Hlavní navigace

Falešné antiviry obtěžují také české uživatele

14. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rozmach záškodnických programů nutících uživatele koupit domnělý antivirový program, na nějž nedávno upozornily laboratoře PandaLabs, zaznamenala i antivirová společnost Eset na českých počítačích. První místo na říjnovém žebříčku detekovaných infiltrací opět obsadil Win32/Adware.Virtumonde obtěžující velkým množstvím reklamních pop-up oken. Na třetím místě ovšem skončil Win32/TrojanDownloader.FakeAlert, který do infikovaného počítače zavleče právě Win32/Adware.Antivirus2008.

Rozmach záškodnických programů nutících uživatele koupit domnělý antivirový program, na nějž nedávno upozornily laboratoře PandaLabs, zaznamenala i antivirová společnost Eset na českých počítačích. První místo na říjnovém žebříčku detekovaných infiltrací opět obsadil Win32/Adware.Vir­tumonde obtěžující velkým množstvím reklamních pop-up oken. Na třetím místě ovšem skončil Win32/TrojanDow­nloader.FakeA­lert, který do infikovaného počítače zavleče právě Win32/Adware.An­tivirus2008.

Win32/Adware.An­tivirus2008 napodobuje hlášení antivirových programů o nalezené infekci a odkazuje uživatele na pořízení bezcenného antiviru za nemalý poplatek (až 100 dolarů). Kromě toho, že tak uživatelé zaplatí podvodníkům, získají falešný pocit bezpečí, jelikož se domnívají, že právě pořídili kvalitní antivirus. Tato metoda sociálního inženýrství se v poslední době hodně rozmáhá. Jak takový falešný antivir vypadá se můžete podívat třeba na webu Microsoft Protection Center. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).