Hlavní navigace

Facebook: still friend, nebo příště radši tovaryšč?

13. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý měsíc téměř bez povšimnutí proletěla mediálním univerzem zpráva o posledních aktivitách ruského internetového molocha, společnosti Digital Sky Technology. Ta začala velmi aktivně oslovovat zaměstnance Facebooku a další majitele jeho akcií a ty pak ve velkém skupovat. Jsou jen Rusové takovými fanoušky sociálních sítí, nebo se můžeme začít bát?

Facebook se rozhodně zatím investorům nebrání, ostatně není divu. Utajované příjmy svědčí o tom, že za zdí nejrychleji rostoucí (dnes již přes 350 milionů účtů) sociální sítě se skrývá možná více otazníků, než je zdrávo. Důvod je jednoduchý, nejrychlejší přírůstek uživatelů dnes probíhá z destinací, které jsou coby reklamní trh pro Facebook zatím nemonetizovatelné, náklady na provoz ale stoupají neúměrně ziskovosti (nebo ztrátovosti) těchto trhů.

V září Facebook poprvé oznámil, že příjmy prvně překročily výdaje. Příjem ale nerovná se zisku a do Facebooku se letos několikrát investovalo (naposled v květnu za 240 mil. dolarů). Nemůže jít tedy jen o efektní pozlátko pro další potenciální investory?

Pokud sít skutečně není zisková, jakože většina analytiků, kteří situaci kolem něho momentálně sleduje, se shodne na tom, že se pohybujeme někde v intervalu od –1 do nuly, jakou přidanou hodnotu si potenciální investor slibuje? Facebook bývá ve vztahu k budoucnosti Internetu často srovnáván s Googlem, ponechme stranou, nakolik je toto srovnání relevantní, ale faktem je, že Rusové obecně Google zrovna dvakrát v lásce nemají.


pop

Co do popularity sociálních sítí je Rusko ve světové top 4. (zdroj: Universal McCann)


Teoreticky by mohlo jít také o logický důsledek současné popularity social-networkingu v Rusku. Jak si můžete ověřit na grafu společnosti Universal McCann, sociální sítě jsou zde co do popularity novým národním sportem. DST si je toho dobře vědoma, není divu, 70 % internetového trafficu v Rusku jde právě přes její aplikace. Dominantní sociální sítě Ruska (Forticom, Vkontakte) také nevlastní nikdo jiný, takže Facebook, který si mladí Rusové tak oblíbili, zkrátka jen chybí v portfoliu. Potud by vše vypadalo relativně nevinně, DST se nikdy netajila svými ambicemi expandovat na okolní trhy, konečně asi došlo i na ty vzdálené.

Cloud23

Co je trochu zvláštní, je fakt, že první investici DST do Facebooku podnítil a řídil zrovna Ališer Ustanov (informaci přinesl časopis Forbes), ruský miliardář a ocelářský oligarcha s blízkým vztahem k ruskému exprezidentovi a ex řediteli FSB (nástupkyně KGB) Vladimíru Putinovi. Na první pohled nijak nelogický krok, Usamov drží spolu se dvěma zakladateli v DST většinový podíl a nová média, komunikace a Internet jsou jeho koníčkem. Přesto bych se ale dopustil lži, pokud bych tvrdil, že zde něco nesmrdí.

Facebook zůstává i nadále velmi zajímavým dataminingovým nástrojem, ostatně personalisté ho mají podle všeho mnohem raději než třeba Linkedin. Během letních prázdnin kanadská vládní komise Facebook obvinila z nezákonného shromažďování osobních údajů. Podobné problémy, byť ne tak vyhrocené, řeší síť i jinde. Jako databáze plná mnohdy zajímavých osobních informací je Facebook možná opravdu zajímavější než coby investice s dlouhodobým návratem z reklamních výnosů. Co myslíte?

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).