Hlavní navigace

Věčný problém hořícího laptopu

8. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Snaha všech výrobců elektroniky s výjimkou několika malých firem specializovaných na luxusní zboží po snižování nákladů si pravidelně vybírá svou daň. Zatím posledním, kdo ji zaplatil, není nikdo jiný, než převeliké Sony.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Je to příběh jako přes kopírák, aktuálně se týká jedné řady notebooků Sony Vaio, celkem zhruba třiasedmdesáti tisíc kousků. Sony je od majitelů – zákazníků hodlá vybrat, protože obsahují potenciálně nebezpečnou vlastnost. Špatně uložený kabel v pantu notebooku se vlivem mechanického tření může přeškrábnout o pant či nedaleký šroubek. Výsledkem může být zkrat, přehřátí notebooku, jeho poškození a v konečném důsledku popálení nebohého jůzra (hlášeno 1×).

Nepříjemná náhoda? Ne, nepříjemná obvyklost. Jen v oblasti přenosných počítačů se už s něčím podobným setkali všichni velcí výrobci. Dell, Toshiba, Acer, a další. Jejich technické vady, ať už dílenského nebo inženýrského charakteru, způsobily změnu těchto přátel pro každý den v horoucí kamna; jejich požáry, efektivní výbuchy i tiché imploze – vždy spojené s kompletní ztrátou dat a znehodnocením stále ne zrovna laciného zařízení. Objevené nedostatky, spojené s omluvným vybíráním potenciálně ohrožených zařízení, jsou posledních pět let víceméně každoroční záležitostí.

MM socky3

Přenosné počítače jsou přitom pouhým vrcholem ledovce. Jedná s totiž o masově produkovaná, ale stále poměrně drahá (bez ohledu na nedávné poklesy cen) zařízení. Notebook není spotřební zboží, ale pořád ještě investice, a dle toho se k zákazníkovi musí výrobce chovat. Jaká je ovšem v oblasti konstrukčně-výrobních chyb situace u menších elektronických zařízení? U laciných PDA, levných mobilních telefonů, u multimediálních přehrávačů? Myslím, že nemá cenu si dělat naděje.

Výrobci katují kosty (cut costs), a to zcela jednoznačně na úkor zákazníků. Když shoří pár notebooků, přehrávačů nebo jiných blbinek, kdo si všimne? A když si někdo všimne, kdo si bude stěžovat přímo výrobci nebo regulační autoritě? To jsou nejméně dva filtry, jimiž projde minimum případů. Jeden, dva roční poplachy kvůli nebezpečným výrobkům a následné vybírání deseti/sta tisíců potenciálně explozivních strojků je patrně pouze a jedině vrchol ledovce.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.