Hlavní navigace

EVOLVE Scorpio DT-3010HD: pozemní HD set-top-box s nahráváním

15. 9. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Autor: 322915
Po delší době zrecenzujeme jeden ze set-top-boxů pro pozemní příjem digitální televize. Je schopen zpracovat i signály ve Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 bodů). Kdo bydlí v oblasti terrestrického příjmu ČT HD nebo Novy HD, případně v dosahu zahraničních vysílačů pracujících v tomto formátu, je pro něj tento přijímač výhodnější než přijímače pracující pouze MPEG-2. EVOLVE Scorpio umí samozřejmě nahrávat i přehrávat záznamy z obou formátů z externích disků přes USB port. Zajímavá je i podpora přehrávání dalších formátů: MOV, QuickTime, MP4 a mnoha dalších.

Přijímač je celý v černém provedení a jeho velikost je pouze 22×17×4,5 cm. Nezanedbatelnými parametry je také spotřeba, která v provozu nepřesáhne 7 wattů, ve standby necelý Watt. Vstupní napětí: 90 – 240V AC 50 Hz. Hmotnost přijímače je mírně přes 1 kg. Přijímač je plně lokalizován (čeština, polština a slovenština), tzn. včetně OSD Menu, EPG, teletextu i titulků. Předností je velice slušná citlivost tuneru.

EVOLVE DT- 3010HD přední panel

Přední a vrchní panel

Na předním panelu najdeme odleva černý tlačítkový vypínač z/do standby. Vedle je svítící dioda indikující vypnutí přijímače do standby svítící červeně a při provozu svítící zeleně. Uprostřed se nachází čtyřmístný žlutý LED zobrazující číslo kanálu. U displeje se ještě nachází čidlo dálkového ovládání. Vpravo je USB 2.0 host. USB port na předním panelu je výhodou, pokud provádíte upgrade software nebo připojíte na chvíli flash disk se záznamy hudby nebo s vašimi obrázky. Nevýhodou je, když musíte mít zepředu stále připojený USB kabel vedoucí kamsi k disku, což nepůsobí příliš esteticky. Přijímač má ještě dva ovládací prvky nezvykle na hraně vrchního panelu, a to dvě tlačítka, která umožňují přepínání programů.

EVOLVE DT- 3010HD zadní panel

Zadní panel

Na zadním panelu odleva je anténní UHF/VHF tuner s průchozí smyčkou signálu (LOOP TROUGH), konektor S/PDIF: digitální koaxiální audio výstup, konektor SCART TV: CVBS, RGB, audio L/R, konektor SCART VIDEO: CVBS, audio L/R a konektor HDMI: 1.3 verze. Úplně vpravo je napevno zabudovaný síťový kabel.

EVOLVE DT- 3010HD dálkový ovladač

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání je velice malé a gumová tlačítka hlavně v dolní části jsou velice blízko od sebe. Mohou tak nastat problémy s jejich lokalizací. Dálkové ovládání umožňuje ovládání přijímače ve všech jeho funkcích, ale je problém s jeho zaměřením. Funguje ve velmi malém úhlu a vyžaduje tedy přesnější zaměření na čidlo na předním panelu přijímače. Toto dálkové ovládání je patrně nejslabším článkem tohoto kompletu.

EVOLVE DT- 3010HD menu a ladění

Základní multimediální menu přijímače vlevo a vpravo screenshot průběhu instalace terrestrických muxů

Instalace

Tak snadnou instalaci umí pouze terrestrické přijímače. Úvodní modré menu přijímače je v jeho horní části oživeno řadou ikon. Při kliknutí na kteroukoliv z nich se zobrazí další volby. Dole je návod, které tlačítko na dálkovém ovládání zvolit a jak se v menu pohybovat. Český jazyk bývá již přednastaven z výroby, a tak po zapojení terrestrické antény stačí v menu přijímače spustit automatickou instalaci. Samozřejmě můžete zvolit i ruční ladění a rozhodnout se pro proladění kanálů VHF 5–12 nebo UHF 21 až 70. Šířku pásma nelze změnit, je nastavena u VHF na 7 a u UHF na 8 MHz. Pokud používáte zesilovač, v nastavení můžete zapnout jeho napájení. Na bohnickém sídlišti v Praze, které je o několik desítek metrů výše než vnitřní Praha, se na obyčejnou tříprvkovou anténu bez zesilovače umístěnou na balkóně podařilo přijímačem vyhledat všechny místní a několik mimopražských muxů. Celkem se naladilo 55 televizních a 38 rozhlasových stanic. Samozřejmě, že se některé muxy opakovaly, ale z různých vysílačů. Zdá se tedy, že tuner tohoto přijímače má dostatečnou citlivost a je předurčen i do míst se slabším terestrickým signálem. Ladění programů proběhlo velice rychle. Seznamy programů, které jsme instalovali, jsou uloženy podle pořadí, v jakém se naladily. Jak televizní, tak i rozhlasové.

EVOLVE DT- 3010HD časová tabulka

Časová tabulka: vlevo ČT 1, vpravo ČRo 1 – Radiožurnál

Seznam podle pořadí můžeme změnit dle identifikace programu ve vysílání, názvu programu nebo čísla muxu. Z uložených programů můžeme vytvořit i favoritní seznam: mazat, přesouvat, zamykat a přeskakovat. Přijímač má i další standardní nastavení: formát obrazovky, rozlišení na výstupu HDMI až do 1080i, TV normy PAL 50Hz a NTSC 60Hz, nastavení video výstupu je možné vybrat RGB/CVBS. Nastavíte-li přepínání obrazu pro zobrazovače 16:9, je vždy obraz vysílaný ve formátu 4:3 roztažen na celou šíři obrazovky. Snad bude tento problém opraven v některém z dalších software pro tento model. Pokud zadáte místo umístění přijímače, např. Praha a zvolíte automatické nastavení času, přijímač bude automaticky seřizovat přesný čas a zvolí i časový posun. Při ručním nastavení můžete měnit pouze časový posun, čas se ale opět automaticky nastavuje z vysílání. Přijímač má také nastavení automatického vypnutí v rozmezí jedna až dvanáct hodin.

Multimediální titulky se zobrazují správně česky podle přednastavení jejich velikosti buď malé, základní, nebo velké. Můžeme změnit i barvu pozadí a barvu titulků. Přijímač umožňuje vrátit všechna nastavení, která jsme provedli, a vymazat i seznam naladěných kanálů v menu při použití volby „tovární nastavení“. Poté znovu nastavujeme přijímač stejně, jako při prvním zapnutí po zakoupení přijímače.

EVOLVE DT- 3010HD teletext

Teletext

OSD teletext z dekodéru přijímače zobrazuje správně českou diakritiku ve zmenšeném okně na popředí vysílaného programu. Přijímač si načte stránky do paměti (cca 900 stran) takže jeho zobrazování při listování je velice rychlé. Do televizního video výstupu však teletext nepronikne (VBI teletext). Jeho zobrazení na obrazovce lze tedy vyvolat pouze prostřednictvím set-top-boxu.

Nahrávání, přehrávání a další funkce PVR

K přijímači lze připojit přes port USB externí pevný disk (s externím napájením), nebo USB flash disk, který se napájí po USB kabelu z přijímače. Tyto úložiště musí použít souborový formát FAT32. Nahrávky jsou ukládány ve známém formátu *.ts, delší nahrávky jsou uloženy do souborů každá o velikosti po 2 GB plus zbytek. Každá nahrávka obsahuje název programu a datum. Maximální velikost jednoho souboru pro přehrávání v přijímači je 4 GB. Přehrávač nepodporuje systém souborů NTFS. Nahrávání můžeme spustit tlačítkem REC na dálkovém ovládání, programovat z EPG, nebo zadat parametry nahrávky ručně. Při nahrávání na flash disky je nutné si napřed zjistit, jakou přenosovou rychlostí jsou schopny nahrávat. Pokud je přenosová rychlost úložiště menší než 10 Mb/sec. je nahrávka trhaná a tudíž nepoužitelná, zvláště u HD programů ve formátu MPEG-4/AVC. Přijímač disponuje i funkcí timeshift. Při použití této funkce nelze již nahrávat současně jiný program. Seznam nahrávek na úložišti můžeme okamžitě zobrazit tlačítkem LIST na dálkovém ovládání. Pokud chceme zobrazit seznam jiných nahrávek například s obrázky, audiem nebo záznamy v podporovaných video formátech, musíme jít přes menu USB. Tam je jejich rozdělení do seznamů v okně Multimédia. Z tohoto menu vybereme hudbu, foto, film nebo PVR. Po otevření jednoho z nich vybereme najetím svoji nahrávku a spustíme ji tlačítkem OK.

EVOLVE DT- 3010HD časovač

Kontrola, případně úprava začátku a konce naprogramované nahrávky, vpravo spouštění nahraného programu s náhledem

Přehrávač umožňuje přehrávání standardní rychlostí nebo zrychlení 2, 4, 8, 16 a 32 krát vpřed i vzad. Zrychlení však není plynulé, obraz přeskakuje rychle na jednotlivé snímky. Záznam můžete i zastavit a znovu z tohoto místa opět přehrávat. Tato funkce je okamžitá, bez prodlení a poruch v obraze. Pokud chcete vyhledat určité místo v nahrávce a znáte čas scény můžete na tuto pozici přejít okamžitě zadáním příslušného času. Z úložných médií můžete přehrávat hudbu, filmy nebo obrázky. Pokud nahráváte některý z programů, nelze přepínat na jiný kanál ani v témže muxu. Jste nuceni se dívat na program, který nahráváte. Nahrávka obsahuje všechny audiostopy, které jsou vysílány. Nahrávky neobsahují teletextové informace.

Při zobrazování JPEG fotografií můžete zapnout i automatickou prezentaci. Při ní jsou mezi promítáním použity náhodně se zobrazující přechodové efekty, kterých je cca 60. Nastavit lze i rychlost zobrazování dalšího snímku v rozmezí až 8 vteřin. Důležitá je i volba zobrazení snímků. Na výběr je původní rozměr stran obrázku nebo volba na celou obrazovku.

EVOLVE DT- 3010HD podrobný popisek

Podrobný popis programu

Informační banner

Zobrazuje se po přepnutí programu nebo stisknutím tlačítka INFO na dálkovém ovládání. Najdeme na něm údaje o čísle předvolby a názvu programu, v grafice kvalitu přijímaného kanálu, s názvem právě vysílaného programu a s časovým údajem od/do. Je zde také stručný údaj o následujícím programu. Při opětovném zmáčknutí téhož tlačítka se objeví podrobnější popis přijímaného programu, údaj o frekvenci atd. Dobu zobrazení informačních bannerů na obrazovce můžeme měnit.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujete už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Závěr

Umí dobře česky - pečeť

Přijímač má dobře řešeného elektronického průvodce (EPG), je možno použít rodičovský zámek, umožňuje výběr zvukového režimu: Stereo, joint stereo, Dual Mono, mono. EFC: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8. Systém dekódování: MPEG-1, Layer I & II & III. Vzorkovací kmitočet: 32, 44.1, 48 kHz. Přijímač Umí dobře česky včetně menu, titulků i teletextu a je dodáván s českým manuálem. Proto je mu možno udělit známku našeho serveru. Přijímač v balení neobsahuje potřebné baterie AAA do dálkového ovládání.

Přijímač vyhovuje až na maličkosti svému účelu (funkce dálkového ovládání a nemožnost nahrávání při současném sledování jiného kanálu). Přehrává mnoho multimediálních souborů, je vysoce citlivý a je předurčen pro dálkový příjem terestrického signálu. Velikostí a hmotností je velmi malý a lehký, takže se výborně hodí pro převážení na víkendy do chaty apod.

Poklepáním na kterýkoliv obrázek jej můžete zvětšit v novém okně. Zobrazíte tak více detailů.

EVOLVE DT- 3010HD krabice

Balení obsahuje

MMF24

• Přijímač EVOLVE Scorpio DT-3010HD
• Dálkové ovládání
• Český, slovenský a polský manuál

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/evol­ve-scorpio-dt-3010hd.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 1 790 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor + 1× firemní fotografie

Který z programů v DVB-T sledujete po vypnutí analogového signálu nejvíce

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).