Hlavní navigace

Experiment s Óčkem Expres HD nevyšel, ukázal na několik faktů nejen v DVB-T

Lukáš Polák

Plány mediálního domu Mafra s hudebními kanály Óčko se změnily také pro satelit Astra. Pokud se tu objeví další stanice z této rodiny, půjde primárně o Óčko Gold šířené v MPEG-4.

Doba čtení: 5 minut

Diváci nebyli na příjem programu připraveni

Hudební televize Óčko v pondělí oznámila, že ukončí šíření vysílání svého nového tematického kanálu Óčko ExpresHD kvalitě. Ve stručném vyjádření stálo: Óčko Expres se dočká technických změn. Od 1.10.2013 bude vysíláno v SD kvalitě, důsledkem velkého zájmu diváků o tuto stanici, ovšem nedostatečné technické vybavenosti u těchto zájemců. Óčko Expres tedy vychází vstříc všem, kdo od spuštění tohoto třetího kanálu Óčka projevili velký zájem o progresivní a kvalitní světovou hudební scénu. Z těchto řádků je leccos patrné i vzhledem k tomu, jaké informace se objevily na DigiZone.cz v uplynulých dnech.

Ukázalo se skutečně to, co předpokládala naše redakce. Diváci si díky tomu, že program byl dostupný v HD kvalitě, nedokázali k této stanici najít cestu. Potvrdil to i technický ředitel stanice Lukáš Hnilička. 90 % reakcí diváků, kteří se Óčku ozývali, a to ať už prostřednictvím Facebooku nebo e-mailové komunikaci, bylo negativních. Pokud už si diváci program v novém pražském multiplexu naladili, šel jim pouze zvuk a nefungoval obraz. Logicky, jejich televizor nebo set-top-box nebyl pro HD vysílání připraven. Ač je HD vysílání žádané, sledovanost ukázala, že dostupnost je stále ještě omezená, konstatoval Hnilička.

Óčko Expres od dnešního dne v pražském DVB-T v HD rozlišení nehledejte.
Autor: repro foto Óčko Expres HD

Óčko Expres od dnešního dne v pražském DVB-T v HD rozlišení nehledejte.

Peoplemetry vykázaly nulovou sledovanost

První data z peoplemetrů týkající se hudebního kanálu Óčko Expres, k nimž se server DigiZone.cz dostal, dopadla pro tuto stanici doslova tragicky. Tento kanál byl ve čtvrtek 26. září na nule a ani o den později, tedy v pátek 27. září, na tom televize nebyla lépe. Šlo přitom jak o kategorii diváků starších 15 let, tak i publikum ve věku od 15 do 54 let. Kladná hodnota se objevila v pátek u pořadu Expres PM, kde byl rating 0,01 ve skupině diváků starších 15 let. To stejné platilo i pro diváky 55+. Znamenalo by to, že stanice měla pouze deset diváků, kteří však vykázali nulový podíl na publiku. S tímhle zkrátka bylo nutné něco okamžitě dělat. Vedení televize ale musely tyto hodnoty bezpochyby zarazit.

Podle Lukáše Hniličky byla v podstatě nulová sledovanost Óčka Expres způsobena skutečně především tím, že po hardwarové stránce nebyli diváci pro jeho vysílání připraveni. Spousta uživatelů si například koupila set-top-box teprve před rokem, ale vzhledem k tomu, že to byla například levnější řada, tak v sobě neměla HD dekodér. Nešlo o to, že by diváci Óčko Expres neměli naladěné, ale že ho jednoduše nemohou sledovat. Měli černou obrazovku, řekl serveru DigiZone.cz technický šéf hudební televize Óčko. Určitě by nebylo od věci zjistit, kolik diváků v reálu vůbec sleduje v Regionální síti 12 programy Prima HDPrima Cool HD. Vypadá to, že i jejich podíl bude prozatím zanedbatelný a jde spíše o minoritní záležitost.


Foto: archiv

Peoplemetrové měření vykazovalo za minulý čtvrtek a pátek Óčku Expres nulové hodnoty.

V dalších distribučních kanálech Expres HD zůstane

Diváci, kteří už mohou sledovat Óčko Expres v HD rozlišení a nejsou zároveň diváky DVB-T, mají tedy předplacenu například kabelovou nebo IP televizi, se nemusí bát, že by o tento program přišli, respektive byl degradován do nižší kvality. Od nás bude signál stále odcházet v HD rozlišení. Downscale je nastaven až při předávání na trasu Českým Radiokomunikacím, takže veškeré internetové streamy v aplikacích by měly být zachovány a nic se nemění ani u kabelových sítí, které si přebírají signál od nás, ujišťuje Lukáš Hnilička. Připomeňme, že Óčko Expres v HD kvalitě bylo v nové digitální síti ČRa dostupné od 15. srpna. Podrobnější informace přinesl DigiZone.cz v tomto textu.

V Regionální síti 12 je Óčko Expres šířeno na bázi experimentu. Po přechodu do SD kvality by měl program vysílat s dostatečným datovým tokem a pravděpodobně i v plném PALu, tedy rozlišení 720×576. Ačkoliv půjde o SD rozlišení, kvalita bude na úrovni multiplexu 2 a všech standardních kanálů. Bavíme se tedy o kvalitě někde okolo čtyř až pěti megabitů, přiblížil Hnilička, který je po experimentu Óčka bohužel přesvědčen o tom, že diváci ještě na vysílání v HD kvalitě připraveni nejsou a vnímají ho spíše jako další doplňkovou službu. Ukázalo se, že diváci rozhodně nejsou připraveni mít kompletní nabídku v HD rozlišení. Jsou zvyklí spíše na to, že program mají k dispozici jak v SD, tak i HD, dodal šéf techniky Óčka.

Technický ředitel Óčka Lukáš Hnilička ujišťuje, že stanice bude v dalších distribučních kanálech nadále vysílat v HD rozlišení, včetně kabelovek a IPTV.
Autor: Ivana Dvorská pro DigiZone.cz

Technický ředitel Óčka Lukáš Hnilička ujišťuje, že stanice bude v dalších distribučních kanálech nadále vysílat v HD rozlišení, včetně kabelovek a IPTV.

Na satelit půjde primárně Gold, Óčko bude v MPEG-2

Co se týká šíření dalších kanálů Óčka na satelitu, tam je situace následující: Hlavní kanál pochopitelně na družici Astra zůstává a je tu šířen v nekódované podobě a plné PAL kvalitě. Experiment s Óčkem Expres ukázal zároveň to, že pokud půjde Mafra s dalším kanálem na satelit, bude to primárně Óčko Gold, které by mohlo být šířeno v MPEG-4. Hlavní Óčko zůstane beze změny. Původní plán s přechodem do novějšího standardu padl. Z jednání se společností SES, která je poskytovatelem satelitní kapacity, vyplynulo, že na MPEG-4 jsou připraveny spíše domácnosti, jež si hradí placenou nabídku. Většina domácností je podle Lukáše Hniličky nadále vybavena přijímači MPEG-2.

Zdali se Óčko Gold nakonec skutečně objeví, nebo naopak neobjeví na satelitu, by mělo být známo do konce roku. Co se týká Óčka Expres, původní plán byl takový, že z družice skutečně vysílat bude, televize od něho ale nakonec ustoupila. Po jednáních s Astrou jsme došli k názoru, že Expres nemusí být podmínečně zařazen na satelit okamžitě. Primárně budeme upřednostňovat Óčko Gold, uvedl technický šéf hudebních stanic a dodal: Pokud by se nám v DVB-T ukázalo, že větší smysl má tento program provozovat v SD kvalitě, tak podle toho bychom se zařídili i na satelitu. Byl by to ale pravděpodobně MPEG-4. Na otázku, zdali by byly tyto kanály součástí nějakého balíčku, či by byly šířeny v režimu free-to-air (nekódovaně), zatím nedokáže Hnilička odpovědět.

Óčko Family se teprve nedávno rozrostla o svůj druhý kanál a těsně před startem je už i třetí - Óčko Expres
Autor: repro foto Óčko Gold

Óčko Gold se pravděpodobně na satelitu objeví, u Óčka Expres už to tak jisté není.

Anketa

Máte pochopení pro kroky, které udělalo vedení hudebních kanálů Óčko?

Našli jste v článku chybu?