Hlavní navigace

EU vyšetřuje, zda Apple nezneužívá postavení k vytlačení rivalů iPhonu

David Slížek

Evropská komise rozeslala vybraným mobilním operátorům devítistránkové dotazníky, ve kterých se ptá na detaily z jejich smluv s firmou Apple, napsal deník Financial Times.

Brusel chce zjistit, jestli se firma Apple s mobilními operátory nedohodla na podmínkách, které by omezovaly vstup dalších výrobců na trh, píše deník Financial Times (FT). Jde zatím o předběžné zkoumání, skutečné řízení s Applem by mohlo přijít až v případě, že by se prvotní podezření potvrdilo.

Komise se podle listu v dokumentu ptá například na to, zda Apple ve smlouvách zavazuje operátory, aby prodávali iPhony vždy za srovnatelných nebo lepších podmínek než přístroje konkurenčních značek. Počínání, kdy smlouvy v podstatě neumožňují, aby konkurence dosáhla lepších podmínek, totiž EK považuje za porušení antimonopolních pravidel.

Content 2017 - tip Footshop

Dalšími zkoumanými body má být podle FT například to, zda Apple vyžaduje po operátorech garanci minimálního množství odebraných telefonů, zda ve smlouvách stanovuje podmínky pro marketingové rozpočty, nebo jestli Apple technicky či smluvně omezuje kompatibilitu iPhone 5 s evropskými LTE sítěmi.

Pokud by opravdu mělo dojít k oficiálnímu vyšetřování Applu, musela by ale EK prokázat, že firma má na evropském trhu dominantní postavení. Při stoupajícím podílu Samsungu to ale není tak jisté, doplňuje Financial Times. Zajímavé je, že Brusel předběžné vyšetřování spustil zřejmě na základě stížností samotných operátorů. Apple samozřejmě jakékoli porušení zákonů popírá.

Našli jste v článku chybu?
29. 5. 2013 14:05
x (neregistrovaný)

Na zcela funkcnim trhu bude do nekolika tydnu vyrabet presne totez uplne kazdy. Patenty a dalsi ochrany jsou to, co nici trh. Na zcela funkcnim rthu je pak jedinou ochranou rychlost uvedeni na trh.

29. 5. 2013 10:03
JKL (neregistrovaný)

Právě že na zcela funkčním trhu takový produkt MUSÍ vzniknout téměř vždy. Protože pokud někdo vytvoří nějaký nový produkt, například unikátní v čemkoliv nebo dokonce zcela nové odvětví (jako např. v devadesátých letech bylo indexování a vyhledávání na Internetu), tak má vždy podíl blížící se 100% nebo u nově vzniklých služeb, které ani neexistovaly, je to 100%.

A jenom, aby neměl, tak se přirozené fungování trhu "zreguluje" a onomu subjektu se zakáže, nařídí, přikáže... Úplně stejně jako kdyby …