Hlavní navigace

Seriál Facebook

Facebook - co se zde děje, co je nového a jaké kauzy hýbají touto sociální sítí.

Rok 2011 s Facebookem, co nového přinesl a jak to s novinkami dopadlo

V roce 2011 Facebook změnil řadu věci, zpravidla razantně a s obvyklou řadou doprovodných problémů. Některé změny byly k lepšímu, některé nesplnily očekávání. Některé byly pro uživatele přínosné.

Doba čtení: 10 minut

Facebook slíbil, že zlepší ochranu soukromí a nakládání s osobními údaji

Představitelé Facebooku i jeho kritici se radují ze závěrů kontroly irského Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten konstatoval, že firma v oblasti ochrany soukromí a dat neporušuje zákon, zároveň však zveřejnil řadu doporučení, kterými by se měl provozovatel sociální sítě řídit. Přestane nás FB šmírovat?

Doba čtení: 5 minut

Facebook týden: více firem bude letos investovat do aktivit na sociálních sítích

Sociální média se letos zařadí po bok těch mainstreamových. Vyzkoušejte alternativního klienta k FB chatu. Facebook byl v uplynulé roce nejnavštěvovanějším webem ve Spojených státech.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: automatické rozpoznávání obličeje

Mark Zuckerberg je podle časopisu Time osobností roku. Technologie automatického rozpoznávání obličeje dorazila na Facebook, jehož celková hodnota dosahuje už 52 miliard dolarů.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: lékaři určili diagnózu z informací na sociální síti

Představitelé Twitteru odmítají, že by blokovali zmínky o Wikileaks. FB spustil nový profil a chystá možnost nastavení soukromí na mobilech. Informace na FB pomohly určit diagnózu.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: protesty na FB jsou úspěšné

V New Yorku zastavili protestující na Facebooku developerský projekt v hodnotě 100 milionů dolarů. Diaspora se nestane zabijákem FB. Rozumí odborníci sociálním médiím?

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: "Facebook killer" aneb Diaspora Alpha

Dlouhodobě očekávaná alternativa, která má mít vše, co Facebooku chybí a naopak nic, co na něm uživatelům vadí, vstoupila do provozní alfaverze. Twitter hledá možná právě vás.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: falešné profily a podpora prohlížení fotoalb

FB testuje homepage se zobrazováním fotogalerií přátel. Nabízí také prohlížeč, který umožňuje filtrovat potenciální přátele podle určitých parametrů.

18. 11. 2010 6:20
Doba čtení: 2 minuty

Eurokomisní objev

Evropští úředníci objevili kouzlo Facebooku. Přesněji řečeno objevili, že Facebook kašle na vaše soukromí. Je to zjištění blížící se svým významem objevu přesně toho kontinentu, na kterém Facebook sídlí.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: evropské snahy o regulaci a novinky v mobilních aplikacích

Evropská komise chce, aby Facebook mazal data uživatelů, kteří zruší svůj účet. Twitter prý dostatečně nechrání soukromí uživatelů. FB Places a Groups také v mobilní aplikaci pro Android.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: v hlavní roli Zynga

Farmville, neoblíbenější sociální hru, spustíte nově i na iPadu. Její tvůrce, firma Zynga, společně s FB čelí žalobě, že údajně poskytovaly údaje o svých uživatelích třetím stranám za účelem vlastního obohacení. Reklamu, jeden z hlavních zdrojů příjmů FB, většina uživatelů ignoruje.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: zobrazování obrázků a stránka přátel nově

Facebook testuje novou verzi stránky se seznamem přátel, současně mění způsob zobrazování obrázků. Zveřejňování telefonního čísla není hrozba, ale funkce, která se dá jednoduše ovládat v nastavení soukromí. Mapě „sociálního„ světa kralují FB, Twitter, Skype, Farmville a QQ.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: uživatelé dostávají online více než zaplatí

Největší poskytovatel placených her na Facebooku bude používat jako exkluzivní platební metodu FB kredity. FB je tak opět o krok blíže ke sjednocení svého světa pod jedinou platební vlajku. Za každé euro, které utratí firmy za reklamu na Internetu, získají uživatelé službu či obsah v hodnotě 3 eur, spočítala agentura McKinsey. Milion lidí protestuje proti stránce, požadující smrt pro amerického prezidenta.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: rodiče mohou kontrolovat chování dětí na sociálních sítích

PayPal připravuje zjednodušenou verzi pro „sociální“ hry. AOL umožní rodičům kontrolu nad tím, co jejich děti zveřejňují na sociálních sítích. Čeští manažeři FB prý zatím příliš nedůvěřují. Služba FB Places byla spuštěna v Japonsku a Anglii. Náklady Facebooku na datová centra povážlivě rostou. FB do roka pokoří Yahoo v oblasti odkazů na video obsah. Firmy mají nově k dispozici měření uživatelských reakcí na reklamu.

Doba čtení: 6 minut

Facebook týden: záplava spamu nejen v podobě nahotinek

FB stránky v poslední době zaplavují fotografie spoře oděných dívek. Pro ty nejnavštěvovanější přestavují nevyžádané erotické fotky takový problém, že raději ukončily zveřejňování jakýchkoli obrázků. Neustává ani lavina podvodných nabídek bezplatných IQ testů či vyzváněcích tónů do mobilů a iPadů zdarma. Coca Cola během marketingové akce v Izraeli sledovala uživatele Facebooku prostřednictvím RFID.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: profily prý přestávají být zajímavé

Poznámky na FB získávají funkce běžné z textového editoru. Facebook se stal v červnu třetím nejpopulárnějším videoserverem ve Spojených státech. Je tedy jen otázkou času, kdy i na něj dorazí videoreklama. Nově spuštěná funkce Places umožňuje uživatelům jednoduše informovat ostatní, kde se právě nacházejí. Ostatní hráči z oblasti služeb na zjištění polohy jsou prý zatím v klidu. Jak dlouho jim to ale vydrží?

Doba čtení: 3 minuty

Facebook Places: snaha získat peníze lokálních inzerentů

Facebook spustil dlouho očekávanou geolokační službu. Umožňuje uživatelům jednoduše informovat ostatní, kde se právě nachází. FB v tomto případě není žádným inovátorem, pouze se snaží držet krok s konkurencí a zajistit si do budoucna příjmy z reklamy v zajímavém segmentu trhu. Ostatní hráči zatím službu podporují, ve skutečnosti si ale dost možná zahrávají s ohněm. Ochránci soukromí opět nešetří kritikou.

Doba čtení: 7 minut

Facebook týden: desetkrát více fotek na stránce

V poslední době se na Facebooku rozmáhají podvodné stránky, slibující kredity zdarma. Pomstila se šéfovi online, práskla na něj, že v pracovní době hraje čtyři hodiny denně Farmville a dala výpověď. Nakonec se z toho vyklubal další hoax. Parodií na připravovaný film o FB se objevila už celá řada. Tentokrát je v hlavní roli Twitter.

Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: zaměřeno na bezpečnost

Facebook začal konkurovat Yahoo Answers. Otázky zatím vyhledávače nezaindexují. Dlouho očekávaná aktualizace aplikace pro Android byla zveřejněna, přístup na chat ale stále chybí. Události posledních dní ukazují, že provozovatel FB začal přikládat důležitost tématu bezpečnosti. Po spuštění stránky s touto tématikou, umožnil i na mobilních telefonech jednoduše nastavit, které informace chcete sdílet.

11. 8. 2010 6:15
Doba čtení: 2 minuty

Facebook týden: 500 milionů aktivních uživatelů

Firmy houfně ruší své blogy a zaměřují se výhradně na sociální sítě. Zavírají si tak prý ale cestu k některým novým uživatelům. Skupinové slevy se začínají objevovat i na Facebooku. Virtuální měnu má nyní také americký mediální gigant Viacom. FB představuje dokonalé prostředí pro šíření drbů a hoaxů. Aplikace, kterou nepoužijete více než měsíc, vám zmizí z nabídky záložek.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: Zuckerberg diskutuje s politiky

Česká veřejná správa se snaží s občany komunikovat online. Po účtu na Facebooku spustil Úřad vlády ČR nedávno také svůj Twitter kanál. Objem inzerce na FB se od roku 2009 zvýšil čtyřikrát. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg debatuje s politiky. Nedávno hovořil s britským premiérem o tom, jak více zapojit občany do diskuse o snižování britského veřejného dluhu. FB kredity začne používat i tvůrce populární hry Zoo World.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: větší kontrola nad osobními údaji

Facebook spustil nový dialog zabezpečení aplikací, uživatelé tak budou mít lepší přehled, které informace třetím stranám poskytují. S tím jak FB roste, přijímá další nové zaměstnance. V Indii chce vytvořit až 500 pracovních míst, v USA nabírá analytiky a manažery. Zpráva o telefonním seznamu byla nefalšovaným hoaxem. Youtube ještě letos umožní uživatelům přeskakovat reklamy.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: integrace Skype a PayPal

Integrace se Skype pokračuje. Některým uživatelům se objevuje možnost začít telefonovat, chatovat nebo posílat soubory přímo z FB prostřednictvím Skype. Tento týden přinesl malou revoluci pro zadavatele reklamy. Od teď totiž mohou za reklamu na Facebooku platit i prostřednictvím platebního systému PayPal. Získat téměř 40 tisíc nových fanoušků za čtyři dny, není nic složitého.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: líbit se mohou nově i komentáře

Editor The New York Times zakázal autorům používat slovo „tvít" ve článcích, týkajících se Twitteru. Nový OS od Apple prý umožní upload videa na Facebook. Zynga získala strategickou investici od japonské SoftBank. Tlačítko „To se mi líbí“ se objevilo i u komentářů. FB umožňuje synchronizovat kontakty nejen s ICQ, ale nyní i se službou Skype.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: Škromachova upřímnost je prý dětinská

Nedávný zásah izraelského námořnictva je tématem i na Facebooku. Válka mezi příznivci a odpůrci Izraele zuří naplno i na této sociální síti. Nad některými příspěvky facebookové legendy Zdeňka Škromacha prý zůstává rozum stát. Fotbalovou horečku můžete zchladit některou z online her. Více jak polovina lidí, kteří se zatím nezajímají o iPad, jej prý ve skutečnosti vůbec nepotřebuje.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: sběratelské aplikace ženy prostě milují

Pákistánský soud zablokoval přístup na FB kvůli soutěži o nejlepší skicu proroka Mohameda. Po dvanácti dnech své původní rozhodnutí zrušil, stačil příslib, že se pákistánští uživatelé nedostanou na FB k žádným rouhačským informacím. Máte-li ještě blog, poradíme, jak na něj přilákat čtenáře. Kamarádi kamarádů přibližují Twitter "plnohodnotné" sociální síti. Ženy si oblíbily aplikace „seber a vybuduj“.

Doba čtení: 3 minuty

Facebook týden: odchází více než 20 tisíc uživatelů

Pokud vás FB už nebaví, můžete zkusit některou z alternativ nebo v rámci hromadné akce "Quit Facebook Day" svůj účet zítra jednoduše zrušte. Turečtina zní na FB velmi často, v arabských zemích zase dávají přednost Facebooku před papírovými novinami. Odkládané výraznější změny v záložkách se objeví možná v polovině července. Nová aplikace uděluje za některé aktivity odznáčky, známé ze sociální sítě Foursquare.

Doba čtení: 4 minuty

Facebook týden: dnes povodně, zítra policie

Jeden z největších výrobců her pro Facebook, hledá cesty jak svého dříve štědrého chlebodárce opustit. Za mnoho požadavků od přátel nemůže virus, ale změna systému. Nově by se mělo oznamování událostí soustředit na jediné místo. FB se stal zdrojem uživatelsky generovaného zpravodajství o povodních. V Indii ho využívá pro informování a komunikaci s občany i policie.

Doba čtení: 4 minuty

Den, kdy byl zrušen Facebook

Zní to jako dobrý námět katastrofického filmu. Lidé z čista jasná ztrácí spojení se svým virtuálním egem, bloumají opuštěností, bezprizorností a tmou. Facebook padl, přichází středověk. Asi tak by si to představovali novináři ve své poslední leči na Facebook. Jak velké zlo je Facebook a způsobí jeho smrt rozpad euro-atlantické civilizace?

Doba čtení: 8 minut

Facebook týden: sex se líbí nejvíce

Nikdo vám nesdílí příspěvky a nikdo je neoznačuje jako "To se mi líbí"? Řešení je jednoduché - pište o sexu, říká nedávno zveřejněná studie. Touto radou se již řídí útočníci, kteří balí viry do statusů obsahujících slovo sex. FB začíná používat starý trik webových serverů z počátků dějin, nabízí se uživatelům jako domácí stránka prohlížeče. Bing integroval podporu sociálních sítí.

Doba čtení: 3 minuty