylo na škodu právě těch, které Google přesvědčí o výhodách svého „řešení“. A aby z jeho prohlížeče časem nezačaly trčet hmyzí nožičky a nakonec i sosáček.

Našli jste v článku chybu?