Hlavní navigace

EUnet a peering už nejsou anto<FONT SIZE=1>šo</FONT>nyma!

11. 6. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V rámci veletrhu ComNet uspořádal svou tiskovou konferenci i EUnet Czechia/Internet CZ. Oznámil na ní několik zajímavých skutečností, změny v peeringové politice bych snad mohl s trochou plivnutí pod nohy označit dokonce za revoluční.

Již na minulé tiskové konferenci, která se konala na výstavě Prague Internet World, se mluvilo o tom, že holding EUnet International, který je vlastníkem i českého EUnetu, odkoupila mamutí americká firma Qwest, která působí v oblasti telekomunikací a v současné době se rozkročuje i do služeb Internetu. Tento vstup se na EUnetu odrazí v několika směrech, podle mého názoru nejzajímavější je jeho rozkročení opačným směrem, tedy k datovým službám. V určitém střednědobém horizontu by tak EUnet měl nabízet nejen připojení k Internetu, ale i samotné datové spoje. Něco takového dnes provozují třeba společnosti Global One či Telenor. Podle informací od Internetu CZ se však s budováním potřebné infrastruktury po Evropě začne nejdříve na jaře příštího roku.

Tisková konference také přinesla vysvětlení podstatného vylepšení pozice EUnetu v našich testech, které jsme pozorovali minulý týden. Po určitém období, kdy se EUnet nořil níže a níže konečně došlo k dlouho očekávánému upgradu a EUnet se vyšvihl zpět na přední příčku – urputný boj s ním však od pondělka začal svádět nováček testů, Global One. Podle představitelů EUnetu na zavedení nového spoje čekali zhruba půl roku a přitom se obrátili na téměř všechny společnosti, které u nás tyto služby nabízejí. Nakonec se jako nejspolehlivější ukázal být SPT Telecom, který minulý týden EUnetu přivedl další 2 Mb/s; sice po půl roce, ale přece první. EUnet nyní připojují do světa spoje o celkové kapacitě 4,5 Mb/s.

Zdaleka nejdůležitější se mi však jeví oznámení o nové peeringové politice EUnetu. Všichni, kteří sledujeme dění v českém Internetu, dobře vím, jak rezervovaný postoj v této oblasti EUnet měl. I dnes, kdy spolu drtivá většina poskytovatelů připojení peeruje bez omezeni, a dokonce i CESNET už urazil značný kus cesty kupředu, se může EUnet pochlubit jen se dvěma peeringovými partnery – CESNETem a PVT. Věci by se však měly změnit. EUnet totiž konečně dorazil se svojí linkou do NIXu a plánuje vytvoření jakéhosi „svatého“ dvanáctera pevně určených podmínek, která budou každému případnému partnerovi stačit k tomu, aby mohl s EUnetem peerovat. Jaká pravidla to konkrétně jsou zatím ředitel Internetu CZ Ing. Rosendorf nechtěl prozradit s tím, že ještě nejsou „učesaná“, nicméně už teď je zřejmé, že minimálně IBM sítem neprojde. Kamenem úrazu je zde skutečnost, že IBM má pro celou Evropu jeden autonomní systém, takže nelze snadno rozlišit provoz do české sítě IBM a zbytku Evropy. Narozdíl od většiny ostatních poskytovatelů připojení přitom EUnet nechce peerovat z celoevropskou sítí IBM, zájem má jen o českou část. To je nepochybně velká škoda.

Hovořilo se i o nasazení 56 kb/s modemů pro přístup do Internetu. V Praze má prý EUnet již zhruba 80 modemů s touto technologií, konkrétně se jedná o K56flex (t.j. skupina Rockwell, Lucent atd. – konkrétně zde bych tipoval Microcom, od kterého EUnet v minulosti modemové centrály kupoval). Jak jsem však pochopil, EUnet se do toho příliš nehrne. S jedním vedle sedícím kolegou novinářem jsme došli k pěknému bonmotu, který přesně vyjadřuje situaci v této oblasti. Nevýhoda 56 kb modemů je dnes totiž v tom, že rychlost připojení se zvýši přinejlepším o třetinu až polovinu, ovšem cena za připojení u většiny poskytovatelů hned dvojnásobně. A co hůř, zvýšená rychlost rozhodně není garantovaná, zato cena ano. :-( Já osobně bych se do toho příliš nehrnul.

Jak už jsem řekl, nejzajímavější byly novinky o peeringu. Dokud však nejsou známy konečné podmínky, nedá se ještě tak docela říci, že jde opravdu o zásadní průlom – uvídíme, co se bude dít. Změna k lepšímu by byla načase.

Marek Antoš

WT100


Starší, související články a odkazy:

* Výsledky testů za květen

* Testy poskytovatelů na Lupě

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).