Hlavní navigace

Experiment s Óčkem Expres HD nevyšel, ukázal na několik faktů nejen v DVB-T

1. 10. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Plány mediálního domu Mafra s hudebními kanály Óčko se změnily také pro satelit Astra. Pokud se tu objeví další stanice z této rodiny, půjde primárně o Óčko Gold šířené v MPEG-4.

Diváci nebyli na příjem programu připraveni

Hudební televize Óčko v pondělí oznámila, že ukončí šíření vysílání svého nového tematického kanálu Óčko ExpresHD kvalitě. Ve stručném vyjádření stálo: Óčko Expres se dočká technických změn. Od 1.10.2013 bude vysíláno v SD kvalitě, důsledkem velkého zájmu diváků o tuto stanici, ovšem nedostatečné technické vybavenosti u těchto zájemců. Óčko Expres tedy vychází vstříc všem, kdo od spuštění tohoto třetího kanálu Óčka projevili velký zájem o progresivní a kvalitní světovou hudební scénu. Z těchto řádků je leccos patrné i vzhledem k tomu, jaké informace se objevily na DigiZone.cz v uplynulých dnech.

Ukázalo se skutečně to, co předpokládala naše redakce. Diváci si díky tomu, že program byl dostupný v HD kvalitě, nedokázali k této stanici najít cestu. Potvrdil to i technický ředitel stanice Lukáš Hnilička. 90 % reakcí diváků, kteří se Óčku ozývali, a to ať už prostřednictvím Facebooku nebo e-mailové komunikaci, bylo negativních. Pokud už si diváci program v novém pražském multiplexu naladili, šel jim pouze zvuk a nefungoval obraz. Logicky, jejich televizor nebo set-top-box nebyl pro HD vysílání připraven. Ač je HD vysílání žádané, sledovanost ukázala, že dostupnost je stále ještě omezená, konstatoval Hnilička.

Óčko Expres od dnešního dne v pražském DVB-T v HD rozlišení nehledejte.
Autor: repro foto Óčko Expres HD

Óčko Expres od dnešního dne v pražském DVB-T v HD rozlišení nehledejte.

Peoplemetry vykázaly nulovou sledovanost

První data z peoplemetrů týkající se hudebního kanálu Óčko Expres, k nimž se server DigiZone.cz dostal, dopadla pro tuto stanici doslova tragicky. Tento kanál byl ve čtvrtek 26. září na nule a ani o den později, tedy v pátek 27. září, na tom televize nebyla lépe. Šlo přitom jak o kategorii diváků starších 15 let, tak i publikum ve věku od 15 do 54 let. Kladná hodnota se objevila v pátek u pořadu Expres PM, kde byl rating 0,01 ve skupině diváků starších 15 let. To stejné platilo i pro diváky 55+. Znamenalo by to, že stanice měla pouze deset diváků, kteří však vykázali nulový podíl na publiku. S tímhle zkrátka bylo nutné něco okamžitě dělat. Vedení televize ale musely tyto hodnoty bezpochyby zarazit.

Podle Lukáše Hniličky byla v podstatě nulová sledovanost Óčka Expres způsobena skutečně především tím, že po hardwarové stránce nebyli diváci pro jeho vysílání připraveni. Spousta uživatelů si například koupila set-top-box teprve před rokem, ale vzhledem k tomu, že to byla například levnější řada, tak v sobě neměla HD dekodér. Nešlo o to, že by diváci Óčko Expres neměli naladěné, ale že ho jednoduše nemohou sledovat. Měli černou obrazovku, řekl serveru DigiZone.cz technický šéf hudební televize Óčko. Určitě by nebylo od věci zjistit, kolik diváků v reálu vůbec sleduje v Regionální síti 12 programy Prima HDPrima Cool HD. Vypadá to, že i jejich podíl bude prozatím zanedbatelný a jde spíše o minoritní záležitost.


Foto: archiv

Peoplemetrové měření vykazovalo za minulý čtvrtek a pátek Óčku Expres nulové hodnoty.

V dalších distribučních kanálech Expres HD zůstane

Diváci, kteří už mohou sledovat Óčko Expres v HD rozlišení a nejsou zároveň diváky DVB-T, mají tedy předplacenu například kabelovou nebo IP televizi, se nemusí bát, že by o tento program přišli, respektive byl degradován do nižší kvality. Od nás bude signál stále odcházet v HD rozlišení. Downscale je nastaven až při předávání na trasu Českým Radiokomunikacím, takže veškeré internetové streamy v aplikacích by měly být zachovány a nic se nemění ani u kabelových sítí, které si přebírají signál od nás, ujišťuje Lukáš Hnilička. Připomeňme, že Óčko Expres v HD kvalitě bylo v nové digitální síti ČRa dostupné od 15. srpna. Podrobnější informace přinesl DigiZone.cz v tomto textu.

V Regionální síti 12 je Óčko Expres šířeno na bázi experimentu. Po přechodu do SD kvality by měl program vysílat s dostatečným datovým tokem a pravděpodobně i v plném PALu, tedy rozlišení 720×576. Ačkoliv půjde o SD rozlišení, kvalita bude na úrovni multiplexu 2 a všech standardních kanálů. Bavíme se tedy o kvalitě někde okolo čtyř až pěti megabitů, přiblížil Hnilička, který je po experimentu Óčka bohužel přesvědčen o tom, že diváci ještě na vysílání v HD kvalitě připraveni nejsou a vnímají ho spíše jako další doplňkovou službu. Ukázalo se, že diváci rozhodně nejsou připraveni mít kompletní nabídku v HD rozlišení. Jsou zvyklí spíše na to, že program mají k dispozici jak v SD, tak i HD, dodal šéf techniky Óčka.

MM socky3

Technický ředitel Óčka Lukáš Hnilička ujišťuje, že stanice bude v dalších distribučních kanálech nadále vysílat v HD rozlišení, včetně kabelovek a IPTV.
Autor: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Technický ředitel Óčka Lukáš Hnilička ujišťuje, že stanice bude v dalších distribučních kanálech nadále vysílat v HD rozlišení, včetně kabelovek a IPTV.

Na satelit půjde primárně Gold, Óčko bude v MPEG-2

Co se týká šíření dalších kanálů Óčka na satelitu, tam je situace následující: Hlavní kanál pochopitelně na družici Astra zůstává a je tu šířen v nekódované podobě a plné PAL kvalitě. Experiment s Óčkem Expres ukázal zároveň to, že pokud půjde Mafra s dalším kanálem na satelit, bude to primárně Óčko Gold, které by mohlo být šířeno v MPEG-4. Hlavní Óčko zůstane beze změny. Původní plán s přechodem do novějšího standardu padl. Z jednání se společností SES, která je poskytovatelem satelitní kapacity, vyplynulo, že na MPEG-4 jsou připraveny spíše domácnosti, jež si hradí placenou nabídku. Většina domácností je podle Lukáše Hniličky nadále vybavena přijímači MPEG-2.

Zdali se Óčko Gold nakonec skutečně objeví, nebo naopak neobjeví na satelitu, by mělo být známo do konce roku. Co se týká Óčka Expres, původní plán byl takový, že z družice skutečně vysílat bude, televize od něho ale nakonec ustoupila. Po jednáních s Astrou jsme došli k názoru, že Expres nemusí být podmínečně zařazen na satelit okamžitě. Primárně budeme upřednostňovat Óčko Gold, uvedl technický šéf hudebních stanic a dodal: Pokud by se nám v DVB-T ukázalo, že větší smysl má tento program provozovat v SD kvalitě, tak podle toho bychom se zařídili i na satelitu. Byl by to ale pravděpodobně MPEG-4. Na otázku, zdali by byly tyto kanály součástí nějakého balíčku, či by byly šířeny v režimu free-to-air (nekódovaně), zatím nedokáže Hnilička odpovědět.

Óčko Family se teprve nedávno rozrostla o svůj druhý kanál a těsně před startem je už i třetí - Óčko Expres
Autor: repro foto Óčko Gold

Óčko Gold se pravděpodobně na satelitu objeví, u Óčka Expres už to tak jisté není.

Máte pochopení pro kroky, které udělalo vedení hudebních kanálů Óčko?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.