Hlavní navigace

Facebook týden: lékaři určili diagnózu z informací na sociální síti

12. 12. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Představitelé Twitteru odmítají, že by blokovali zmínky o Wikileaks. FB spustil nový profil a chystá možnost nastavení soukromí na mobilech. Informace na FB pomohly určit diagnózu.

Začalo to prý před třemi týdny v Řecku a cílem této akce bylo odstranit z profilových obrázků fotografie lidí a nahradit je kreslenými obrázky postaviček z komiksů či animovaných filmů. Později se z toho stala akce na podporu ukončení násilí proti dětem, aby tento týden oblétla internetový svět zaručená informace, že za vším stojí skupina pedofilů, kteří věří, že díky komiksovým postavičkám přesvědčí děti, aby akceptovaly jejich žádost o přátelství.

Chtěli ale touto cestou pedofilové opravdu získat snazší přístup k nevinným dětem? Dá se o tom s úspěchem pochybovat. Kauza ale ukazuje na to, s jakou rychlostí a jak efektivně se po FB šíří zaručené zprávy, které uživatelé bez rozmyslu posílají dál jako síť sehraných botů.

Sociální noviny

Projekt Postpost.com, který umožňuje v reálném čase vytvářet online noviny z příspěvků vašich přátel na Facebooku si za krátkou dobu existence získal mnoho nadšených fanoušků. Někteří uživatelé ale upozorňují, že by bylo mnohem smysluplnější, kdyby služba byla integrována přímo do FB jako aplikace.

Každopádně se jedná o zajímavý pokus práce s obsahem na sociálních sítích, zvlášť s ohledem na těžké a doposud nepříliš úspěšné hledání obchodních modelů pro sociální sítě. Podrobněji se budeme těmto agregátorům věnovat příští týden v samostatném článku.

Máte už aktivovaný „nový“ profil?

"Řekněte to obrázkem" - moto nového profilu na FB.

„Řekněte to obrázkem“ – moto nového profilu na FB.

Facebook nabídl uživatelům „nový profil“. Část uživatelů si však stěžuje, že nový vzhled je nepřehledný. Pastička spočívá v tom, že jakmile si jej „aktivujete“, není cesty zpět.

Takže vám nezbývá, než se s novou podobou profilů smířit, a dáme na to krk, že se časem smíříte. Se změnami k „lepší použitelnosti“ lze totiž polemizovat, lze s nimi i nesouhlasit, ale to je tak vše, co se s nimi dá dělat.

Soukromí nastavíte i v mobilu

Mobilní přístup k Facebooku nově umožní flexibilní nastavování soukromí, respektive dostupnosti sdílených informací. Nejsme si jisti, zda to bude někdo používat, neboť u mobilního přístupu se cení především to, že je jednoduchý a jakákoli komplikace navíc, této jednoduchosti dost podstatně ubírá.

Nová funkce by měla být k dispozici během několika týdnů. Uživatelé tak budou mít přehledně k dispozici informace o tom, jaké informace s konkrétními aplikacemi sdílejí. Budou mít také možnost určit, kdo se dostane k jejich profilovým informacím, fokám či videím. Není však zatím, jasné zdali se kromě aplikace pro iPhone, objeví i nastavování soukromí v aplikacích pro Blackberry a Android.

Přihlašujete se na Facebook prostřednictvím mobilního telefonu?

Cenzuruje Twitter zmínky o Wikileaks?

Představitelé Twitteru odmítají, že by blokovali zmínky o Wikileaks. Podle nich se #Wikileaks nestalo trendem, proto, že sice generuje dostatečný zájem, který je ale trvalý a konstantní. Seznam trendů je totiž automaticky generovaný algoritmem, který se snaží rozpoznat taková témata, o kterých na Twitteru píše právě teď více, než kdy dříve.

ebf - tip do článku - debata

Šéfové Twitteru trpělivě vysvětlují – ale stejně ze sebe nesetřásají stín pochybností. Ano, právě těch, které na sebe kdysi uvrhli šéfové Digg.com, když ubírali hlasy a nakonec i mazali nepohodlná témata. Digg to vzdal, Twitter vysvětluje, že nic takového nedělá. A pochybnost? Ta jen tak nezmizí.

FB jako nástroj pro určení diagnózy

Už jste slyšeli historku o lékaři, který našel diagnózu svého pacienta na Internetu? Na síti se nyní objevila zpráva o pacientce, která upadla do kómatu. Lékaři jí prý zachránili život na základě informací, které o sobě zveřejňovala na FB. Za zmínku stojí, že se historka nešíří virálně, ale že ji roztrušuje oficiální weblog Facebooku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).