Hlavní navigace

Facebook koupí WhatsApp, za soka Messengeru dá 16 miliard USD

David Slížek

Akvizicí aplikace WhatsApp si Facebook pořídí největšího konkurenta svého vlastního Messengeru. Obě služby mají přitom dále fungovat nezávisle na sobě.

Když se loni spekulovalo o tom, že má o koupi WhatsApp zájem Google, visela ve vzduchu částka kolem jedné miliardy dolarů. O necelý rok a několik set milionů uživatelů později Facebook oznámil, že se domluvil na koupi služby za 16 miliard dolarů (z toho 4 miliardy hotovosti a 12 miliard v akciích) a ve hře jsou i další 3 miliardy v akciích pro zaměstnance, pokud ve firmě zůstanou aspoň čtyři roky po dokončení akvizice.

Mobilní IM klient WhatsApp umožňuje posílání textových zpráv a multimediálních souborů. Podle nejnovějších čísel zveřejněných firmou má kolem 450 milionů měsíčních aktivních uživatelů a 320 milionů denních aktivních uživatelů. A každý den mu má přibývat milion nových registrovaných účtů. 

Facebook si každopádně pořizuje zřejmě největšího konkurenta vlastní služby Messenger, která přes řadu změn v loňském roce za WhatsApp na většině trhů zaostává. Obě služby by měly po akvizici nadále fungovat odděleně – bude zajímavé sledovat, jak se tato vnitřní konkurence na jejich fungování projeví.

Marcom

Co se mění pro vás, naše uživatele? Nic, slíbil na blogu šéf WhatsAppu Jan Koum, který se po akvizici stane členem vedení Facebooku (Board of Directors). Aplikace má podle něj zůstat zcela samostatná a bude fungovat nezávisle na Facebooku. Můžete stále počítat s tím, že vaši komunikaci nebude přerušovat žádná reklama, dodal.

Obchodní model WhatsApp totiž stojí na placení ročního poplatku za jeho používání. Nový uživatel může aplikaci používat první rok zdarma, poté se platí 0,99 dolaru za rok.

Našli jste v článku chybu?
20. 2. 2014 11:51
volani.webnode.cz (neregistrovaný)

Proč někdo neudělá rozšíření protokolu XMPP nebo alespoň aplikaci, který by umožňovala zjišťovat které další lidé z adresáře mají XMPP....

Cokoliv uzavřeného a nesvobodného je problém používat. Nehledě na to, že pro XMPP existují klienti i na hodně staré telefony které mají pouze J2ME, nebo na staré symbiany.. WhatsApp mi na telefonu s J2ME neběží.. Líbí se mi XMPP a SIP.. a program JITSI.. Není špatný ani microSIP (na androidu je varianta nazývaná CSipSimple).

20. 2. 2014 10:11

No tak konečně Facebook bude mít kompletní telefonní adresáře uživatelů smartphonů. Takže se těšte na nové přátele na FB (na které jste třeba zapomněli, ale máte je v tlf. seznamu)

S USA(NSA) na věčné časy a nikdy jinak. Urááááá.