Hlavní navigace

Facebook testuje příspěvky, které se časem samy smažou

Autor: Isifa
Jan Beránek

Snapchat zřejmě Facebooku nedá spát. Jeho nová funkce umožní nastavit smazání postů už při jejich plánování. Zatím jen v aplikaci pro iOS.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Test může předznamenat novou možnost, kterou by mohli ocenit především správci stránek. „Rozjeli jsme pilot v aplikaci pro iOS, která teď umožňuje lidem nastavit datum, kdy se mají jejich posty smazat,“ potvrdil mluvčí Facebooku serveru The Next Web.

Facebook podobné experimenty provádí běžně. Teď ale v podstatě směřuje k tomu, s čím sklízí úspěchy třeba Snapchat: k pomíjivé komunikaci. Podle prvních screenshotů, které zveřejnili uživatelé, totiž budou moci příspěvky mizet od jedné hodiny po publikování až do sedmi dnů: 

Má to ale samozřejmě svůj háček: příspěvek sice zmizí z profilu, ale ne z Facebooku. Úplné vymazání ze serverů a záloh má trvat až kolem devadesáti dnů.

KL-tip-hlasovani2019

Sázet při publikování příspěvků na internetu na pomíjivost či soukromí se každopádně nevyplácí - jak už dříve dokázal třeba zmíněný Snapchat. Ostatně i Facebook v nápovědě upozorňuje:

Když nastavíte dobu platnosti příspěvku, uděláme vše pro to, aby jej po uplynutí doby platnosti už nikdo neviděl. Jsou tu však technická omezení, v jejichž důsledku se v některých případech může stát, že uživatelé budou váš příspěvek moci zobrazit i po uplynutí platnosti. Pokud má někdo například dlouho otevřený kanál vybraných příspěvků, může váš příspěvek vidět, dokud se mu jeho kanál neaktualizuje, a to i když vypršela doba platnosti příspěvku. Uživatelé také mohou pořídit snímek obrazovky vašeho příspěvku a sdílet jej i po uplynutí doby platnosti.

Přesto na pomíjivost lákají i další služby. Facebook nedávno přišel se svou vlastní aplikací Slingshot. Ve srovnání se Snapchatem, který je po poslední investici oceňován až na deset miliard dolarů, ale příliš neprorazila.