Hlavní navigace

Europhon DTR 2008 mini: sympaťák, co se hodí i do auta

19. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Že se tento přístroj od svého předchůdce Europhon DTR 2005 mini liší, je znát už na první pohled. Každý uživatel si nejprve všimne, že se tento set-top-box dá ovládat pouze dálkově. Jeho přední část je totiž tvořena černým zaobleným plexisklem bez jakýchkoli tlačítek. Velmi zajímavou předností je 12V napájení, které umožňuje použít přijímač třeba do auta.

Vzhled a konektorová vybavenost

V jednoduché bílé krabici jsem nalezl přístroj, uživatelskou příručku, kde je jednoduše a srozumitelně popsáno ovládání přístroje, dálkové ovládání s bateriemi a napájecí adaptér. Na předním panelu je umístěný čtyřmístný display, který ve vypnutém stavu zobrazuje jen pomlčku na posledním místě a při zapnutém stavu číslo zvoleného kanálu.

Zadní část je vybavena dvěma scarty, jedním pro připojení přijímače k televizoru a druhým pro připojení k např. videorekordéru. Dále vstup pro venkovní nebo pokojovou anténu a anténní výstup pro vedení signálu dál (např. k dalšímu set-top-boxu). A nakonec se zde nachází zdířka pro napájení síťovým kabelem. Na levé straně se nachází zdířka RJ12 IR pro tzv. Infrarot-Maus (infračervenou myš), ale dále v návodu není přesně specifikováno, k čemu slouží. Mně samotnému se také nepodařilo zjistit, k čemu je. Přístroj má rozměry 230×35×140 mm. Ve stavu standby spotřebuje 4W a ve stavu zapnutém 10W.

Europhon DTR 2008 zpředu
Europhon DTR 2008 zezadu

Uvedení do provozu

Po zapnutí přístroje se na obrazovce televizoru zobrazí nabídka s výběrem jazyka, čeština je šestá v pořadí. Dále se objeví výběr země, kde je Česká republika na posledním osmém místě. Zbývá jen nastavit, zda chceme zapnout napájení antény přímo set-top-boxem přes koaxiální kabel, nebo zda má anténa vlastní napájení. Po těchto nastaveních se automaticky začnou vyhledávat televizní programy a rádia. Toto vyhledávání trvá asi tři minuty. Pak si už stačí jen vybrat program či rádio, zmáčknout exit a začít sledovat.

Europhon DTR 2008 menu

Ovládání a funkce

Veškeré ovládání je zprostředkováno dálkovým ovládáním a je lehce pochopitelné. Při zobrazení menu máte vždy dole na obrazovce nápovědu tlačítek pro pohybování se v menu a potvrzování. Mezi tlačítka, která stojí za zmínku, patří:

  • MENU – rozhraní umožňující uživatelské nastavení přístroje
  • EPG – (elektronický programový průvodce) umožňuje prohlížení televizního programu
  • LIST – seznam programů, ze kterého se dá rychle najít program, na který se právě chceme podívat. Tento seznam je možné setřídit podle oblíbenosti do složky oblíbené v nabídce MENU – Seznam kanálů. Zde si můžete vybrat, jestli chcete programy ručně setřídit nebo editovat seznam oblíbených, kde přesuneme oblíbené kanály ze seznamu všech programů do složky oblíbené.
  • RADIO – přepínání mezi rozhlasem a televizí, tutéž funkci má i tlačítko TV
  • TEXT – zapnutí teletextu. V teletextu se stránky listují číslicemi (tzn., že zadáte číslo stránky na klávesnici dálkového ovládání) a dá se přepínat v režimu s černým nebo průhledným pozadím.
Europhon DTR 2008 dálkový ovladač

Všechna tato tlačítka jsou soustředěna kolem potvrzovacího tlačítka OK, kolem kterého jsou v bezprostřední blízkosti šipky, kterými se v menu pohybujete. Ve spodní části ovladače nalezneme ještě tlačítka F1 a F2, která otevřou okno pro nastavení zvuku a času automatického vypnutí. Další funkcí je například číselný zámek.

Funkce, kterou jistě oceníte, je časovač. Pomocí něj si můžete nastavit až deset nahrávacích časů pro sepnutí set-top-boxu pro nahrávání třeba do videorekordéru. Je samozřejmě důležité, abyste měli na ten samý čas nastaven váš videorekordér a také abyste měli správně nastaven čas na set-top-boxu. Obraz má digitální kvalitu a režim barev Scart-výstupu lze přepnout v MENU – Nastavení – Nastavení přístroje mezi režimem YC a FBAS. Také se zde dá přepínat obraz mezi formátem 4:3 nebo 16:9. Kromě toho je zde důležité nastavení Místního času (+1.00 hod. pro zimní čas a + 2.00 hod. pro letní čas) pro správnou funkci EPG. Samotný čas nemusíte nastavovat, protože si ho přístroj vyčte z vysílaného signálu. Kromě jiného se zde dá nastavit barva, průhlednost a doba zobrazení OSD (okna menu).

Při přepnutí programu se dole na obrazovce zobrazí jméno aktuálního a následujícího pořadu a od kdy do kdy trvá.

Hledání a nastavení programů
Europhon DTR 2008 screen 1
Europhon DTR 2008 screen 2
Europhon DTR 2008 screen 3
Europhon DTR 2008 screen 4

Kliknutím si můžete obrázek zvětšit

EPG, teletext a menu v češtině

Umí dobře česky - pečeť

Menu je velmi přehledné a v českém jazyce bez jakýchkoli problémů zvládá veškerou diakritiku. Taktéž teletext, o němž je již zmínka výše. Nezaznamenal jsem jedinou chybu v diakritice teletextu. Elektronický programový průvodce (EPG) zobrazí seznam pořadů na týden dopředu a u programu rozhlasu tři dny dopředu.

Jediný nedostatek u EPG shledávám ve vyplňování dlouhých mezičasů mezi pořady, jinými pořady z jiných programů na EPG. Tento nevýrazný nedostatek je pouze u programů televize Nova a Prima, ale projevuje se až u programu na následující den a pouze občas.

Nastavení přijímače, EPG a teletext
Europhon DTR 2008 screen 5
Europhon DTR 2008 screen 6
Europhon DTR 2008 screen 7

Kliknutím si můžete obrázek zvětšit

Závěr a hodnocení

Tento set-top-box působí na první pohled dojmem diskrétním, možná trochu jednoduchým dojmem. Teprve při jeho spuštění zjistíte, že je to opravdový sympaťák, co se funkcí, přehlednosti a spolehlivosti týče. Ovládání je velice jednoduché a menu je také zcela přehledné. Tento přístroj si svým poměrem cena/výkon rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Europhon DTR 2008 mini
Celkové hodnocení 9,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

cif-tip-téma-foto

Orientační cena: 1190 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Používáte digitální set-top-box v autě?