Hlavní navigace

Evolve DT-0401-A: sympatická novinka za příznivou cenu

31. 5. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Značka Evolve se na českém trhu prosadila zejména díky levným MP3 přehrávačům - hudebními přístroji její působení ale zdaleka neskončilo. Se stejným logem se před nedávnem objevil také přijímač zemského digitálního vysílání, který se mezi konkurencí zvučnějších jmen rozhodně neztratí. Už kvůli své nízké ceně.

Stolní digitální set-top-box s nepoetickým typovým označením DT-0401-A je dodávaný v kartonové krabici s kompletně českými popisky. Značka Evolve vznikla totiž u tuzemského dovozce Abacus Computer. Původní výrobce zůstává úspěšně utajený, zmínku o zemi původu nenajde uživatel nejen na krabici, ale ani v manuálu, který spolu s dálkovým ovladačem a dvěma AAA bateriemi tvoří nedílnou součást přijímače.

Evolve 01

Evolve na první pohled

Přijímač má elegantní štíhlý design (26,6×15,8×3,­9 centimetrů) se zakulacenými rohy čelní stěny a děleným panelem. V levé části je umístěný vypínač, který přístroj uspává nebo probouzí z pohotovostního režimu, a pár kanálových voličů. Pod tónovaným krytem se schovávají kontrolky napájení, stand-by módu a aktivního zámku, čidlo dálkového ovládání a čtyřmístný segmentový displej.

Evolve 02

Konektory a dálkový ovladač

Zadní stěna doslova přetéká konektory. Dá se říci, že tu kromě komponentního video výstupu najdeme i všechny další možnosti propojení set-top-boxu: dva SCART konektory, zdířku s-video, kompozitní video + stereo výstup, digitální zvukový výstup S/P-DIF v optické i koaxiální podobě a pochopitelně také anténní vstup a výstupní smyčku. Nechybí sériové rozhraní RS-232 pro připojení počítače k případnému nahrání nového firmware a ani separátní vypínač, který Evolve zcela odpojí od elektrické sítě. Set-top-box si odebírá při provozu 15 W, což není úplně málo.

Evolve 03

Dálkový ovladač není dvakrát výrazným designérským počinem, ale navržený je poměrně ergonomicky a umožňuje přímé ovládání mnoha funkcí set-top-boxu bez přístupu do menu. Nabízí např. cestu k elektronickému programovému průvodci (EPG), volbu audio stopy, titulků, přepínání televizních a rozhlasových stanic, volbu obrazového módu a také samostatný regulátor hlasitosti zvuku. Přijímač reaguje na povely rychle a bez protestů. Výrobce udává akční rádius +/- 30 stupňů, takže diváci na set-top-box nemusí mířit úplně zpříma.

Evolve 04

Naladění programů

Český tištěný návod uživatele provede úvodní instalací, která je skutečně snadná a zvládne ji bez problémů každý. Přístroj o průběhu ladění informuje prostřednictvím lišty s údajem v procentech, postupně také zobrazuje nalezené programy. Evolve má velmi citlivý tuner a nejsilnější pražský multiplex A chytí doslova na kus drátu. I při nízké úrovni signálu se kvalita vysílání pohybovala nad 50 procenty a obraz byl prakticky beze ztrát. S aktivní pokojovou anténou, utopený v prvním patře s výhledem do malostranského dvora, našel i momentálně nevysílající multiplex C. Na obyčejné síto za oknem pak objevil na daném místě také nejslabší síť B. Při použití střešní antény našel set-top-box všechny tři multiplexy bez obtíží.

Evolve 06
Evolve 07

Menu a systémové volby

Ačkoliv návod vychází z anglických příkazů, digitální přijímač je kompletně počeštěný a po přepnutí výrobku do českého jazyka se uživatel rychle zorientuje. Menu je jednoduché a přehledné. Položka Programy nabízí přehled naladěných kanálů, které je možné zatřídit podle žánrů do čtyř barevně odlišených skupin. O aktuální stanici televize nebo rádia informuje i displej na čelní stěně. Pod titulem Ladění najde uživatel automatické nebo ruční vyhledávání programů, při druhé volbě stačí zadat kanál příslušného vysílače. Přístroj se může pustit do hledání stanic také pouze v aktuálním multiplexu. Nově nalezené programy může majitel výrobku buď přidat k dříve vyhledaným, nebo celý seznam přepsat a naladit všechny kanály znovu.

Evolve 08
Evolve 05

Evolve mnoho možností k nastavení nenabízí, a tak pod kolonkou Nastavení najde divák jen skromný počet voleb. Položka AV výstup dovoluje měnit parametry zobrazení, typ video výstupu (kompozitní / RGB) a režim zvuku (stereo, levý / pravý). Jazykem nabídek může být buď čeština, němčina, nebo angličtina. Změnit se dá také nastavení časové zóny a bezpečnostního heslo, uživatel může provést i reset přístroje do tovární podoby. Mezi další možnosti patří zobrazní a případné smazání záznamů z časovače, zapnutí napájení pro předzesilovač aktivní antény a vyvolání informací o verzi firmware.

Evolve 10

Průvodce televizním programem

EPG, tedy elektronický programový průvodce, má podobu přehledné tabulky s časem a aktuálním programem šesti televizních stanic najednou. Divák může tabulku posouvat, a to jak ve směru mezi televizními programy, tak po časové ose. Obvyklým problémem je skutečnost, že u pořadů s krátkou stopáží se do malého okna nevejde celý jejich název. Kosmetický nedostatek vyřeší stisk tlačítka OK, jenž zobrazí detaily o vybraném úseku vysílání. Tlačítkem 0 přidá uživatel pořad do časovače, který pak ve zvoleném čase set-top-box zapne i vypne. Časovač umožní, aby si majitel přístroje mohl nahrát pořad na video nebo DVD rekordér.

Evolve 09

Obraz, zvuk a podpora češtiny

Kvalita obrazu je v podání Evolve DT-0401-A na vysoké úrovni. Na místech, kde analogový signál zrní, a kde se podaří naladit DVB-T, vypadá digitální vysílání parádně. Analogovou kabelovou televizi obraz DVB-T hravě překonává, je čistý, kontrastní a bez jakýchkoliv ruchů (pokud chyby na straně multiplexerů nebo divákova příjmu nezpůsobí kostičkování). Také digitální zvuk přes koaxiální rozhraní nelze než pochválit. Menu set-top-boxu se potýká s několika kosmetickými chybami. Položka Nastavení není zřejmě kvůli omezení počtu znaků zcela přeložená, v hlavičkách některých menu nabídek chybí diakritika. Češtinu v EPG zvládá Evolve v obou kódováních, ale jen částečně. Zobrazení diakritiky probíhá nekorektním způsobem, všechny české znaky se ukazují bez čárek a háčků nad písmenem – znaménko je vždy před nimi. Celkový dojem není ideální, přesto divák text nakonec přečte. Teletext funguje na výbornou.

Shrnutí

Evolve DT-0401-A je levný, ale zároveň i bezproblémový DVB-T přijímač. Set-top-box má jednoduchou obsluhu a solidní podporu češtiny, kterou kazí jen provizorní zobrazování diakritiky v elektronickém programovém průvodci. Mezi klady výrobku patří také citlivý ladicí obvod. K dokonalosti chybí přístroji kromě vydařenější češtiny v EPG a částečně i v menu jediná věc – modulátor pro připojení k televizím bez konektoru SCART nebo na rozvod zanalogovaného signálu po bytě. Modulátor by ale levný přístroj zbytečně prodražil i pro ty, kteří ho vůbec nevyužijí.

Omluvte prosím nižší kvalitu obrázků, které zachycují televizní vysílání a funkce set-top-boxu. Jde mimořádně pouze o fotografie obrazovky, ale přesto doufám, že přispějí k názorné představě o možnostech digitálního přijímače.

Evolve DT-0401-A
Celkové hodnocení 8,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: MEGAOBCHOD.cz

Dovozce: Abacus Computer

MMF24

Orientační cena: 1800 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jakou známkou byste ohodnotili recenzovaný set-top-box (1 = nejlepší)?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).