Hlavní navigace

Kdo je to prominentní bloger?

9. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Neumím si to vysvětlit jinak než tím, že prozřetelnost chce někdy člověku uštědřit práci. Jak jinak je možné, že nad otázkou, která vypadá tak primitivně, strávíte ne jeden, ne dva, ale jak by Horst Fuchs zcela jistě řekl, „hned tři“ týdny?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Připravoval jsem si podklady pro jeden seminář, tématem mělo být podnikání na Internetu a tím i jeho nezanedbatelná podoba kteréžto říkáme blogosféra. Chtěl jsem ukázat několik příkladů úspěšných weblogů, které překročily, nebo se alespoň výrazně přiblížily neformální, leč sakra významné hranici, za níž je možné se tím uživit. Měl jsem na paměti kolektivně získaný názor jistého významného druhého, a sice, že v Česku je sice prostor pro hodně profesionálních autorů, ale jen pro pár takových, pro které se publikování vlastního jednomužného (jednoženného) periodika může stát hlavní činností, aniž by strádali hlady.

Zapsal jsem si několik všeobecně známých, dostatečně razících příkladů toho, jak se ono má nebo nemá dělat. Nechci je zde jmenovat částečně z důvodů korektnosti a částečně proto, že jistým lidem nemíním generovat návštěvnost. Vyzbrojen tímto seznamem, vrhl jsem se na seminář, ukázal zde společné vlastnosti vybraných serverů a po jeho skončení byl – poněkud zaskočen – konfrontován s otázkou, jež je v titulku tohoto textu. A sice, „kdo je to prominentní bloger.“

Přiznám, že jsem nedovedl odpovědět. Nemám přesná statistická data návštěvnosti jednotlivých blogů, které jsem zahrnul do příkladu, abych mohl porovnávat kvantitativně. Nechtěl jsem říkat že prominentní je ten, koho jsem vybral do vzorku pro ukázku studentům. Už vůbec jsem nechtěl říkat, že je to ten, kdo se za prominentního sám označí. Poněkud neprofesionálně jsem byl paf – ale snad profesionálně přiznal, že tomu tak je.

O týden později následoval zcela jiný seminář s jinými lidmi a v rámci jiné instituce, kde jako na potvoru neuvěřitelnou oklikou padla stejná otázka. Začal jsem si říkat, že to přece nemůže být náhoda a vrátil se ke svým původním přípravám s malou, ale podstatnou modifikací problémového tématu: Co dělá blogera prominentním? Výsledky bádání nebyly příliš pozitivní…

Tak především, prominentní bloger není totéž co – autoři Aktuálně.cz prominou – blogující prominent. Příčina je jednoduchá; prominenti jsou prominenty svou funkcí nebo jinou zločinnou vlastností a ne tím, že blogují. Také to není ten, kdo na své stránky přitáhne bambiliardu čtenářů denně díky dokonalé SEO optimalizaci. Že vás má Google rád, z vás zkrátka prominenta neudá. Osobně se mi hnusí lidé, kteří si prostě a jednoduše sami připisují metál „prominentních blogerů“, neboť jimi jsou většinou opět pouze sami pro sebe. Kdo je tedy oním hledaným?

Po vyloučení všech výše uvedených (a několika dalších) možností jsem dospěl k závěru, že kloudný závěr nemám. Nepomohli kamarádi v tuzemsku ni zahraničí, ptát se „prominentních blogerů“ jsem nechtěl. Pomohli až ti, kteří otázku původně nastolili.

ebf - tip do článku - debata

Prominentní bloger je podle mě autor toho blogu, o kterém blogují jiní blogeři. Je to jako bloger – prominent. První mezi blogery, zaskočil mne po týdnu a půl trápení člověk, u kterého bych to nečekal. Vrátil jsem se opět ke svým přípravám a dal mu za pravdu. Tato definice znamená, že prominent mezi blogery nemá žádný dopad na nikoho jiného. Prostě jej ostatní autoři ve svých dílkách považují za důležitého, poskytují mu pozitivní zpětnou vazbu. Činí jej prominentem.

To ale znamená, že „prominentním“ blogerem se nikdo nemůže stát sám. Nemůže se za něj ani sám označit. Kdyby se na hlavu postavil, nemůže říct, že dosáhl prominence. Ani kdyby měl ne jeden, ne dva, ale, jak by bezpochyby řekl Horst Fuchs, hned tři superoblíbené blogy.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).