Hlavní navigace

Facebookoví spammeři prý vydělávají 200 milionů dolarů ročně

29. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Propočet vychází z ceníkových cen odkazů na černém trhu a z jejich množství napočítaného na mnoha fanouškovských stránkách.

Italští výzkumníci prozkoumali stovky tisíc „spamových“ odkazů umístěných na fanouškovské stránky na Facebooku a vypočítali, že odkazy vydělávají těm, kteří je tam zadávají, asi 200 milionů dolarů ročně.

Jeden z výzkumníků, De Micheli, objasnil pro Guardian, že spammeři dostávají za odkaz umístěný na stránku s 30 000 příznivci v průměru třináct dolarů, a za odkaz na stránku, která má přes 100 000 příznivců, je to dokonce v průměru 58 dolarů.

Výzkumníci dospěli k odhadu dvou set milionů tak, že propočítali počty těchto odkazů na různě velkých stránkách.

Umisťování reklamních odkazů na weby třetích stran bez předchozího souhlasu Facebooku sice zakazují pravidla služby, ale zabránit této praxi nemá Facebook patrně sílu.

Jeden ze spammerů však výzkumníkům přes Skype tvrdil, že Facebook po nich doopravdy nejde, protože vytvářejí obsah — který lidé často „lajkují“ a sdílejí.

Cloud23

Facebook se však pro Guardian vyjádřil, že vyvinuli řadu automatizovaných systémů, kterými se snaží zachytit „potenciálně škodlivé odkazy“ a zabránit v jejich šíření.

Zdroj: Guardian

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).